4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Fed tegnap este mindenkit meglepett. A piacokon már nem arról ment a spekuláció, hogy a Fed csökkenti-e vagy sem a kötvényvásárlásait, hanem arról, hogy 10 vagy 15 milliárd dollárral kevesebbet kezd-e majd visszavásárolni. Erre nem csinálnak semmit. Ne örüljünk túl hamar, majd fognak.

A 2008-as válság kapcsán mindenki egyetértett abban, hogy Greenspan ultralassú kamatemelése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Lehman-válság néven emlegetett pénz és tőkepiaci összeomlás kialakult, melyet egy erőteljes világgazdasági recesszió követett. Hol tartunk most?

Az amerikai lakásárak sok helyen már átlépték a 2008 előtti szinteket, de nem csak ott, hanem Londonban, Kínában, Indonéziában, Hamburgban és még lehetne sorolni. Egyre nagyobb mértékben vesznek fel a vevők hiteleket is, hiszen a megfizethetőség rohamosan leromlott az elmúlt 12 hónapban az áremelkedések, az emelkedő kamatok és a stagnáló bérek következtében.

Az amerikai autóeladások szintén a 2008-as szinteken vannak (persze zárójelben megjegyzem, hogy a lízingre vásárolt autók eladása rekord szinteket döntöget, és rekord szintű az ún. subprime autóhitel is, melyet olyan tulajdonosok fizetései fedeznek, akik fizetési morálja igen kétséges).

A vállalatok rekord mértékű részvény visszavásárlásokat folytatnak (ld. Microsoft), mely a részvénypiaci rally egyik lényeges meghatározója. Szintén megemlítendő még, hogy számos vállalat soha nem látott mértékű kötvénnyel finanszírozott felvásárlásokat indít (Verizon kontra Vodafone/Verizon Wireless) úgy, hogy például a hivatkozott Verizon annak érdekében, hogy közel rekord 50 milliárd dollár értékben bocsáthasson ki kötvényt, hajlandó volt arra, hogy évente 300 millió dollárral több kamatot fizessen összesen ezekre a papírokra. Összefoglalóan, a vállalatok egyre jobban eladósodnak kihasználva a jelenlegi alacsony kamatokat. Az eladósodás világszerte (kivéve az eurozóna déli államai) ismét beindult, azonban most nem csak a fejlett világban: a feltörekvő országokban szinte mindenhol 30-50 százalékos hitelnövekedés volt évente az elmúlt 4-5 évben.

A Fed és a többi nemzeti bank fújja a lufit mindenhol. Ha egyszer leviszik a kamatszintet nulla közelébe és ilyen mértékű likviditást nyomnak a piacba nem tesznek mást, mint a projektek alternatív költségét lecsökkentik: egyre több, a magasabb kamatszinteknél nem profitábilis projekt válik profitábilissá, ezzel támogatva a gazdasági növekedést, foglalkoztatottságot (ez folyik Magyarországon is a 2 százalékos kamattal). Hátulütője: ha a kamatszint megemelkedik, egyre több projekt, hitel válik nemfizetővé. Egy ilyen körből igen nehéz kikerülni, és ez a Fed dilemmája is. Mint azt az elmúlt hónapokban láttuk az USA állampapírhozamok emelkedésével: a feltörekvő országokban rohamosan gyengültek a valuták, megemelkedtek a kamatszintek, veszélyeztetve a gazdasági növekedést. Az USA-ban lelassult valamelyest a lakáspiac, felemelkedtek a jelzálogkamatok, potenciális vevőket zárva ki a piacról (nézzük meg, miként viselkedtek a házépítő vállalatok részvényei az USA-ban az emelkedő állampapírhozamok árnyékában). Az Eurózónában is emelkedésnek indultak a rövid távú hozamok, veszélyeztetve az ECB politikáját (Draghi kénytelen volt már verbálisan is interveniálni, és a piacokat megnyugtatni).

A FED most is válaszút előtt áll (mint Greenspan is anno): elkezdi visszavonni az ultraenyhe monetáris politikát ezzel egy világszintű gazdasági enyhülést kockáztat (mondjuk ha meglépi a 10 millirádot, azzal tutira nem), vagy még kivár. És a FED kivár, a keze beremegett, és öngólt rúgott. Miért is? Mert most a piac már beárazott egy kisebb csökkentést, ennek ellenére a részvénypiac ismét rekord közelében volt, a hozamok megnyugodtak (2,8 százalék körül a 10 éves USA hozam) és a feltörekvő országok részvény és kötvénypiacai is stabilizálódtak. A befektetők lassan hozzászoktak az új kamatszinthez: aki akart már eladott. A FED nyugodtan megléphette volna a 10 milliárdot, ami nem jelentene mást, mint hogy 85 milliárd helyett "CSAK" 75 milliárdot kötvényt vesz, mely még mindig óriási, figyelembe véve az európai, japán és magyar (smile) gazdaságélénkítés hatását is. A kivárással csak a lufit fújja tovább és megkérdőjelezi a jegybanki kommunikáció kiszámíthatóságát is.

Vagy egyszerűn csak az történt, hogy Bernanke meghagyja a hamarosan helyét elfoglaló új jegybankelnöknek azt a kiváltságot, hogy ő döntheti el, mikor indítja a monetáris szigorítást? Ami késik, nem múlik és a lufikkal a FED is egyre inkább tisztában van.

VP

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!