9p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

-249.97 pontot (1.87%) esett a DOW Jones ipari indexe, miután kiábrándító adatok jelentek meg pénteken az amerikai munkaerőpiacról. A Wall Streeten az elemzők már az 50 százalékpontos kamatvágást (Goldman Sachs) sem tartják elképzelhetetlennek szeptemberben.

-249.97 pontot (1.87%) esett a DOW Jones ipari indexe, miután kiábrándító adatok jelentek meg pénteken az amerikai munkaerőpiacról.

Augusztusban a várt 110 ezer új, nem mezőgazdasági munkahely helyett 4 ezres csökkenésről számoltak be a statisztikusok, így az elmúlt három hónapban összesen 200 ezer munkahely tűnt el Amerikában. Vagyis a jelzálogpiaci válság hatása úgy tűnik kezd a reálfolyamatokba beépülni. A Wall Streeten az elemzők már az 50 százalékpontos kamatvágást (Goldman Sachs) sem tartják elképzelhetetlennek szeptemberben.

A Dow mellett mind a Nasdaq (1.86%) mind az S&P500 (1,69%) is jelentős veszteséget könyvelhetett el, az NSE-n forgó részvények 76 százaléka, míg a Nasdaq papírok 75 százalékkal fejezte be veszteséggel a napot.

A borús hangulat ma reggelre átragadt az ázsiai börzékre is, ráadásul a japán gazdaság a második negyedévben a vártnál nagyobb mértékben csökkent. A Nikkei közép-európai idő szerint 7.30-kor 2,14 százalok mínuszban van, míg a Hang Seng 0,53 százalékot, a szöuli index pedig 2,51 százalékot esett. Sőt még Sanghaj is mínuszos (0,21%), igaz napon belül emelkedik a trend. Pénteken egyébként a kínai index több mint 2 százalékos veszteséggel fejezte be a napot.

Update 1

Miközben világszerte komoly problémák vannak, ami a tőzsdeindexekben is visszaköszön nálunk optimizmus tombol, a nyitást követően az index pluszba kúszott, de miért is ne emelkedhetnénk, hiszen a magyar GDP növekedés a tőlünk fényévnyi távolságban lévő EU-s átlagot sem éri el lassan...

Az EU gazdasági és pénzügyi biztosa szerint az uniós növekedést nem befolyásolja jelentősen az amerikai jelzálogpiaci válság. Joaquín Almunia, aki a hétvégén egy olaszországi gazdasági fórumon, Cernobbióban nyilatkozott a válság hatásaival kapcsolatban, elmondta: véleménye szerint az idén az európai gazdaságban nem lesz erősen érezhető a jelzálogpiaci válság nyomán fellépő piaci turbulencia, Európa számára a központi gazdasági forgatókönyv továbbra is egy világos fellendülés forgatókönyve.

Aztán hozzátette, hogy "Ha a pénzügyi piacokon a zavarok továbbra is fennállnak, ha csökken a hitel, ennek következményei lesznek a reálműködésben is, de nem rövid távon, valószínűleg inkább középtávon, 2008-tól és később."

Rossz hír ugyanakkor, hogy az amerikai jelzálogpiaci válság újabb jeleként a szektor elsőszámú vállalata, Countrywide Financial Corp. 10-12 ezres elbocsátást tervez a következő három hónapban, a gyengülő lakóingatlanpiaci-kereslet és a szigorodó hitelpiaci körülmények miatt. Ez a hitelező teljes alkalmazotti állományának mintegy 20 százaléka. (Csak hogy a foglalkoztatási adatoknak adjanak. )

A CF, amely csak elsőosztályú jelzáloghitelek nyújtásával foglalkozik, bejelentette, hogy hitelezési tevékenységét mindazonáltal megszigorítja. A kockázatos hiteleket folyósító amerikai intézetek közül már több csődbe ment, nem kizárt, hogy a csődhullám az elsőosztályú jelzálog-kölcsönöket nyújtó intézetek között is áldozatokat szed. Mindenesetre a Moody's hitelminősítő a válság nyomán egyszerre három fokozattal, még éppen befektetői szintűre rontotta le a Countrywide adósságát.

Update 2

A pénteki adatok után az amerikai kamatcsökkentésre még nagyobb szükség lenne, kérdéses persze, hogy a Fed is így gondolja-e. A Wall Street vezető bankjai alapvetően felülbírálták eddigi várakozásukat és a döntő többségük most úgy véli, hogy az idei év végéig az amerikai jegybank háromszor csökkenti az irányadó kamatot. A pénteki munkaerő-piaci adatok után egy kivételével valamennyi bank úgy vélte, hogy a Fed kamatalakító Nyíltpiaci Bizottsága (FOMC) legközelebbi, szeptember 18-iki ülésén 25 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot. Az amerikai állampapírok 20 elsődleges forgalmazója közül öten nem tartják kizártnak azt sem, hogy a FOMC 50 bázispontú mérséklést hajt végre.

A Dow Jones Newswires/CNBC által megkérdezett 21 elsődleges forgalmazó véleményének az átlaga szerint a FOMC szeptemberi ülésén az irányadó kamat 25 bázisponttal 5,00 százalékra mérséklődik, majd októberben 4,75 százalékra, az év végére 4,50 százaléka hanyatlik. Csak nehogy a Cantor Fitzgeraldnak legyen igaza, a cég ugyanis arra számít, hogy a szeptemberi ülésen a FOMC szinten tartja az irányadó kamatot.

Az első 20 perc végére ismét enyhe mínuszba csúsztunk, az index mínusz 60 pont körül áll, elsősorban az OTP esésének köszönhetően, míg a többi részvény a pénteki záróérték közelében áll.

Update 2

Az első fél órát követően előkerültek az eladók, és intenzív esésbe kezdett a piac, az első óra végén egy százalék körüli mínuszt mutat a Bux. Érdekes lesz, hogy az OTP a péntekihez hasonlóan ma is zsákolja-e saját részvényeit (a cég 2007. szeptember 7-én, a Budapesti
Értéktőzsdén 93.048 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 9.063,-forint/darab átlagáron), illetve a Mol megpróbálja-e tartani az árfolyamot saját papírjánál.

A bankpapír mindenesetre érzékeny, 2,3 százalékos veszteséget mutat, míg a Mol 0,8 százalékot esett a pénteki záróhoz képest. 1-2 forintos csökkenésben van a Telekom, és hasonlóan szerény csorgást mutat a Richter is.

Update 3

Valamelyik brókercégnek a mai nap nagyon sokba lesz. 12,35-kor valaki rákönyökölt az OTP buy gombra, és 8875-ről kiszakította 10400-ig a könyvet.
Miután ennyire hülyén nem vehet senki piacon, csak azt tudjuk feltételezni, hogy egy durva hiba volt. A jóember nagyságrendileg 170 ezer részvényt rántott ki, ami egy szerényebb, 200 forintos átlegveszteséggel számolva is 35 milliós buktát jelent, annak, aki bekarcolta a részvényeket. Ha nem is verik rá egy emberre, az illető valszeg elvágta a karrierjét, sajnálom a srácot.

Akkor az ábrán a felső kanócot nagyon nem érdemes figyelembe venni, de az a lényeg, hogy a korábbi lokális minimumot támadjuk, azt átütve a 25500 pont körül húzódó 200 napos MA foghatja meg a Buxot.


Update 4

Hát az OTP-t kiakasztó (a fentebb írt művelet után 10 percre felfüggesztették) broki' megérezhetett valamit, mert délutánra előkerültek a vevők, vagy ő vásárol mindent.

A -400 pont körüli napi mélypontból a Bux feltápászkodott, és a MTelekom & Richter duó szárnyalásának köszönhetően az amerikai nyitásra már csak fél százalékos (-130 pont körüli) esést mutat.

Ebben benne lehet az amerikai emelkedés megelőlegezése, amely hatására a főbb európai mutatók is felfele kanyarodtak a kora délutáni órákban. És lám a Dow is meghálálta a bizalmat, a kereskedés első perceiben 50 pontot ugrott (+0,4%), míg a Nasdaq még ennél is többet 0,7 százalékot erősdött a nyitásban.

Még az is lehet, hogy egy optimista első óra Amerikában nulla körüli szintre tudja húzni a hazai indexet. Pedig már-már úgy tűnt megint, hogy itt a világvége, amire a délben begyűjtött OTP papírok visszaszórásával jó esély lett volna. Meglátjuk

Update 5

Részben az OTP malőrnek köszönhetően (amelyre azért jópáran ráspekuláltak - hátha ráöntik a részvényeket a piacra és az lenyomja az árat), végre normális forgalom volt. (És egyébként az utolsó félórában meg a záróban adták is rendesen, meg tán' határidős eladással is próbálták mérsékelni a lehetséges buktát.)
A lényeg, hogy 40 milliárd körüli forgalommal pörgött a részvényszekció, az index pedig 242 pontot gyengülve 26351-en zárt.

Az amerikai nyitást követően volt ugyan egy felkunkor és néhány pontos pluszba is kúszott az index, de az amerikai piacok gyengülésére reagálva mi is visszacsúsztunk.

A nap vesztese (természetesen) az OTP lett, a paprí közel 3 százalékot gyengült, és 8811-en zárt. A Mol 25300 (-0,8%) zárt. Erősödött ugyanakkor a MTelekom (946, +10 Ft) és a Richter (37395, + 460 Ft) is. Érdekesség, hogy a másik gyógyszerpapír, az Egis 2,1 százalékot esett, 22210 lett.

A small Capek inkébb stagnáltak, egy százaléknál nagyobb elmozdulásra a Pplast volt képes, amely 1,9 százalékot erősödve 7545-ön zárt.

Aggasztó előjel, hogy a pozitív nyitást követően az amerikai indexek fokozatosan esnek vissza, amennyiben napközben nem lesz fordulat a tengerentúlon, az egy újabb "piros" napot vetít nálunk előre. A gyenge hazai GDP adat miatt egyébként is többen gondolják át a magyar befektetéseik jövőjét, ha ezt tetéttük a rossz globális klímával, az könnyen azt eredményezi, hogy az átlagosnál jóval nagyobb visszaeséssel kell kalkulálnunk.

Update 6

Nem tudom megállni, hogy ne ragáljak az OMV menedzsment újabb gyöngyszemére. Az osztrákok szerint a Mol-részvényesek megnyerésével próbálják majd meg keresztülvinni a két vállalat konszolidációját. Nehezen tudom értelmezni a kijelentésüket. Eltekintve attól a lehetőségtől hogy az újságírók értették félre őket, a cég vezetése vagy nem tud számolni, vagy nem ismerik a Mol alapszabályát, de zöldséget beszélnek. A Mol és barátai (opciók, kölcsönadott részvények, CEZ) 40 százalék feletti szavazattal rendelkeznek a társaságban, aminek következtében, az osztrákok mégha a pápához is fordulnak segítségül a 60 százalékos szavazati jogukat gyakorlatilag kenhetik a hajukba. Arról nem beszélve, hogy a Lex Mol elfogadása esetén a részvényesek mellett a kormányt is meg kellene győzniük, látva a politikusaink tiltakozását, nem lesz könnyű. Így számomra teljességgel érhetetlen, hogy miért tartják folyamatosan napirenden a dolgot, azon kívül, hogy totálisan eljátszák a hitelüket a részvényeseik körében. Ami ráció lehet még, hogy azt gondolhatják, hogy így esetleg a legutóbbi 8,6 százaléékos pakkon lévő nyereség nem olvad el (vagy a veszteség nem nő) és a következő negyedéves eredményük pénzügyi sora kedvezőbb lesz. De ennél talán okosabb lenne a core-tevékenységükre koncentrálni, és hatékonyabbá tenni a vállalatot, az nagyobb részvényesi érték növekedést eredményezni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!