5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16.

Részletek és jelentkezés

Jókora gyengüléssel zárta az októbert a forint, amely ezzel az elmúlt hónap leggyengébben teljesítő fizetőeszköze címet is kiérdemelte. A hosszú hétvégét megelőző leértékelődéséhez vélhetően az is hozzájárult, hogy a piac csökkenteni akarta a kitettségét az alacsony forgalom miatt feltételezhető nagyobb árfolyammozgások ellen. A régiós kockázati rangsor végén kullogó forint teljesítménye nem meglepő, írják a Raiffeisen elemzői heti összefoglalójukban.

Hamar elillant az optimizmus a hét elején, amikor a görög miniszterelnök népszavazást kezdeményezett az európai mentőcsomagról, mely veszélybe sodorhatta volna az egész folyamatot, jelen pillanatban azonban úgy tűnik, ez a veszély elhárulni látszik. (lásd az mfor.hu karikatúráját,  Papandreou: "Azt sem tudom, mit akartam")

Rosszul haladnak azonban a tárgyalások az EFSF tűzerejének megnöveléséről, sem az Európán kívüli országok, sem az IMF nem lelkesedik. A helyzet továbbra is igen törékeny, amit mi sem bizonyít jobban, hogy az olasz hozamok kritikus szintekhez közelítenek (lásd: Már megint az EKB-nak kellett venni az olasz kötvényeket), ahelyett, hogy csökkenni kezdtek volna. Márpedig ez lett volna az egyik legfőbb célja az egész intézkedés csomagnak. Bár ez lehetetlen feltételezés, de ezt leszámítva minden adott lenne akár egy masszívabb emelkedéshez is, írják a Raiffeisen elemzői.

Az USA makroadatok továbbra is viszonylag jók, tovább csökkent a recesszió veszélye, javulnak a kínai számok is. A befektetők az indikátorok alapján alapvetően vételi hangulatban vannak továbbra is, és a szezonalitás is kedvezne. Tehát két egymásnak ellentétes erő viaskodik, a piacot azonban továbbra is Európa fogja irányítani, elsősorban az EFSF-ről szóló tárgyalások a jövő héten. Kiemelten érdemes figyelni az olasz tízéves hozamot, amennyiben a jelenlegi hozamszinteket áttöri, hamar felgyorsulhat ez a mozgása.

Egyelőre tehát nem történt meg az áttörés felfelé, nem tudott kialakulni egy középtávú emelkedő trend. Az S&P-ben 1220-nál vannak a tartósabb támaszok, ezek letörése jelentősebb teret is nyitna lefelé. Pozitív képről pedig akkor beszélhetnénk, ha a korábbi lokális csúcsot meg tudná haladni a piac 1285-nél. Egyelőre érdemes óvatosnak maradni, semleges pozíció ajánlott.

Jó eséllyel emelkedhetnek a gyógyszerpapírok a BÉT-en

A hazai piac alulteljesítő volt, miután a kormány teljesen hivatalossá tette, hogy további intézkedéseket kívánnak tenni a devizahitelek leépítésére. Az viszont igen pozitív, hogy ezúttal a Bankszövetséggel, amely két héten belül teszi le javaslatait szorosabb kooperációt terveznek. Ez csökkentheti a legrosszabb kimenetel valószínűségét (kikényszerített forint refinanszírozás, a veszteségek nem megosztása). Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy lényegesen jelentősebb mértékben kívánják csökkenteni a devizahitelek arányát, mint amely a jelenleg működő program keretein belül várhatóan kijönne. Matolcsy miniszter egy levele alapján ugyanis a kormányzat is mindössze 15%-os részvételi aránnyal számol már csak.

Bár a Raiffeisen elemzői úgy gondolják, hogy az OTP jelenlegi árfolyama egy a fentieknél lényegesen agresszívabb potenciális veszteséget is áraz, amíg nincsen pontos kép arról, hogy milyen végkimenetel várható, maga a bizonytalanság miatt nyomás alatt maradhat a papír. Így összességében rövid távon negatívan hathatnak a hírek. "A 3350 elesett, lefelé 3000 számít fontosabb támasznak, vételekkel maximum ott lehet érdemes újra próbálkozni, avagy ha visszatérne 3350 fölé. Pozitív nemzetközi hangulatban emelkedhet, de várhatóan marad alulteljesítő, ráadásul most a technikai kép is inkább negatívra változott" – vélik az elemzők.

A Molban recsegnek, de egyelőre tartanak a 16000-es szintek. Ez alatt a 15200-as szintek tesztelése következhetne. A Raiffeisennél azonban megjegyezik, hogy ebben a papírban lényegesen kevesebb a fundamentális kockázat a technikai kép ellenére is. Így hosszabb távra gyűjtögethető, amennyiben pattanna 16000-ről a rövid távú momentum is visszatérhetne.

Az MTelekom lényegesen stabilabbnak mutatkozott, egyelőre maradhat az 500-530-as sávban. A két gyógyszergyártó jelenleg konszolidációs fázisban van, a Richter a 35000-37000-es sávban, míg az Egisnél 18000 környékén. A további emelkedéshez ismét pozitív hírek kellenének, amire meg is van az esély. Jövő hét elején publikálják számaikat a cégek, melyek mindkét cég esetében erősek lehetnek. "Másrészt továbbra is mérsékelten optimisták vagyunk azzal kapcsolatban, hogy esetleg K+F költségeik egy részét majd leírhatják a különadókból. Hosszabb távra így tarthatóak mindenképpen. Jó esély van tehát további emelkedésre" – zárják heti elemzésüket a Raiffeisen szakértői.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!