6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő héten ismerjük meg a 2013-as decemberi ármozgások statisztikáját. Inflációról azonban nem beszélhetünk majd, legalábbis a Raiffeisen véleménye szerint (sem).

Az első teljes hét már sok izgalommal szolgált a hazai gazdasági hírekben, olvasható a Raiffeisen heti hírlevelében, amely talán a legizgalmasabbat, a magyar Raiffeisenre tett felvásárlási ajánlatot, illetve annak elutasítását még nem is tartalmazza. Makroszinten azonban tényleg volt pörgés, a statisztikák szerint például a lakosság az utóbbi hónapokban alaposan felpörgette fogyasztását. Korábban a reál-jövedelem bővüléstől jócskán elmaradó növekedést lehetett csak látni a kiskereskedelemben, novemberre a KSH 4,9 százalékos éves bővülést regisztrált viszont. Ez a 2006-ben megindított gazdaságpolitikai konszolidáció óta a legnagyobb növekmény.

Ugyanakkor eközben úgy tűnik, tavaly is lelassított az év vége felé az ipar (bár talán nem olyan mértékben, ahogy 2012-ben). Az ipari termelés második hónapja csökkent novemberben (év/év alapon csak lelassult a növekedés), és az export is csak minimális növekedést regisztrált.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) pedig prezentálta az idei évre tervezett finanszírozási tervét. Ebben két fő irány emelendő ki: egyrészről a deviza kibocsátás visszafogása, hogy a devizaadósság részaránya csökkenjen, másrészről az államkötvények átlagos lejáratának hosszításának szándéka. Az államkötvények nettó kibocsátásának megemelkedése ambiciózussá teszi a tervet, de a Raiffeisen elemzői szerint összességében az irányok jók, és a várható piaci körülmények miatt megvalósíthatók.

A jövő héten az inflációs számok lesznek érdekesek. Miután a háztartási energia hatósági árcsökkentése decembertől már javarészt látszani fog a statisztikában, ezért az infláció újabb jelentős csökkenésére számíthatunk. Mi több, januárra a Raiffeisen várakozásai szerint már nem fog tudni inflációt kimutatni a statisztikai hivatal (azaz az éves inflációs mutató nem lesz több 0 százaléknál, egyébként ez abszolút összevág az mfor.hu december eleji kalkulációjával, lásd Decemberre tényleg eltűnhet a magyar infláció) .

Azonban a hatósági intézkedésektől megtisztítva is alacsony az infláció, miközben a tőkepiacok stabilak, így az MNB további lehetőséget lát a kamatok csökkentésére. Balog Ádám, MNB-alelnök csütörtöki kijelentése szerint 2,5%-ig látják most a teret a kamatok csökkentésére, és nem kizárt, hogy a január 21-i ülésen nem mérséklik 10 bázispontra a kamatcsökkentés mértékét.

Eközben Európában...

A héten az EKB ülése volt a leginkább várt esemény annak ellenére, hogy az 51 megkérdezett elemző közül egy sem várt kamatváltoztatást. A várakozásoknak megfelelően nem is változtattak az alapkamaton, ám a tanács kommunikációja megváltozott. Ebben hangsúlyosabbá vált, hogy a készen állnak a monetáris kondíciók lazítására, amennyiben annak szükségét látják. A döntést követő sajtótájékoztatón a jegybankelnök, Mario Draghi szavai arra utaltak, hogy a változás a szövegezésben a pénzpiaci kamatok utóbbi időszaki emelkedését próbálja orvosolni, ám ez egyelőre marginális hatással volt: az 1 hónapos Euribor például alig 1 bázispontot csökkent tegnap, és még mindig 10 bázisponttal magasabb, mint tavaly nyáron.

A héten több konjunktúra indikátort is közzétettek (többek közt a beszerzési menedzser indexeket, illetve az Európai Bizottság üzleti klíma jelentését). Az előbbiből a spanyol és az olasz konjunktúra élénkülése volt kiolvasható, míg az utóbbi egyik fontos megállapítása, hogy a periféria és a központ konjunktúrája közti különbség 2010 márciusa óta a legkisebb, azaz az első görög válság óta. Ez részben magyarázza is a periféria államkötvény piacainak kiváló teljesítményét az év eddigi részében (a görög 10 éves kötvények hozama például 7,67%-ra süllyedt, ami 2010 májusa óta a legalacsonyabb), mely hullámot az ír és a portugál állam is meglovagolta.

Az ír kötvény-kibocsátás az első volt azóta, hogy az ország kilépett a segélyprogramból, és 3,75 milliárd eurós ajánlatra 14 milliárdos érdeklődés érkezett, amivel az idei kibocsátási terv közel felét sikerült is már teljesíteni.

... és a BÉT-en

Kirobbanó formában kezdte az évet a hazai tőzsde. Két egymást követő heti emelkedésre augusztus óta nem volt példa, ráadásul az első teljes heti teljesítmény július vége óta példátlan erősségű. Tavaly négy hétig erősödött egyhuzamban, amikor is a majdani éves csúcsokig jutott. Az index heti maximumon zárt, amire június óta nem volt példa. Az index a héten már az 50 hetes mozgóátlag (18630) fölött nyitott, hogy meg se álljon a június óta nem látott szintekig. A forgalom is felerősödött az emelkedésben, de messze vannak még a novemberi és decemberi átlagok. Korai még megmondani, hogy sikerült-e ezzel elhagyni a 18000-es értékeket, mert megerősítésre van szükség és napi bontásban már erős túlvettség jelei mutatkoznak.

A legnagyobb súllyal rendelkező indextag szintén heti maximumon zárt és két egymást követő erősödő héten van túl. Az OTP a 100 hetes mozgóátlagot (4189) áttörve egészen 4400 forint közelébe emelkedett. A forgalom bővülése itt is alátámasztja a növekedést, mégha az enyhe túlvettség jeleit látjuk is. Legalább a 4450 forint fölé kell küzdenie magát, hogy a november óta tartó csökkenő trend megtörjön. Támaszt a 4300, majd a 4200 forint nyújt.

A Mol pesszimista hangulatát áthozta tavalyról. Az árfolyam négy héten keresztül próbálkozott a 14500 forinton található ellenállás megtörésével, de csak nem sikerült. Helyette egy 14200-14500 forint közötti sávban oldalazik az elmúlt négy hónap átlagától elmaradó forgalom mellett. Támaszt a sávon túl a 14000 forint nyújt, ami alatt már csak a tavalyi éves mélypontok következnek (13650). A 14500 forint leküzdése esetén megnyílik a tér 15000 forint felé. Azonban a végső cél még mindig a 16000 forint fölé kerülni.

A Richter a hét minden napján drágult, így 2011 októbere óta nem látott heti teljesítményt tudhat maga mögött. Ezzel az egy heti teljesítménnyel sikerült az elmúlt 4 hét csökkenését megfordítani. Heti maximumon zárt, 2010 novembere óta nem látott szinteken. Túlvettségről még nem beszélhetünk! A forgalom is erősödött, de elmaradt a negyedik negyedévi átlagtól. A 4600 forint leküzdésével megnyílik a tér 4750 forint felé. Azonban, ha nem sikerül megerősíteni a heti szereplést dupla csúccsal lehet dolgunk, ami visszaküldheti 4300 forint alá.

A Magyar Telekom a Molhoz hasonlóan gyengélkedett. Négy hét alatt nem sikerült meghódítani a 317 forintos szinteket, így lefelé vette az irányt. Áttörte a 310Ft-nál található támaszát, ami után a 305/300 forint állíthatja meg. A forgalom alig erősödött a héten. Ha sikerülne 310 forint fölé visszakapaszkodni lehetőség nyílna újrapróbálkozni a 317 forint áttörésével.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!