Kedvező adatok jelentek meg a héten, a szeptemberi feldolgozói BMI 51,7-ről 57-re emelkedett – ez 2014 januárja óta a legmagasabb érték. A kiskereskedelem forgalma augusztusban 4,3%-kal nőtt, az ipar kibocsátásának növekedési üteme pedig a nyers adat szerint augusztusban 11,1% volt. Jövő kedden előzetes szeptemberi infláció jön; a korábbi 0,1%-os esés után 0,6%-os növekedést várnak a Raiffeisen elemzői heti összefoglaló hírlevelükben. Ez lenne az idei év második legmagasabb értéke köszönhetően annak, hogy tűnik el a tavalyi olajáresés negatív hatása.
Egyébként, ha nem borul meg ismét az olajár, akkor az inflációs folyamatok tovább javulhatnak, év végére pedig már 1% felett leszünk, igaz még alig 0,3-0,5%-os átlaggal. Az igazi javulás az lenne persze a későbbiekben, ha a fogyasztás erősödése emelné már az árakat, vagy a bérek további emelkedése segítene jobban ebben.
A Raiffeisenes szakértők szerint a jövő keddi friss adat nem tud már sokat hozzátenni a piaci árazáshoz, ami jelenleg inkább már arról szól, hogy a forint felértékelődéséhez mit szól majd az MNB. Kétségtelen, hogy a várt előtti második felminősítés javítja a megítélésünket, így a forintot is, de az is kétségtelen, hogy ez a forint már veszélyt jelenthet a devizatartalékon elérhető, átértékelődésből származó nyereségre és jövőbeni nyereségességre.
Azt azért fontos megemlíteni, hogy a most látott rohamos forinterősödés nem egyenlő a megítélésünk javulásának mértékével, csupán arról van szó, hogy a korábban biztosnak gondolt szintekre elhelyezett stop megbízások sorra aktiválódnak, ami magát az árfolyam esését látványosan felgyorsította. Ahogy jött egyre lejjebb a sáv, a piac a nagyobb megállóknál a csökkenés alját látta és belevett, az akkor, lejjebb kirakott stop megbízások pedig az újabb sávból való kimozduláskor egyre lejjebb és lejjebb rántották a kurzust.
A Raiffeisennél arra számítanak, hogy a jegybank hamarosan megszólal a felértékelődést illetően, amennyiben igaz az, hogy fontos neki a nyereségesség. A piac most erre a kommentárra vár.
mfor.hu