4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Raiffeisen elemzői szerint nem csak kedden, de utána is töretlenül folytatódhat az év hátralévő részében a kamatcsökkentés. Az MNB a jövő héten várhatóan 20 bázispontot faraghat le az alapkamatból.

Az elmúlt hetek meglehetősen csendesen teltek. Sem a makrogazdasági oldalról nem érkezett adat, mely különösebben megváltoztatta volna a világképünket, és a gazdaságpolitikai színtér is halkabbá vált. Leginkább ennek, illetve a globális befektetői légkör javulásának tudható be, hogy a magyar eszközök (többek közt a forint) jó teljesítményt mutathattak, áll a Raiffeisen heti összefoglalójában.

Eközben viszont egyre inkább körvonalazódik az elejtett információkból, hogy a kormányzat milyen csomaggal állhat elő a devizahitelesek kapcsán november elején. Varga Mihály szerint a program 3-5 éves lehet, és az ügyfeleknek 15-20 százalékos törlesztőrészlet csökkenést eredményez. Sajnos azonban ezek az információk hol az eddigieknek ellentmondók voltak, hol szimplán csak nem túl részletesek, így képet még mindig nem kaptunk arról, mi is az elképzelés. A Raiffeisen elemzői szerint ebből adódóan változatlanul csak azt látjuk, hogy a novemberi eleji időszak hordoz magában némi kockázatot.

Jövő héten kedden ismét 20 bázisponttal fogja csökkenteni az alapkamatot a monetáris tanács - ez a Raiffeisen előrejelzés egyébként a piaci többség egyértelmű várakozásával egyezik. Ez lesz a tizenötödik csökkentés a sorban, amivel immár 360 bázispontnyi csökkentést hajt végre az MNB. A kamatcsökkentés pedig töretlenül folytatódhat az év hátralévő részében. Azzal, hogy elült az amerikai politikai vihar és a Federal Reserve változatlan formában folytatja a mennyiségi lazítást legalább a jövő év elejéig, a piacok kockázatérzékenysége ismét tompul. (A Fed szintén jövő héten ülésezik, de változtatásra nem kell számítani).

Eközben az inflációs környezet hazánkban enyhén kedvezőbb a várakozásoknál. Ekképpen a sorozat folytatódhat, frissített a bank várakozásai szerint immár 3 százalék alá is. Igaz, ennek elérésére csak a jövő év első felében számítanak.

Folytatódott a sorminta (egy emelkedő, egy csökkenő hét) a magyar részvénypiacon. Az elmúlt három hét oldalazását követően július óta nem látott szinteken zárt az index, de a forgalom az elmúlt 2 hét emelkedését követően jelentősen visszaesett a negyedéves átlag alá. Az index elrugaszkodott az 50 hetes mozgóátlagról (18578) és célba vette a 19000 pontot. A szeptember elejétől tartó emelkedő trend még mindig érvényben van. Az erős külföldi hangulatnak köszönhetően az OTP 3. hete zár magasabb. Mindehhez erős forgalom is társul. Sajnos az 50 hetes mozgóátlagot (4500) egyelőre nem sikerült áttörni, pedig felette a 200 hetes mozgóátlagig (4700) megnyílna a tér. Jelentős támaszt a 4400 forint képvisel.

A másik, az index szempontjából fontos papír kevésbé kedvező hete tudhat maga mögött. A MOL ugyan emelkedéssel zárta az 5 napot, de alig tudott a 15000 forint fölé kapaszkodni. A forgalom alig 21 százaléka volt az előző hetinek. Öt hét esés után a csökkenő trend még mindig érvényben van. Hasonlóan alakult a Magyar Telekom árfolyama is. Itt is 5 hét csökkenést egyetlen emelkedő követett, szintén belső héttel (támasz 287, ellenállás 298). A forgalom az előző hetinek csak 27 százaléka. Támaszt a 290/287Ft képez, míg cél a 300Ft fölötti zárás. Azonban ez utóbbi ellenére is érvényben lenne a csökkenő trend. Az osztalék bizonytalansága, a drága frekvencia díjak a kormányzati megszorítások mellett nem engedik fel a nyomás alól az árfolyamot.


A Richtert pénteken a UBS preferált vételi listájára tette. Valószínűleg a MSCI indexbe való bekerülést megelőzően. Az árfolyam 4. hete drágul és sikerült heti csúcs közelében zárni, ami 2011 februárja óta nem látott szintnek felel meg. Az emelkedést sajnos a forgalom nem támasztja alá, mert az 4. hete folyamatosan mérséklődik. Az elmúlt 2 hétben már a negyedéves átlag alá esett. Támaszt a 4100/4000 forint képvisel, míg cél a 4200 forint fölött zárni, hogy megnyíljon az út a 4400Ft felé. Az Egis részvényeket november 5-ig lehet felajánlani. A Raiffeisen véleménye szerint érdemes élni a 28 ezres részvényenkénti ajánlattal. A jövő hét még mindig a harmadik negyedéves amerikai gyorsjelentés árnyékában zajlik majd. Ahol, ha fennmarad a jó hangulat profitálhat a hazai piac is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!