3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Alkotmánybíróság hétfői határozata szerint részben alkotmányellenes a magánnyugdíjról és intézményeiről szóló - a parlament által december 14-én elfogadott, még ki nem hirdetett - törvény.


Az Alkotmánybíróság keddi közleménye szerint a testület részben találta megalapozottnak a törvény alkotmányossági vizsgálatára irányuló indítványt, amellyel Sólyom László köztársasági elnök fordult a testülethez. Alkot­mányelle­nes a törvény 30. szakaszának első bekezdése, de nem alkotmányellenes a törvény 28., 42. és 212. szakasza - mondták ki. A határozathoz Holló András, Kiss László és Lenkovics Barnabás különvéleményt csatolt.

A törvény a magánnyugdíj új rendszerét akarja létrehozni, megszüntetve a jelenleg működő magánnyugdíj-pénztárakat. A pénztártagok egyéni számlán nyilvántartott követelése ugyan érintetlen maradna, de az új rendszerben a biztosítottak nem szólhatnának bele a magánnyugdíj-biztosító döntéshozatalába, és szűkülne az igénybe vehető szolgáltatások közötti választás lehetősége is. Az Ab a nyugdíjszolgáltatásokra vonatkozó - az egyösszegű kifizetés feltételeit, valamint a járadék megváltoztatását érintő - szabályokkal kapcsolatban megállapította: a törvény az egyösszegű kifizetés teljesítését lényegében attól teszi függővé, hogy a pénztártag tagsági viszonya az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor a 180 hónapot meghaladja-e. Az Ab szerint a jogalkotó e szabály megalkotásánál nem volt tekintettel azokra, akiknek a jogszerzésük már folyamatban volt, ezért a rendelkezés alkotmányellenes.

Az Ab ugyanakkor nem osztotta az államfő alkotmányos aggályait a többi megtámadott rendelkezés esetében. A testület hangsúlyozta: a törvény azáltal, hogy a jelenlegihez képest más szolgáltatásfajtákat tartalmaz, nem korlátozza a pénztártag úgynevezett várományát, mert az egyéni számláján lévő összege alapján a járadékra jogosult. Az Ab megítélése szerint a magánnyugdíjpénztár átalakulása sem sérti a tagnak az Alkotmányban biztosított tulajdonhoz való jogát. A tagnak a pénztár ügyeiben történő korlátozott - a nagy taglétszámú pénztáraknál szinte formális - döntési joga pedig nem vonható az alkotmányosan védett úgynevezett közjogi váromány körébe. A jelenlegi magánnyugdíjpénztárak esetében is korlátozott a tagnak ez a lehetősége - mondta ki a testület -, hiszen a saját számláján lévő pénzt nem veheti ki, befizetései pedig jogszabályi kötelezettségen alapulnak; mivel pedig a pénztárak döntően bankokhoz, biztosítókhoz kapcsolódtak, a tag a befektetési politikáról legfeljebb információt kaphat, de befolyásolni nem tudja.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!