Az amerikai gyorsjelentési szezon nagy nyertesei a pénzügyi cégek lehetnek, bár komolyabb meglepetés nem várható az elemzők szerint. A legfontosabb azonban a gyorsjelentésekre adott piaci reakció lesz, hiszen ez mutathatja meg, hogy a jelenlegi magas értékeltségi szinteken kapnak-e újabb lökést az árfolyamok, írja a Napi Gazdaság.
Izgalmas három hét elé nézünk az amerikai gyorsjelentési szezon kezdetével - véli Kuti Ákos, a Cashline elemzője, aki szerint nagyon nehéz előre bármit mondani, hiszen a nagyobb elemző házak is sokszor ellentétes véleményen vannak. A döntő a piac reakciója lesz, nem az, hogy egy-egy cégnek mennyi a profitja vagy az árbevétele - mondta el a Napinak a Cashline elemzője.
A Thomson Reuters adatai szerint a külföldi szakértők azt várják, hogy éves összehasonlításban 24,3 százalékkal csökkent az S&P-500-as index kosarában szereplő cégek profitja az aktuális negyedévben.
Ez igen komoly visszaesés lenne, azonban csökkenő tendenciát mutatna az előző negyedév 27,3 százalékos zuhanásához képest.
Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint nem biztos, hogy lesznek rendkívüli meglepetések a most kezdődő gyorsjelentési szezonban, annak ellenére, hogy a bankszektor már túl van a nagy leírásokon. Nagy kérdés viszont a fogyasztási szektor teljesítménye, amelyet az is befolyásolhat, hogy milyen hírek érkeznek az év végi pénzköltési hajlandóságról.
Blahó szerint elsősorban az árbevételek alakulását érdemes figyelni a cégeknél, de nemcsak annak nagyságát, hanem az is, hogy milyen a struktúrája. A gyenge dollár ugyanis nagyban segíti azokat a cégeket, amelyeknek jelentősebb a külföldről származó bevétele. Márpedig az S&P-indexet adó cégek 50 százalékának túlnyomórészt nem a hazai piacról származik a bevétele. Peter Boockvar, a Miller Tabak stratégája szerint a befektetőket a mostani szezonban sokkal jobban fogja érdekelni, hogyan alakulnak az árbevételi adatok. Kuti szerint viszont ezeket azért nehéz megbecsülni, mert az előző negyedévben jóformán senkit nem érdekelt, hogy a vállalatok zuhanó árbevétellel szembesültek, helyette a várakozásokat meghaladó profitokra fokuszáltak. Ez azonban nem a legfontosabb momentum válságperiódusban - értett egyet kollégáival a Cashline elemzője.
Kuti szerint fontos lesz az is, hogy milyen jövőképet festenek a társaságok, összegezni azonban csak két-három hét múlva lehet majd a gyorsjelentéseket. Így tehát elsősorban a piaci reakciókat kell figyelni - értettek egyet az elemzők, főként annak tükrében, hogy mostanra alaposan megvágták profitvárakozásaikat a szakértők. (Ráadásul a bázishatás nagy úr, s ennek megfelelően egy évvel ezelőtthöz képest negyedéves összehasonlításban jók lehetnek az eredmények, főleg az alacsonyabb várakozásokat is figyelembe véve.)
A legnagyobb nyertes most a pénzügyi szektor lehet a Reuters által megkérdezett szakértők szerint. Ennek oka, hogy a hatalmas leírási hullám és a Lehman bedőlésének első hatásai már egy évvel ezelőtt jelentkeztek, ezért tavaly ilyenkor már masszív veszteségről adtak számot a legnagyobb amerikai bankok. Ehhez képest mostani teljesítményük káprázatos javulást mutathat, a Thomson Reuters szerint 59, a Bloomberg szerint 64 százalékkal javulhatott eredményességük. Ebben nagy szerephez juthatott a leírások ütemének lassulása mellett az olcsó pénz is, amellyel a világ jegybankjai elárasztották őket. Ráadásul a mostani negyedévben az ingatlanárak esése is mérséklődött, aminek köszönhetően szintén csökkenhetnek a leírások. A Bloomberg összeállítása szerint a legjobban a JPMorgan és a Goldman Sachs teljesíthetett ebben a negyedévben is.
Az elemzők 2009 egészére 16,9 százalékos profitcsökkenést várnak az S&P-500-as cégektől, azonban jövőre már komoly fellendülést vetítenek előre, 26,5 százalékos nyereségbővüléssel. Az alapanyaggyártó cégeknél 2010-re 85, a pénzügyieknél 73, az energetikai cégek esetében 37 százalékos eredménynövekedés a jelenlegi átlagos várakozás. Ez pedig nem más, mint a V alakú forgatókönyv a gazdaság egészét nézve, írja a Napi.