Tegnap délután, nagyjából az amerikai piacnyitás környékén megtört a 278-as támaszszint, és egészen 276,40-ig menetelt az EUR/HUF árfolyama. Utoljára július közepén járt errefelé a forint, a zloty viszont már május elejénél tart, már ami a rekorddöntést illeti. Érdekes mozzanata az utóbbi pár nap erősödésének, hogy a forint vezeti a régiót, és a hazai deviza valamelyest erősödni tudott mind a korona, mind a zlotyival szemben, jóllehet a hónapok óta tartó hosszú távú trend, amelyben a forint alulteljesít a régiós kollégáihoz képest, egyelőre töretlennek tűnik. Az optimista hangulat a magyar kötvényhozamokban is megmutatkozik, már harmadik napja esett nagyobb mértékben a hosszabb állampapírok hozama a másodpiacon. Amíg a jókedv uralkodik a régióban, illetve nincs rosszkedv a fejlett piacokon, addig a hazai fiskális helyzetet övező bizonytalanság illetve a gazdaság problémái háttérben maradhatnak, és a hazai deviza a jelenlegi erős szinteken fog mozogni. Ha azonban a nemzetközi befektetői hangulat az ősz folyamán ismét negatívba fordul, félő hogy a forint alól is kirúgják a sámlit a befektetők.
EUR/USD: Az euró/dollár árfolyama az elmúlt egy hetet nézve alig változott, és a ma reggeli 1,2800-as szint is körülbelül megfelel az egész heti átlagnak. Úgy a FED, mint az ECB azt igyekszik kommunikálni, hogy a kamatemelés még messze van, így ezen két deviza esetében a kamatkülönbözet várható alakulása nem használható iránytűként az árfolyam előrejelzésére. Azt sokkal inkább a makro adatok, illetve a válságból való kilábalás aktuális helyzete irányítja, és a június eleje óta tartó euró korrekciót is az amerikai gazdaság „double dip” recessziójától való félelem, illetve az európai gazdaágról érkező meglepően kedvező adatok mozgatták. A Commerzbank elemzői azonban nem hisznek ennek a szcenáriónak a folytatásában, nézetük szerint az amerikai kilábalás fundamentumai erősebbek, míg az európai fiskális krízisre adott megszorító válaszlépések előbb-utóbb a visszavetik az épphogy éledező gazdasági növekedést.
CHF/HUF: Jól muzsikál a svájci gazdaság. A bivalyerős frank ellenére a júliusi export 1,9 százalékot emelkedett, míg az e havi import 4 százalékkal csökkent. Az alpesi állam múlt havi külkereskedelmi egyenlege 2,89 milliárd CHF többlettel zárt, így nem csoda, hogy az euró/frank árfolyama újra az 1,33-at kezdi ostromolni. Ebből adódóan a CHF/HUF kurzusa továbbra is 208 körül alakul a forint euróhoz mért erősödésének ellenére.
MFOR