6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hacsak nem egy erdő közepén vásárolunk egy magában álló családi házat, óhatatlanul ki vagyunk téve a közelebb-távolabb lévő szomszédokkal kapcsolatos esetleges konfliktusoknak. Szerencsés az, aki viszonylag harmónikus kapcsolatban él a szomszédsággal, még többen vannak azok, ahol kisebb-nagyobb problémák állnak fenn, vagy a helyzet egészen eldurvult. A Lakásmustra összegyűjtötte a legjellemzőbb problémákat és megoldásait.

Sokan mondják manapság, hogy az új építésű házak minősége – különösképpen a hangszigetelés – nem minden esetben üti meg az elvárt mértéket, vagyis a szomszédság – és fordítva mi is – többé-kevésbé hallhatóak vagyunk. Az ebből adódó problémák a lakóközösség vérmérséklete szerint orvosolhatóak (léteznek pl. hiper-zajérzékenyek), de ha ez nem lenne elég számos ok van az összeveszésre a parkolástól kezdve a kerten keresztül mondjuk a szőnyeg kiporolásáig, nem is beszélve olyan ínyenc dolgokról, mint a – különösen lakóparkokban elharapódzott – erkélyen történő vidám flekken/grillsütésig.

Hangos tévé, családi veszekedés, erotikus örömök

Hacsak nem nagyon minőségi beruházó által készített lakásba költözünk, vagy nem építünk be utólagos hangszigetelést, a szomszédságból érkező zajokkal együtt kell élni. Minősített eset ebből a szempontból a panelházak szegmense, ahol közel Dolby Stereo élményben lehet részünk, különösen a fürdőszobában illetve a toalettben egyrészt a vékony falak, másrészt a csövek jótékony hatása miatt. Ez ellen sajnos csak utólagos szigeteléssel lehet védekezni, ami egyrészt drága, másrészt szakemberek szerint utólag sem nyújt már száz százalékos hatékonyságot.

Olaszos típusú famíliáknak érdemes meggondolni, hogy a veszekedést, kiabálást még csukott ablakok és vastagabb falak mellett is jól át lehet hallani. Természetesen unalmas tv-műsorok esetén kiváló szórakozás lehet a ház lakóinak, azonban gondoljuk meg, hogy valóban tudatni szeretnénk-e az egész házzal (vagy akár adott esetben az utcával is), hogy ki miatt halmozódott fel a mosatlan, vagy hogy életünk értelme hogy merészelt ránézni arra a bájgúnárra/riherongyra. Amennyiben kívülállók vagyunk, viszont a helyzet hallhatóan eldurvul, érdemes többen becsengetni, ilyenkor általában azonnal lecsillapodnak a kedélyek, ha úgy érezzük, hogy közel a tettlegesség, a rendőrség megérkezése szokott nagyon jó hatással lenni az ordibáló családtagokra.

Szintén érdemes tudni, hogy egyes lakásokban bizony hálószobai tevékenységünk is áthallatszhat, és nincs lehangolóbb, mint amikor dobolni vagy kopácsolni kezdenek a falon, hogy ugyan hagyjuk már abba. Ebben az esetben is leginkább az utólagos szigetelés, de legalább egy vastag szőnyeg sokat tehet az ügy érdekében, illetve aranyszabály, hogy ágyból a nem nyikorgósat érdemes választani, valamint lehetőség szerint ne toljuk rá teljesen a falra – iszonyatosan zavaró lehet.

Trappolás, bútortologatás, a szagelszívó örömei

Egyes újépítésű házakban problémaként merült fel, hogy a nem megfelelő kivitelezési minőség miatt az amerikai konyhákban beépített szagelszívó egyfajta pályaudvari hangszóróként funkcionálva sugároz minden zajt, amit a csőrendszeren keresztül összegyűjt. Mivel ezt a „szolgáltatást” lehalkítani sajnos nem nagyon lehet, még a beköltözés előtt érdemes kipróbálni és megvizsgálni, nehogy egy kéretlen 24 órás rádióprogrammal kelljen együtt élni vágyott álomotthonunkban.

Rengeteg konfliktus alakulhat ki a bútorok késői órákban történő tologatásából – egy szék eltolása is kiválóan alkalmas arra, hogy felébredjenek az alattunk lakók – a témának széleskörű irodalma van, többek között egy ismert színészt is azzal „vádolt” szomszédja, hogy az éjszakai órákban nagy kedvét leli a nehéz bútorok tologatásában – a lakás átrendezését lehetőség szerint ne a hajnali órákra időzítsük.

Panellakások jellemző gondja a trappolás – szintén a nem túl vastag szigetelőrétegek miatt. Fapapucsban közlekedve nagyon hamar népszerűséget tudunk kivívni a szomszédok körében, de nem rossz az ugrálás, vagy a kisgyerekek trappolása sem. Ha kisgyerekes család vagyunk, érdemes srácokat-lányokat a lépcsőház helyett inkább a játszótérre vagy a kertbe (bár egyesek ezen is tudnak problémázni) játszani küldeni.

Zene, házimozi, buli

Sajnos a társasházi lakások nagy többségét nem arra tervezték, hogy abban féktelen bulikat lehessen tartani, maximum évente 1-2 alkalommal és szilveszterkor abszolválható – vagy amolyan félig csendes üzemmódban, dübörgő zene és ordítozásmentesen. (Jó tudni, hogy egyes buzgó lakótársak imádnak ilyen esetekben a hatóságokhoz folyamodni, akik változó lelkesedéssel tesznek rendet a helyszínen, az viszont biztos, hogy utána nehéz lesz a jószomszédi kapcsolatokat fenntartani. Lakásmustra tipp: soha nem forduljunk ehhez az eszközhöz, ha netán számla nélkül adjuk ki lakásunkat, mert sokszorosan megfizethetjük az árát…)

A nagy teljesítményű hi-fi tornyok és házimozi rendszerek sajnos társasházi lakásokban csak korlátozottan élvezhetők, hacsak nem alakítunk ki legalábbis lokális hangszigetelést (vagy amatőr rádiók módjára borítjuk tojástartóval a falakat). Próbáljunk tekintettel lenni másokra, nem biztos, hogy mindenki Metál Ladyre vagy éppen Britney Spearsre szeretne elaludni.

Hivatásos csendmániások

Bár a közös együttélés sokszor nehéz, még nehezebbé tudja tenni, ha egyesek túlpörgik a kérdést. Nem egy társasházban már egy Windows bekapcsolás hang is indulatokat válthat ki, sőt például a XI. kerület egyik lakóparkjában délutáni csendet vezettek be a „gyermekek egészséges fejlődése érdekében”. A buzgó lakók, akik valószínűleg összetévesztették a többszáz lakásos lakóparkot egy hegytetőn álló izolált családi házzal azt azonban már elfelejtették szabályozni, mi lenne a teendő a játszótéren már a kora reggeli órákban hangosan játszó gyereksereg szabályozása tekintetében…

A fentiek ismeretében beköltözés előtt érdemes a hangszigetelést is tesztelni - új építésű lakás esetén, ha meg van rá lehetőség – érdemes a mellettünk, alattunk, felettünk lévő lakást és kinyittatni, és ott valamilyen zajt kelteni, de az is jó megoldás, ha csendesebb órákban is ellátogatunk a környékre – számunkra zavaró zajban ugyanis nem a legkellemesebb élni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!