A 700 milliárdos mentőcsomag elutasítása nem nagyon befolyásolja az amerikai gazdaság növekedési kilátásait, szakemberek szerint már senki nem menti meg az Egyesült Államokat az elmúlt 25 legmélyebb recessziójától. A közgazdászok három negyedéven át negatív növekedési adatokat várnak, ami azt jelentheti, hogy ez lesz a leghosszabb recesszió a nyolcvanas évek eleje óta.
Az elemzők szerint az amerikai gazdaság azért menthetetlen, mert a hitelválság által sújtott fogyasztók várhatóan a harmadik negyedévben visszafogják majd kiadásaikat, hasonlóra pedig 1991 óta nem volt példa. "Ez érzékenyen érinti majd a fogyasztói és üzleti bizalom alakulását, éppen ezért arra számítok, hogy a következő hat hónap nagyon nehéz lesz az amerikai gazdaság számára" - véli Mark Zandi, a Moody's elemzője.
A recesszió mélységét és hosszát tudja befolyásolni a kormány, illetve a kongresszus például azzal, hogy elfogad valamilyen megmentési tervet a bankok számára. De a recesszió valószínűleg akkor is elkerülhetetlen lesz, ha megszületik a terv. A jelenlegi állás szerint esetleg a hét második felében szavazhat újra a kongresszus egy módosított tervről.
Allen Sinai szerint ha a képviselők mégsem szavazzák meg a mentőcsomagot, akkor a hosszú, de kismértékű recesszió egy mélyebb válságba fordulhat át. A Decision Economics elemzője szerint ez együtt járna a részvények további elértéktelenedésével. "Beléphetünk a békés terror időszakába" - véli a szakember.
Az elemzők azt várják, hogy a likviditásnövelésen kívül a Fed lassan más módszerekhez is kénytelen lesz folyamodni, például tovább csökkenti az amúgy sem túl magas 2 százalékos alapkamatot. A múlt hónapban még egyenletes maradt a lakossági fogyasztás, de ez betudható részben az adóvisszatérítéseknek, melyeket nyáron költöttek el az amerikaiak.
A legtöbb elemző cég az elmúlt hetekben már csökkentette harmadik negyedéves növekedési előrejelzését az amerikai gazdasággal kapcsolatban, ráadásul 2009-re is az eddiginél gyengébb adatokat várnak a szakértők.