A Société Générale szakemberei szerint nem elképzelhetetlen, hogy két éven belül az egész globális gazdaság az összeomlás szélére kerül. Az arany ára várhatóan emelkedni fog, a részvényárak esnek, a dollár is esik, eközben az államkötvényhozamok csökkenhetnek. Az arany árának emelkedésére pedig egyre több nagy hedge fund is rárepült.
A Société Générale szerint dolláreladásokkal kell kezdeni, és shortolni kell a ciklikus iparágakban tevékenykedő cégek részvényeit, azaz a technológiai szektort, az autóipart és az idegenforgalmi ágazatot. Így védekezhetünk ugyanis a várhatóan kialakuló deflációs spirál ellen. A hatások alól természetesen a feltörekvő országok gazdaságai sem jelentenek majd kivételt, paradox módon ezek jobban függnek az amerikai gazdaság növekedésétől, mint a Wall Street.
Az elemzést készítő gárda vezetője, Daniel Fermon szerint a kockázatosabb kötvények értékük mintegy 31 százalékát veszíthetik el 2010-ben. Eközben az államkötvények kedvező hozamot generálhatnak a tartósan alacsony hozamkörnyezet miatt. Az alacsony hozamokat és a magas államkötvényárakat a Fed várhatóan kötvényvásárlásokkal fogja fenntartani, az ECB valószínűleg politikai okok miatt kevesebbet tesz majd ezen a téren.
A Société Générale elemzője mindezt a legrosszabb forgatókönyv címet viselő kockázatfeltáró jelentésében írta le, amely a globális gazdaság összeomlását sem zárja ki két éven belül. Mint arra rámutatnak, az elmúlt egy évben felhasznált állami mentő csomagok eredménye az lett, hogy a rossz adósságok a privát szektorból átvándoroltak az állami szférába és rossz minőségű államadóssággá alakultak át. Az arany ára várhatóan emelkedni fog, a részvényárak esnek, a dollár is esik, eközben az államkötvényhozamok csökkenhetnek.
A korábban csak egy szűk réteget érdeklő arany egyre nagyobb népszerűségnek örvend a befektetői körben is kiemelt figyelemmel kísért, húzónevek által vezetett hedge fundok körében. A nemesfém decemberi határidős kontraktusa hétfőn is új csúcsra emelkedett, napközben elérve az unciánkénti 1174 dolláros szintet. A Tudor Investment Corp. árupiaci kitettségének oroszlánrészét például az elmúlt hónapok vásárlásai után már az arany teszi ki. A legjelentősebb aranyalapú tőzsdén kereskedett alap, az SPDR Gold Trust jegyeinek legnagyobb tulajdonosa pedig a világ egyik legjelentősebb hedge fundja, a másodlagos jelzálogok bebukásán milliárdokat kereső Paulson & Co. lett az elmúlt időszakban.
A David Einhorn által vezetett Greenlight Capital pedig régi szokásával szakítva szállt be az aranyba, de a Hayman Advisor's, illetve a Goldman volt sztárbrókere, Eric Mindich vezette Eton Park Capital sem maradt ki a buliból a Marketwatch összeállítása alapján. Ugyan sokan állítják, hogy az arany túl sokat emelkedett, reálértéken még mindig jócskán elmarad a negyed százada beállított csúcsoktól. Paul Tudor Jones szerint a különböző inflációs modelleket alapul véve az arany 1600-2400 dollár között érheti majd el az új abszolút csúcsot.
Az új és neves beszállók legfőbb indoka a világ jegybankjai válságkezelő intézkedéseinek a pénzpumpája, illetve az ennek nyomán kialakuló likviditásbőség inflációgerjesztő hatása. A piac zöme ugyanis kételkedik abban, hogy a gazdaság élénkülésével időben és kellő hatékonysággal kezdik el kivonni a jegybankok - élükön a Feddel - a fölössé váló pénzmennyiséget, írja a Napi Gazdaság.