Ismét erős lendülettel kezdett a héten a piac, a lendület azonban nem tartott ki és nem sikerült áttörni azokat az igazán kritikus szinteket, amely érdemi lendületet hozhatott volna a piacon (S&P 1120 fölé), sőt részben köszönhetően a várakozásoktól rendre elmaradó makroadatoknak, a korábbi kitörési pont (S&P 1100) alá visszaesett a piac - olvasható a Raiffeisen Bank elemzésében.
Itthon a BUX index 2,23 százalékos visszaeséssel zárta végül a hetet az utolsó napok - főleg a csütörtök - gyengélkedése miatt. A blue chipek közül az OTP volt a hét legnagyobb vesztese, a bankpapírok 3,69 százalékos visszaesést követően5422 forinton zártak péntek délután. 2,76 százalékkal csökkent öt nap alatt a Mol árfolyama, mely így 15 850 forint volt a hétvége előtt.
Egyelőre kivárásra érdemes játszani
"Egyelőre kivárást tudunk javasolni, amíg nem vesz egyértelműbb irányt a piac" - emelik ki a jelenlegi helyzetben a Raiffeisen szakemberei. Ez felfelé egyértelműen az előbb említett két kulcsszint lenne. Amennyiben pedig csak dupla csúcs formációhoz hasonlót tudnak csinálni a piacok és törnek az első fontos támaszok lefelé (pl S&P 1070-1065 alá), az egyértelmű jelzés szintén, lefelé.
A hazai piacon három papírnak volt egyáltalán lehetősége korábbi lokális csúcsaik áttörésére (OTP, Mol, Richter), érdemi esélye azonban egyiknek sem volt, sőt jelen riport írásakor már sokkal inkább az első fontosabb támaszok elesése van napirenden, melyek akár jelentősebb eséseket is előrevetíthetnek, ha kint is törnek a támaszok - folytatódik a pénteken kiadott elemzés.
Az OTP-nél ez az 5500-5400-es sáv elesése lenne, ahonnan pillanatok alatt ismét 5000 forinton találhatja magát a papír. A részvény számára egyértelműen kedvezőtlenül hatott a gyorsjelentés Ukrajna miatt, ahonnan ráadásul folyamatosan jönnek a kedvezőtlen hírek. A másik két papírban kisebb lefelé mutató kockázatokat látunk. A Mol alapvetően egy sávban mozog, melynek az alja 14 600 körül van, tehát tér itt is van lefelé, amennyiben a jelenlegi szint törik 15 700 körül.A Richterben a következő kulcsszint a lefelé 40 000 körül van, ennek törése a régen tartó emelkedő trendet is törné. Az Egis-t megtartotta a korábban többször említett 18 500-as kulcsszint, a negyedéves gyenge számokat követően azonban várakozásainknak megfelelően nem jutott messze. Az Magyar Telekom továbbra sem aktív, a 750-es támasz fölött tartózkodik minimálisan. A papírt azonban most már a hétfőn várható 50 bázispontos kamatcsökkentés sem mozgatja meg.
Sok nyitott kérdés eldőlhet
A hazai piacon tehát még inkább indokolt az óvatosság, melyet az eheti mozgások is alátámasztottak, de több vezető piacon is további 2 százalék körüli esés esetén fontos szintek törhetnek. "A jövő héten számos fontos makroadat lát napvilágot az USA-ban, amely akár döntést is hozhat a nyitott kérdésekben" - vélekednek a Raiffeisen szakemberei.
Lássuk, melyik napokon lesz különösen érdemes figyelni: magyar szempontból a hétfő reggel megjelenő kiskereskedelmi adatok és a délutáni kamatdöntés lesznek meghatározók a hét elején, majd utána péntekig kell várni az újabb fontos adatra. Akkor jön ugyanis az októberi munkanélküliségi statisztika, a várakozások szerint 10,5 százalékra emelkedhet a ráta a szeptemberi 10,3 százalékról.
Amerikában kedden jön a harmadik negyedéves GDP-adat felülvizsgálata, ami azért lesz érdekes, mert sokakat meglepett az első becslés pozitív adata. Akkor azt becsülték, hogy 3,5 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság július és szeptember között. Az elemzők többsége most arra számít, hogy ezt a növekedési ütemet 3 százalékra mérséklik. A GDP-adattal egyidőben immár szokás szerint jönnek a személyes kiadások indexei, illetve a személyes bevételek alakulása, melyek szintén fontosak lesznek.
A fentiek mellett lesz még használt lakás értékesítési adat, fogyasztói bizalmi index és tartós fogyasztási cikkek megrendelésállományáról szóló statisztika is a tengerentúlon, azaz a jelek szerint valóban nem fogunk unatkozni.