Jelentősen erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.
Az eurót szerdán reggel az előző estivel nagyjából megegyező 307,20 forinton jegyezték, ami este hét órára 304,83 forintra csökkent. Nap közben a jegyzés 304,50 forint alatt is járt, amire legutóbb 2015 májusában volt példa.
A dollár jegyzése a reggeli 273,70 forintról 271,87 forintra csökkent este hét órára, a svájci franké pedig 280,00 forintról 279,07 forintra.
A forint árfolyamnyeresége annak az egyre erősödő piaci meggyőződésnek tulajdonítható, hogy a nagy hitelminősítők sorában harmadikként november elején a Moody's is befektetésre ajánlott kategóriába emeli a magyar szuverén adósbesorolást.
Itt a Google újabb nagy dobása
Fitch Ratings a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül elsőként az idén májusban sorolta át a befektetési ajánlású sávba a magyar államadósságot. A Standard & Poor's pedig a magyar gazdaság markánsan javuló költségvetési, külső fizetési és növekedési mutatóira hivatkozva szeptember közepén követte.
Vegyes nap volt a BÉT-en
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 83,94 pontos, 0,29 százalékos csökkenéssel, 28 487,05 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 5,5 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
Debreczeni Csaba, az MKB Bank tőkepiaci elemzője az M1 aktuális csatornán kifejtette: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által az augusztusi kiskereskedelmi forgalomról szerdán publikált adatok kedvezőek, de nem volt különösebb hatásuk a magyar piacra. A BUX záróértéke, illetve napi mozgása összhangban van az európai piacokéval, ahol enyhe mínuszokat lehetett látni.
Kitért arra is, hogy szeptemberben a vártnál jóval kevesebben léptek alkalmazásba a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban az Egyesült Államokban az ADP adatkezelő szervezet szerdán közzétett kimutatása szerint. Ha a pénteki hivatalos adat is az elemzők által vártnál enyhébb értéket mutat, nagyban csökkentheti a kamatemelés esélyét, és akár a dollárt gyengítő tényező is lehet - mondta az elemző.
A Mol 105 forinttal, 0,60 százalékkal 17 480 forintra erősödött, 1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 42 forinttal, 0,56 százalékkal 7456 forintra csökkent, forgalmuk 3,1 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 2 forinttal, 0,44 százalékkal 452 forintra nőtt, forgalma 316 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 68 forinttal, 1,17 százalékkal 5762 forintra esett, forgalmuk 1 milliárd forintot ért el.
MTI