Vizsgálatot kezdett az Európai Bizottság annak érdekében, hogy nem sérti-e az egyenlőséget az a megállapodás, melynek értelmében a Mol kedvezményes bányajáradékot fizet a magyar államnak a szénhidrogének kitermelése után. A járadékot a közelmúltban emelték, azonban a Mol továbbra is a régi összeget fizeti a megállapodás értelmében, ez pedig a Bizottság szerint lehet, hogy ellenkezik az uniós szabályokkal.
"A Bizottság attól tart, hogy a Mol esetleg kedvezményezett helyzetben van versenytársaihoz képest" - idézte a testület keddi közleménye Neelie Kroes versenypolitikáért felelős biztost. Az Unióhoz még 2007 novemberében érkezett panasz, amely szerint a 2005-ben az állammal kötött megállapodás 2020-ig garantálja a Mol számára a bányajáradék összegét, pedig a bányászati törvény 2008 elején hatályba lépett módosítása járadék jelentős emeléséről rendelkezik.
Előzetes értékelése nyomán a bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy "a határidő meghosszabbítására kötött szerződésnek és a bányászati törvény ezt követő módosításának együttes hatása azt eredményezi, hogy a Mol mentesül olyan adók megfizetése alól, amelyeket versenytársainak meg kell fizetniük, és hogy ennélfogva tisztességtelen versenyelőnyhöz jut".
"Meg kell bizonyosodnunk afelől, hogy a magyar adófizetők pénzén egyetlen vállalatot sem juttatnak tisztességtelen előnyhöz" - hangoztatta Kroes a közlemény szerint. Az előzetes értékelés alapján a Bizottság nem talált olyan körülményt, mely alátámasztaná a Mol kedvezményezett helyzetét, mivel az ilyen jellegű működési támogatásokat tiltják az uniós szabályok.
A szakemberek szerint a vizsgálat végén akár az is elképzelhető, hogy a Mol-nak vissza kell majd fizetnie a teljes különbözetet az állam számára, ez pedig újabb rossz hír lenne a magyar olajcégnek.