6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nemzetközi piacokon mérsékelt optimizmus uralkodott, ami jótékonyan hatott a magyar pénz és tőkepiaci eszközökre is. A hazai gazdaság alakulása kapcsán azonban sok a kérdőjel, így csak jó hírek esetén várható, hogy a kialakult lokális maximumokat áttörve tovább emelkednek majd a részvényárak, áll a Raiffeisen heti elemzésében.

A második negyedévben évesítetten 2,4 százalékkal növekedett az amerikai GDP, azaz némileg tovább lassult az első negyedévtől a világ legnagyobb gazdasága, akkor ugyanis 3,7 százalékos volt az ütem a legfrissebb számok szerint. Az egy évvel ezelőtti mélyponthoz képest 3,2 százalékkal magasabb reálértéken a GDP. A lendületvesztést egyrészről indokolja, hogy a fogyasztás (az első negyedéves motor) bővülése 1,6 százalékra lassult, valamint hogy a vásárlások nagyrészt áttolódtak az import termékekre.

Az év hátralévő részében mindenesetre tovább lassuló gazdaságra számíthatunk a Raiffeisen elemzőinek véleménye szerint. A harmadik negyedév első hónapjának teljesítményéről az előttünk álló héten kapunk jó indikációt: a júliusi ISM indexek, valamint az átfogó munkaerőpiaci jelentés kerül publikálásra. Ezen felül a héten EKB és BoE kamatdöntés lesz, melyből az utóbbi hozhat nagyobb izgalmakat, miután az utóbbi idők jegybankári nyilatkozatai rendre további mennyiségi lazítás irányába mutatnak.


A hazai eszközök jól tartották magukat az elmúlt héten: a forint valamennyit vissza tudott erősödni a korábbi hét veszteségét követően, az állampapírok iránt pedig élénk kereslet mutatkozott. Az ÁKK a tervezett 50 milliárd helyett 57,5 milliárd forint értékű forrásbevonást hajtott végre, majd a nem-versengő tender keretében további 11 milliárd értékű papírt adott el. A befektetők Magyarország iránti bizalma tehát egyelőre még kitart, annak ellenére, hogy a kockázati profilunk romlott az elmúlt hetekben.

Kockázatot jelent:
1) A jövő évi 3 százalék alatti hiánycél felpuhításának szándéka;
2) Az IMF további segítségének elutasítása, amit a kormányfő ezen a héten is hangsúlyozott;
3) A hitelminősítők negatív kilátása Magyarországgal szemben;
4) A kormányzat konforntatív kommunikációja, amely ezen a héten ismét megmutatkozott a hitelminősítőkkel szemben is.

Az elmúlt hetek optimista nemzetközi befektetői hangulatának köszönhetően a fent említett kockázatok egyelőre csak átmeneti piaci zavart okoztak a hazai eszközökben. A borúlátás visszatérése esetén azonban ezek a kockázatok ismét előtérbe kerülhetnek, ami a forint árfolyamának gyengülésében és a kötvényhozamok emelkedésében csapódhat le. Egyelőre úgy tűnik, hogy a bizonytalanság az őszi hónapokig, legalábbis októberig maradhat fenn.

Októberben esedékes ugyanis:
1) Az önkormányzati választás, amely előtt nem fogjuk megismerni a kormány jövő évi gazdasági terveit;
2) Az EU-csúcs, amelyen döntenek arról, hogy az egyes tagállamoknak mikor és hogyan kell elérniük a 3 százalékos hiánycélt;
3) Az IMF delegáció visszatérése;
4) A 2011-es költségvetés benyújtása az országgyűlésnek;
5) A hitelminősítők türelme is októberig tarthat ki.


Részvénypiacok

Még továbbra sem dőlt el múlt héten vázolt dilemmánk, nevezetesen, hogy a bikák vagy a medvék erősebbek középtávon. Az előző hetekben tapasztalt optimizmus némileg alábbhagyni látszott az utóbbi napokban, azonban továbbra sem múlt el még annak az esélye, hogy a piac tovább folytassa az emelkedést a júniusi mélypontokról indított ralliban. Az esélye azonban mindenképpen csökkent, miután az eheti makroadatok ismét számos kérdőjelet vetettek fel. Annyiban változott a helyzet azonban a korábbiakhoz képest, hogy a befektetők már lefelé módosították a várakozásaikat a korábbi erőteljes csalódásokat követően, amelyek a piacok többségét a görög válság után újabb mélypontokra taszították.

Így ezek piacbefolyásoló hatása már kisebb, az előttünk álló fontos technikai szinteket (S&P 1130) azonban a következő napokban mindenképpen le kéne küzdeni ahhoz, hogy fennmaradhasson tartósabban az optimista hangulat.

Amennyiben ez nem történik meg, hamarosan indulhat egy markánsabb lejtmenet, egyelőre azonban erről még nem beszélhetünk. A jövő héten publikálják az USA-ban az augusztusban esedékes legfontosabb adatokat, az ezekre adott reakció adhatja meg a végső választ. A gyorsjelentési szezon összességében kedvezően alakult és kevésbé mutatott sötét képet, mint amelyet a makroadatok festettek elénk az utóbbi időben, így ez mindenképp támogatólag hatott a piacra. Ugyanakkor ennek gyakorlatilag vége, így innen további impulzusra nem számítunk.
Amennyiben az S&P képes lenne túlszárnyalni az 1130 körüli szinteket, abban az esetben jelentősen nő annak a valószínűsége, hogy valóban visszatértek legalábbis egy időre a márciusi napok, azaz a hírektől gyakorlatilag függetlenül emelkedünk és emelkedünk. Ha azonban a következő markánsabb mozgás egy jelentősebb eső nap lenne (S&P 1080 alá) nagy valószínűséggel indulunk vissza lefelé, és továbbra is csak a korábbi kereskedési sávban képes mozogni a piac, melynek alja a júniusi mélypontoknál van. Éppen ezért a Raiffeisen ajánlása jelenleg semleges (kivárás), érdemes a piac ezekre adott válaszát megvárni. Jelentősebb pozíció felvételeket e két fontosabb szintnél lehet érdemes tenni az adott irányba.

Magyar részvények

Jól teljesített a hazai piac a mögöttünk álló héten. Véleményünk szerint azonban ez a kegyelmi állapot addig érvényes csak valószínűleg, amíg kint sincs igazán negatív hangulat. A hangulat változása esetén hamar ismét reflektorfénybe kerülhetünk. Az OTP immáron erőteljesen támadta 5300-5400 körüli ellenállásait, amelyek áttörése felett már lényegesen optimistábbak lehetnénk a papírral kapcsolatban. Erre valószínűleg abban az esetben lehet érdemi esély, ha a kinti piac is ki tud törni felfelé, így spekulatív long pozíció felvételével mindenképpen érdemes lehet megvárni a kinti piacok alakulását. Addig pozíció zárás és/vagy kivárás.

A MOL, miután jó ideig tetőzött korábbi csúcsa környékén és utána törte rövid távú emelkedő trendjét egyértelműen lendületet vesztett, még a kedvező hangulatban sem tudott érdemben emelkedni. A korábbi pozíciózárási ajánlást követően most semleges pozíció ajánlott. Egyelőre maximum a korábban elesett trendvonal visszatesztelésére kerülhet sor, mely szintén a korábbi csúcs alatt van.

Tetőzést mutat a Richter is, azonban amennyiben sikerül tartani ezt a csúcs közeli szintet a jövő hét kedden várható jó gyorsjelentés adhat némi esélyt egy újabb kitörési próbálkozásra. Hozzá kell tenni azonban, hogy az eredményvárakozások már ismertek, melyre egyelőre nem reagált a papír, így ennek az esélye azért csökkent. Várhatóan a szerda délután jelentő Egis számai is jók lesznek, a korábbi lokális csúcsok támadása (22000) azonban egyelőre nem esélyes. Mindkét papírt lehet tartani.
Az MTelekom meg tudott kapaszkodni 665-675-ös támaszai felett, a 700-710-es sáv azonban erőteljes ellenállás, ráadásul ez a papír lehet a másik nagyvesztese a hangulat esetleges romlásának, érdemes óvatosnak maradni.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!