3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hét első kereskedési napját ugyan pesszimista nemzetközi hangulatban várták a piacok, hét közben azonban a második negyedéves amerikai jelentési szezon adott alapvetően pozitív irányt a börzéknek, így végül a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX is nyereséggel zárta a hetet.

A hét első kereskedési napját ugyan pesszimista nemzetközi hangulatban várták a piacok, hét közben azonban a második negyedéves amerikai jelentési szezon adott alapvetően pozitív irányt a börzéknek, így végül a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX is nyereséggel zárta a hetet.

A BUX index egy hét alatt 1.611,99 ponttal, 11,25 százalékkal nőtt, 15.937 ponton zárt pénteken. Az előző héten 3,6 százalékkal csökkent az index értéke. A BUX jelenleg 30,2 százalékkal magasabban áll a múlt év végi 12.241 pontos értékénél. Idei mélypontja 9.461 pont volt március 12-én, ahhoz képest 68,45 százalékot emelkedett.

A héten megjelenő második negyedéves vállalati jelentések pozitívan hatottak a hangulatra a nemzetközi piacokon, és ennek köszönhetően - leszámítva a csütörtöki enyhe mínuszos zárást - a hét minden kereskedési napján pozitív tartományban fejezték be a kereskedést a BÉT-en.

A hétfői magyar kereskedés kezdetekor piaci szakértők még a részvényárak folytatódó csökkenésére számítottak, mivel nem látszottak pozitív fordulatra utaló jelek. Ennek ellenére az optimista hangulat kerekedett felül a piacokon, így hétfőn napi csúcsán, az európai börzéket felülteljesítve több mint 3 százalékos emelkedéssel zárt a BUX.

Az amerikai Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató kedden 2,7 milliárd dolláros, részvényenként 4,93 dolláros adózott eredményt jelentett a második negyedévről, 33 százalékkal többet az egy évvel azelőtti 2,04 milliárdnál, részvényenként 4,58 dollárnál. Az eredmény jobb az első negyedévi részvényenkénti 3,39 dollárnál is. Az elemzők 3,49-3,54 dollár között várták az egy részvényre jutó profitot a most véget ért negyedévről. A Goldman Sachs jó eredményével kapcsolatos spekulációk az amerikai tőzsdén már az előző napon éreztették hatásukat, ennek nyomán indultak meg a vételek az európai piacokon is.

Az optimista hangulat a hét további részében is kitartott, bár csütörtökön a kereskedés végén visszaestek az árfolyamok a BÉT-en a jelentős profitrealizálás miatt. A Goldman Sachs után a Citigroup, a Bank of America és a JP Morgan is jelentős második negyedévi eredményről számolt be.


A vezető részvények árfolyamai az Egis kivételével erősödtek a múlt a héten. A legnagyobb - 14 százalékos - emelkedést a Mol részvények könyvelhették el, de 10 százalék feletti mértékben drágultak a múlt héthez képest a Magyar Telekom, a Richter és az OTP papírjai is.

A kisebb papírok árfolyamváltozását tükröző BUMIX index értéke 30,62 ponttal, 1,84 százalékkal 1694,91 pontra emelkedett.

Az egész heti forgalom 101,7 milliárd forint volt, míg az előző héten 79,9 milliárd forintot ért el. A forgalom közel 60 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 13,7 százalékkal, a Richter csaknem 17 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 6,6 százalékkal részesedett az összforgalomból.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!