A LinkedIn és az orosz keresőóriás, a Yandex bevezetése után matól újabb internetes cég részvényeivel lehet kereskedni a Wall Streeten. A Pandora internetes rádió papírjait, amely cég a Grouponnal egy időben, június elején kérelmezte nyilvános részvénykibocsátását 16 dolláron jegyezhették le a kibocsátás során a befektetők. A kedden közölt végleges jegyzési ár így jóval magasabb az előzetesen becsült 10-12 dolláros ársávnál.
Az IPO során 14,68 millió részvényt értékesítő Pandorának 90 millió regisztrált felhasználója volt április végén. Bár a cég üzleti modellje a reklámértékesítések mellett az előfizetői bevételekre is épít, a január végével záródó pénzügyi évükben a bevételek 87 százaléka reklámokból származott, mivel a regisztrált felhasználók jelentős része az ingyenes verziót hallgatja.
A Pandora az előző pénzügyi évében 137,8 millió dollár bevételt ért el, ami 150 százalékos növekedésnek felel meg, ugyanakkor továbbra is veszteséges volt, bár a mínusz mértéke jelentősen, 1,76 millió dollárra csökkent, a korábbi év 16,75 millió dollárja után. Ugyanakkor készpénztermelő képessége már tavaly megmutatkozott a cégnek, hiszen 3,2 dolláros pozitív operatív cashflowt tudott felmutatni.
A Pandora előtt egy nappal részvényei nyilvános kibocsátását megkérő Groupon IPO-járól egyelőre nincsenek információk. A Google 6 milliárd dolláros ajánlatát az év elején elutasító legnagyobb "kuponos" cég kibocsátásáról erősen megoszlanak a vélemények, egyesek szerint az évszázad üzlete, míg mások piramisjátékhoz hasonlítják a Groupon üzleti modelljét.
A május közepén az új-generációs internetes cégek közül a Wall Streetre elsőnek megérkező LinkedIn részvényei egyébként az első kereskedési nap végére megduplázták 45 dolláros kibocsátási értéküket, sőt a kereskedés során 125 dollárt is megadtak a befektetők a papírokért. Igaz, azóta jelentősen csökkent az ár, és a keddi kereskedés végén 76,34 dolláron zárt a papír, de az IPO során jegyző befektetők még így is jelentős hasznot érhettek el.
Bár a közösségi internetes cégek iránt jelenleg igen felfokozott a tőkepiaci érdeklődés, az iparág "zászlóshajója", a Facebook a legfrissebb hírek szerint csak idén ősszel kérelmezi tőzsdei bevezetését. Így a 100 milliárd dollár bevételt is elérhető kibocsátásra legkorábban 2012 elején kerülhet sor.
mfor.hu