3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénteki esés után továbbra sem talált magára a magyar fizetőeszköz. Fokozatosan gyengült a forint hétfőn a budapesti bankközi devizapiacon.

A pénteki esés után továbbra sem talált magára a magyar fizetőeszköz. Fokozatosan gyengült a forint hétfőn a budapesti bankközi devizapiacon.

Délután fél ötkor az euró árfolyama 266,50/65 forint volt, az árfolyamszint nagyjából egy forinttal mozdult el a délelőtti 265,65/80 forintról. Ez az érték szinte azonos volt a péntek délutáni 265,65/266,00-ös értékkel. A két időpont között két trendforduló is volt: pénteken csaknem 260 forintig jutott el az árfolyam, majd onnan az ellenkező irányba mozdult el. A hétfő hajnalig tartó gyengülő irányzatot - a nemzetközi adásvételben 268,50-es kötés is előfordult - nyitás után ismét erősödő trend követte, ám a délelőtti szélsőérték elérése után ismét az euró erősödése vált jellemzővé.

A tendenciát a kereskedők a befektetők félelmével magyarázták: a zloty és a lej "bajai" mellett a magyar jegybank kamatpolitikájával kapcsolatos tényezők is elbizonytalanítják a piacot. Meghatározó az alacsony forgalom is: egy-egy viszonylag jelentősebb megbízás nyomán aránylag jelentős árfolyammozgások keletkezhetnek - még akkor is, ha valódi trend kialakulásáról aligha beszélhetünk.

Erőteljes irányzat ugyanakkor az euró erősödése a dollárral szemben: az egy héttel ezelőtti 1,27-es szintről már délelőtt 1,34 fölé került árfolyam hétfő délután már 1,36 felett alakult. Így a dollár a forinttal szemben is vesztett pozíciójából: az amerikai deviza árfolyama 195,70/80 a reggeli 197,65/90 forint és a pénteki 198,25/65 forint után - egy hete még 204 forint felett alakult a dollár/forint árfolyam.

Az MNB hivatalos deviza árfolyam jegyzése alapján egy svájci frank 168,45 (pénteken 197,73) forint, 100 japán jen pedig 217,53 (pénteken 218,49) forint volt délben. A nemzetközi kereskedésben délután a svájci frank 168,35 forintot, 100 japán jen 216,05 forintot ért.

A bankközi forintpiac csendes; változás nem érzékelhető: az egynapos kamat (O/N) továbbra is 10,00/30 százalékon alakul, minimális érdeklődés és alacsony forgalom mellett.


Az állampapírok másodpiacán újabb 10 bázispont körüli hozamemelkedéssel járt a forint halvány szereplése. Ezen a piacon is jellemző volt az alacsony forgalom. A legnagyobb érdeklődés a kétéves lejárat kamatswap-ügyleteit kísérte, ezek árazása keltett figyelmet. A tartós irányzatokat a mindenkori állampapír-kereskedésnél jobban jelezték derivatív konstrukciók. Közülük a kétéves hozam a múlt csütörtöki 8,35/40-es szintről hétfő délutánra már 8,67 százalékig mozdult. Az emelkedés okai közé sorolják a kereskedők a profitkivétet is, ami az elmúlt időszak jelentős hozamingadozásai után szinte törvényszerűen bekövetkezett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!