Második olvasatban tárgyalt a BÉT igazgatósága a XETRA kereskedési rendszerről, de továbbra sem döntött annak bevezetéséről.
A BÉT közleménye szerint az igazgatóság megbízta a vezérigazgatót az előkészítő munkálatok folytatásával a piaci konszenzus megteremtése érdekében.
Első olvasatban még októberben tárgyalta az igazgatóság a kereskedési rendszer tervezett cseréjét, akkor sem döntöttek róla. Akkor is úgy határoztak, hogy a témában további megbeszélések szükségesek a piaci szereplőkkel, amelyek a rendszer szükségességét nem vitatva, hiányolták az egyeztetést. Sőt, kifejezetten azt kérték, hogy a BÉT vezetősége még ne kötelezze el magát ez ügyben, és kezdjen érdemi, számokkal és elemzésekkel alátámasztott egyeztetéseket.
Mohai György, a tőzsde vezérigazgatója korábban az MTI-nek azt mondta: a cserét a tőzsde úgy akarja véghez vinni, hogy az piaci konszenzuson alapuló döntés legyen. A döntés megszületése után a csere technikai lebonyolítása körülbelül egy évet vesz majd igénybe - fűzte hozzá.
A BÉT vezérigazgatója szerint a kereskedési rendszer tervezett cseréjét versenyképességi szempontok indokolják, a cél az, hogy a hazai részvények kereskedését hosszú távon a hazai piacon lehessen tartani. A kiút csak egy nagyobb rendszerhez való csatlakozás lehet. Másrészről a BÉT a Wiener Börse AG tulajdonszerzésével a CEE Stock Exchange Group (Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség) tagjává vált - amely a BÉT-en kívül a bécsi, a prágai és a ljubljanai tőzsdékből áll - , ebben a szövetségben a XETRA rendszert fogják alkalmazni, tehát ez az a rendszer, amiben hosszú távon a BÉT is gondolkodhat.
Pál Árpád, a Concorde Értékpapír Zrt. jelenlegi, és a tőzsde volt vezérigazgatója akkor kifejtette: a rendelkezésre álló információk alapján még senki nem látja, hogy a rendszer cseréje milyen következményekkel járna az egyes érdekcsoportok számára, mennyibe kerül az egyes szereplők számára. Hozzátette, hogy egy ilyen változás nem hónapokban, hanem években mérhető folyamat, amely komoly tervezést, előkészítést igényel, és ez véleménye szerint jelen esetben elmaradt. A tőzsde vezérigazgatója ugyanakkor azt mondta, hogy a tőzsde már augusztus végén megkezdte a konzultációt a piaci szereplőkkel.
(MTI)