Ma reggel a forint 271-es szinten kezdett az euróval szemben, délután azonban felgyorsult a zuhanás, és most már 275-nél tart a magyar deviza. Ez két és fél hónapos mélypontot jelent a forint árfolyamában. Elemzők szerint lehet, hogy az októberihez hasonló tőkekivonási hullám zajlik. Barcza György, a K&H elemzője az mfor.hu-nak úgy nyilatkozott: nehéz eldönteni, hogy spekulációnak vagyunk szemtanúi, vagy újabb tartós tőkekivonás indult meg.
Nagyon nehéz értelmezni, miért zuhan a forint, véli Barcza György, a K&H Bank elemzője. Ebben közrejátszhat, hogy reggel kijött a magyar ipari termelési adat, amely katasztrofális zuhanást mutatott. A várt 8-9 százalék helyett 10 százalékos esés következett be, ami arra utal, hogy a recesszió mélyebb a vártnál. Az ipari mélypont januárban vagy februárban várható, vagyis nagyon negatívak a várakozások.
Másrészt délután elkezdtek gyengülni a nemzetközi piacok, az amerikai határidős index esése váltotta ki a többi deviza gyengülését is - például a dél-afrikai, a brazil vagy a török valutáét, amelyek a tapasztalatok szerint együtt mozognak a forinttal.
Barcza György szerint viszont az is látszik, hogy a forint jóval többet gyengült, mint a többi valuta. Ez arra utal, hogy az árfolyam zuhanásában lehet egy forintspecifikus tényező. Ilyen helyzet októberben volt legutoljára, amikor a magyar valuta rendszeresen „túlteljesített” az esésben. Nehéz eldönteni, hogy a külföldi befektetők jelenleg spekulálnak, vagy tartós tőkekivonás zajlik, tette hozzá a szakértő.
Egyes elemzők azt is felvetették, hogy a zlotyi elleni spekulációknak is köze lehet a forint árfolyamának zuhanásához. Sokan ugyanis a forintot használják a zlotyihoz keresztvalutának, és éppen most zárják a pozíciókat. Ezt az érvelést támasztja alá, hogy a magyar állampapírpiacon emelkednek a hozamok: az egyéves 40 bázispontot, míg a 10 éves 37-38 pontot ugrott.
A forint már szerdán délután is gyengült az euróval szemben, igaz, akkor csak megközelítette a 270-es szintet a gyenge amerikai munkanélküliségi adatok után. Ekkor kezdett jelentősen visszaesni a globális kockázatvállalási kedv, ilyen esetekben pedig a forint az elsők között szokta megsínyleni a befektetők döntését, mivel hazánkat egyébként is a kockázatos befektetési területek közé sorolják.
Október végén 285 felett volt az euró árfolyamának csúcspontja. Ezután a Magyar Nemzeti Bank október 22-én három százalékkal – 8,5 százalékról 11,5 százalékra – emelte a jegybanki alapkamatot, hogy megvédje a magyar devizát a spekulációs támadásoktól.
Varga M István