5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lefordult 25 300 pont körüli lokális csúcsáról a BUX és csütörtökön méretes esést mutatott be. A Napi Gazdaság a következő két hónap lehetséges tőzsdei forgatókönyveiről kérdezett meg szakértőket, akiknek eltérő a véleménye.

Itt van a tavasz, jönni kellene a jobb makroadatoknak, de ezek inkább vegyes képet mutatnak: a valós számok nem javulnak, csak a várakozások. Ez megerősíti, hogy ami a világban zajlik, az bear market rally, de a kicsit gyengébb adatok egyelőre nem fogják kiábrándítani a piaci szereplőket a részvénypiacból - vélekedett Káplár Norbert, a Raiffeisen üzletkötője. A szentiment-kutatások szerint még mindig sok, 30 százalék azoknak az aránya, akik a partvonalon állnak, vagyis nem vállalnak pozíciót se long, sem pedig short irányba. Márpedig az emelkedés addig nem tud megszakadni, amíg ebből a körből is mintegy tíz százalék nem dönt a vásárlás mellett. Káplár szerint ezért a következő egy-két hónapban oldalazás és emelkedés jellemezheti a tőzsdéket. Ezt támogatja az is, hogy a május-június osztalékfizetési időszak. A görög félelmek már lerágott csontnak számítanak, az újabb "rémisztő" hírek ellenére látszik, hogy a dollárban nincs már új erő, erről a sztoriról nem tudnak több bőrt lehúzni - tette hozzá.

A hazai piacot elsősorban a választási eredmények mozgatják, itt az általános vélemény szerint egy kétharmados Fidesz-többségre reagálnának leginkább pozitívan a piacok. Hétfőn már látszani fog, hogy mennyi esély van a kétharmadra. Emellett fontos tényező, hogy a nyugdíjalapoknak szeptember 30-áig kell az új szabályozás szerint a hazai és külföldi részvények arányát beállítani, ami magyar részvények vásárlásához vezet. Káplár a tegnapi nagyobb esést a választásokkal magyarázza, illetve a magyar piac korábbi felülteljesítésével. A szakértő lehetségesnek tartja, hogy az eddigi felülteljesítés megszűnik és ezután inkább együtt mozgunk a régióval.

Egyelőre nem szabad esést várni, ilyen napok, mint a tegnapi, benne vannak a pakliban, a több mint egy éve tartó trend ezzel nem sérül. Az ilyen esések csak arra jók, hogy a túlvettségből kijöjjön a piac, de még mindig magasan vagyunk - mondta. Az egyes részvények közül a Magyar Telekomnál megvolt a korrekció, még mindig vonzó a hozama az állampapírokhoz képest, így az osztalékfizetésig talán a 850 forintos ár még elérhető. A Richter 44 ezerről megpróbált kitörni, ami egyelőre nem sikerül, de a választások után újra megpróbálhatja, hasonlóan az Egishez, amely a 21 700 forintos szint fölé kerülhet. A Mol esetében a 22 200 forintos szint látszik legfeljebb elérhetőnek a következő egy-két hónapban. Az OTP-nél kétharmados választási győzelem esetén egy komolyabb rally is kibontakozhat, akár 8000 forintig mehet, de az már egy jó short-beszállási lehetőség lenne az üzletkötő szerint.

Káplár felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar papírok árazásánál mutatkozó korábbi diszkont (azelőtt a lengyel részvények értékeltsége mintegy 30 százalékkal magasabb volt) az idén kiegyenlítődött. Ami érdekes módon egybeesik a lengyelhez hasonló hazai nyugdíjpénztári szabályozással, a hazai részvények preferálásával is.

A tegnapi alacsony forgalom és az esés a BÉT-en azt jelzi, hogy elfogytak a vevők ezen a szinten, a korábbi lokális maximum meghaladásához nagy erő és roppant jó nemzetközi klíma kellene - állítja Nyári Zsolt, a KBC üzletkötője. Az üzletkötő szerint jelentős esésre kell felkészülni, mintegy 6000 pontra, de ezt nagyon sok hullámban, sok visszapattanással kell elképzelni. Másfél-két hónap múlva 23 ezer pont környékén lehetünk, amit azonban roppant nehéz lesz áttörni. Ott alakulhat ki nagy birkózás - tette hozzá. Mindaddig lefelé érdemes játszani, amíg a piac nem megy új csúcsra, vagyis amíg az OTP 7400 alatt van. Az OTP-nél a 6870 forintos szintnél húzódik támasz, majd lejjebb 6600, illetve 6250 forintnál. A Molban a 20 300-as szint elhagyásával (ami még nem tört meg igazán) 19 200, 18 600 és 17 000 forintos szintek látszanak elérhetőnek.

A tegnapi kereskedésben külföldiek kevésbé vettek részt, a hazai ügyfélkör pedig nagyobb hangsúlyt ad a választásnak, bizonyára a korábbi tapasztalatok miatt. Az üzletkötő szerint a hazai befektetői kör van már olyan erős, hogy el tudja mozdítani érdemben az árakat. Az intézményi befektetők többé-kevésbé kialakították már a magyar országsúlyt, és hedge fundok sem nyüzsögnek mostanában. Az utolsó hedge fund-akció a magyar piacon a 6200-as OTP megcibálása volt fölfelé, ami elég jól sikerült - tette hozzá.

A Magyar Telekom esetében szerinte a pletykára venni, hírre eladni igazság érvényesült, nemhiába a közgyűlés előtti napon volt a legszebb az árfolyam. A Telekom esetében a fő probléma, hogy nem tudjuk, meddig képes ezt az osztalékszintet tartani a nagy verseny és csökkenő marzsok szorításában. Ha ezt egy tízéves képletbe rakjuk, akkor lehet, hogy 500 forintos ár jönne ki. Így Nyári profitrealizálást javasol, ezt követően pedig nem nagyon erőltetné a kereskedést: osztalék után lehet, hogy nem fog senkinek sem kelleni a Telekom. A papír vonzerejét csökkenti, hogy a választás után az MNB jó eséllyel mindaddig nem nyúl majd a kamatokhoz, amíg nem sikerül a kormánnyal közös gazdaságpolitikát kialakítani. Az ennek kapcsán esetleg megjelenő ellentétek a kormány és az MNB között viszont hosszabb távra is megakaszthatják a csökkentési periódust.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!