Az idei évre nem adott ki eredmény-előrejelzést az OTP, Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója ennek megítélését az elemzőkre bízta. A gyorsjelentés óta elkészült kilenc friss elemzés alapján elkészített konszenzusunk szerint a szakértők minimális emelkedést várnak az elmúlt évhez képest. Az előrejelzésüket már közzétevő cégek szerinti 158,5 milliárd forintos nettó eredmény ugyanis csak minimálisan, 7 milliárd forinttal haladja meg a gyorsjelentésben közölt tavalyi profitot, írja a Napi Gazdaság.
Az elemzői becslések érdekes módon ahhoz képest, hogy éves értékről van szó, nem szóródnak nagyon nagy sávban. A legalacsonyabbak 140 milliárd forint körüli értékkel számolnak, míg a felső határ 170 milliárd forint környékén van. Az elemzők egyébként egyöntetűen azt várják, hogy idén csökken a tavalyi rendkívül nagy céltartalékképzés, ugyanakkor a magas kamatmarzs is visszaesik. Az elemzők szerint a tavalyi egyszeri tételek eredményjavító hatásával sem lehet számolni az idén. Az optimistábbak táborát gyarapító Paul Formenko, a JPMorgan elemzője például a gyorsjelentést követően a korábbi 182,5 milliárdhoz képest valamelyest lefelé, 167,483 milliárdra módosította idei eredményvárakozását. Ennek ellenére a feltőkésítettsége miatt a térség egyik legfigyelemreméltóbb pénzintézetének tartja az OTP-t.
Az enyhe rontás a következő feltételek teljesülésével számol: az alacsonyabb irányadó jegybanki alapkamat miatt a kamatmarzsok várható olvadása, csökkenő céltartalékolási szint, illetve a hitelkihelyezések bővülésének szinten maradása vagy éppen lassulása. A nyereségesség szempontjából Formenko további három kockázati tényezőt emel ki, amelyek közül első helyen az elhúzódó magyarországi recesszió, illetve a térség országainak vártnál lassúbb ütemű kilábalása szerepel. Ezt követi a menedzsment által felvetett esetleges akvizíció(k) költségeinek eredménytartalékra gyakorolt hatása, valamint végül, de nem utolsósorban a devizák árfolyamkockázata, főleg a román lej, a rubel, illetve a hrivnya forinttal szembeni teljesítménye. A hitelkihelyezések terén a legmarkánsabb, 15 százalékos bővülésre Oroszországban számít a JPMorgan elemzője, ezt követi Bulgária 7, Horvátország 5, Románia pedig 3 százalékkal, a magyar, szerb és szlovák portfólió szinten maradásával, illetve a 2 százalékos montenegrói és 12 százalékos ukrán visszaeséssel. A nem teljesítő hitelek az év során 9,8 százalékról 10,9 százalékra bővülnek, amiben oroszlánrésze lehet az ukrán leánynak is. Utóbbi esetében viszont az elemző a 13,24 százalékos céltartalékszint megfelezését prognosztizálja és a külföldi leányok közül egyedül a románnál számít e mutató enyhe növekedésére.
Hasonlóan látja a helyzetet a többi elemző is, ami talán kiemelhető, hogy a szintén magasabb eredményt váró Buda-Cash elemzője, Réczey Zoltán szerint is 200 milliárd forint alatti céltartalékolással lehet elérni a 167 milliárd forint körüli eredményt.
Amennyiben tehát az elemzőknek igazuk lesz, minimális növekedéssel lehet számolni idén a profit tekintetében. A Napi Gazdaság visszanézte, hogy 2005-ben, amikor utoljára volt a tavalyi és a várható idei szint közelében az OTP eredménye, az árfolyam a jelenlegi szintnél magasabban, 7-8 ezer forint környékén mozgott jellemzően. Igaz ugyanakkor az is, hogy akkoriban a befektetők még ahhoz voltak szokva, hogy a bankcsoport minden évben az előre jelzettnél csak magasabb eredményt érhet el, amiben azért gyökeres változást hozott a mostani válság.