A várt 0,7 százalék helyett 1,1 százalékkal emelkedett a termelői árindex márciusban az Egyesült Államokban - közölték ma az amerikai piac nyitása előtt. A hír hatására a világ tőzsdéi meglódultak az elmúlt napok oldalazása után.
A termelői árindex azt mutatja, hogy az amerikai termelők mennyi pénzt kaptak az általuk előállított termékekért. A szakemberek előzetesen arra számítottak, hogy márciusban 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, ezzel szemben a mai közlés szerint 1,1 százalékos volt a drágulás. Ez elsősorban a tartósan magas olaj- és élelmiszeráraknak köszönhető, ha ezt a két faktort kivesszük az árindexből, akkor mindössze 0,2 százalékos volt a növekedés, ami megfelel a vártnak.
Az 1,1 százalékos emelkedés azért számít kiemelkedőnek, mivel februárban mindössze 0,3 százalékos adatot mutatott az index, pedig az energiaárak akkor sem voltak sokkal alacsonyabbak.
Éves szinten 6,9 százalékkal emelkedett a termelőknek fizetett összeg, az élelmiszer- és energiaárak alakulását kiszűrve 2,7 százalékos volt a bővülés egy év alatt, ami 2005 júliusa óta a legmagasabb.
Az adat közlése után meglódultaka világ tőzsdéi: a nyugat-európai indexek többsége mínuszból kapaszkodott vissza a pozitív oldalra. A DAX és a CAC 40 délután 0,5 százalékos pluszban voltak, az FTSE pedig 1,5 százalékkal állt tegnapi értéke felett.
A BUX index is néhány perc alatt 100 pontot javított, délután 22 101 ponton állt, ami 0,64 százalékkal magasabb a tegnap délutáni értéknél.
Az adatközlésnek azért volt ilyen jelentős pozitív hatása, mivel ez azt mutatja, hogy a gazdaság lassulása ellenére az amerikai termelők bevételei is nőnek, így nem kell tartani attól, hogy tömegesen csődbe mennének. Másrészt mindez azt mutatja, hogy még mindig van kereslet a piacon, ez pedig ellensúlyozni tudja a tartósan magas energiaárakat.