5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengülő deviza és tőzsde, emelkedő CDS-felárak - rosszul indult a hét az európai piacok szempontjából. Ráadásul a hét második feléig nem is várható komoly megnyugvás, egyelőre mindenki az EU politikusaira vár, hogy álljanak elő végre valami hihető válságkezelési forgatókönyvvel. Kövesse a hétfői nap eseményeit percről percre az mfor.hu-n.

17:30

21 277 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a BUX index, ez 3,67 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értéknél.  A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből a nap végére, a legnagyobb vesztes az OTP és a Mol voltak. A bankpapírok délután 5231 forintot értek, ami 4,89 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamtól, míg az olajcég részvényeinek 20 215 forintos árfolyama 5,32 százalékos mínuszt jelentett. A Magyar Telekom eközben 534 forintig esett vissza, ami 2,91 százalékos gyengülésnek felelt meg.

16:18

A vezető amerikai indexek közül a Dow 12 332 ponton állt a délutáni nyitás után, ez 147 ponttal, 1,18 százalékkal maradt el a pénteki értéktől. A S&P 1,14 százalékos mínusszal nyitott, míg a Nasdaq 1,29 százalékkal állt alacsonyabban, mint a hétvége előtt. 

15:40

A forint piacán továbbra sem nyugszanak a kedélyek: fél négy után az euró 273,05 forintba került, a dollárért 193,86-ot kellett fizetni, míg a frank 237,24-nél állt. A BÉT-en a vezető részvények közül az OTP 5310 forintot ért, ami 3,5 százalékos mínusznak felelt meg, míg a Mol 20 585 forintos jegyzése 3,58 százalékkal volt alacsonyabb a péntekinél. A BUX index 21 462 pontos értéke 2,8 százalékos esésnek felelt meg. 

14:40

Magyarország CDS-felára is emelkedett, de továbbra is alacsonyabb, mint az adósság- és költségvetési válsággal küszködő euróövezeti országokéi. A CMA kimutatása szerint a hétfői londoni kereskedésben a magyar CDS-középárfolyam 316 bázispont környékén mozgott. Ez azt jelenti, hogy már kevésbé vagyunk kockázatos adósok, mint Olaszország vagy Spanyolország. 

14:18

A svájci frank mellett a másik hagyományos menekülőeszköz, az arany is erősödik. Hétfő délelőtt lépte át először az 1600 dollárt a nemesfém unciánkénti jegyzése, délután 1602,80 dollárt kellett adni az aranyért, ami 0,8 százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél.

13:52

A magyar állampapírok piacán is nyugodtak egyelőre a befektetők, a hétfői másodpiaci kereskedésben néhány bázisponttal emelkedtek a hozamok. A három hónapos DKJ esetében 5,8 százalékon stagnált a hozam, a 12 hónapos kincstárjegy 4 bázispontos emelkedés után 5,89 százalékon állt. A hosszabb papírok közül a hároméves kötvény 6,64 százalékos hozama stagnálást jelentett, az ötéves magyar papír hozama 2 bázisponttal 7,15 százalékra emelkedett, míg a tízéves kötvényeink 7,41 százalékon állnak, ami 3 bázisponttal magasabb a péntekinél. 

13:40

A vezető európai tőzsdék egyelőre kevésbé érezték meg az eladási hullámot. Kora délután a londoni FTSE 1,13 százalékkal áll pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,27 százalékos mínuszban van. A párizsi CAC 40 1,68 százalékkal áll alacsonyabban, mint a hétvége előtt, míg régiónkban a varsói WIG 20 1,74 százalékot bukott eddig.

13:31

Európában ismét a CDS-felárak miatt aggódnak, a spanyol és az olasz kötvénybiztosítási felár is történelmi csúcsra emelkedett. A spanyol ötéves kötvényekre hétfőn 368-375 bázispontot kellett fizetni, ami 22 bázisponttal volt magasabb a péntekinél, míg az olasz felár 326-332 ponton állt, ami 24 pontos emelkedésnek felelt meg. A legkockázatosabb adós továbbra is Görögország 2937 pontos felárával, ami azt jelenti, hogy 10 millió euró biztosítására majdnem 3 millió eurót kérnek. 1200 pont felett áll a portugál és az ír adóskockázat árazása.

13:16

A tőzsde is megszenvedi a kockázatkerülést, a BUX index hétfő kora délután 3 százalékkal állt pénteki záróértéke alatt. Főleg a Mol és az OTP 4 százalék körüli zuhanása húzza lefelé a piacot, a bankpapírokért 5285 forintot adnak, míg az olajtársaság részvényei 20 505 forintig estek vissza. A Magyar Telekom 1,82 százalékos mínuszban van, a gyógyszergyártók az átlagnál kisebbet estek egyelőre.

--------------------------------------

Reggel óta botladozik a forint a bankközi devizapiacon, hiába talált magára az euró a svájci frank ellenében, mi nem tudunk felfelé indulni. Hétfőn kora délután 272,30-nál állt az euró jegyzése, ami egy százalékkal volt magasabb a múlt péntekinél. A frankért 237,43 forintot kellett fizetni, ami másfél százalékkal haladta meg a hétvége előtti szintet. Az euró/frank jegyzés reggel 1,14 alatt is járt, majd kissé magára talált az euró, kora délután már 1,1464-nél volt a kereszt.

Európában a szakemberek nem is számítanak komoly fordulatra a következő napokban, a hírek szerint csütörtökön ülnek össze Brüsszelben az Unió tagállamai, hogy ismét elvitatkozzanak a válságkezelés lehetséges útjairól. A piac azonban pesszimista az ülést megelőzően, nem számítanak komoly áttörésre.

A forintnak nem tett jót az, hogy a Citigroup pénteki elemzésében egy esetleges "Lehman II." válság esetén a legsérülékenyebbek közé sorolta a magyar devizát a lengyel zlotyval és a dél-afrikai randdal karöltve. "Amennyiben nagyon valószínűvé válik, hogy az EU nem áll elő proaktív megoldással, akkor a legtöbb feltörekvő piaci devizára eladói nyomás nehezedhet, de leginkább a zlotyra, a forintra, a randra és a brazil reálra" - vélik az amerikai bank elemzői.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!