A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. és az E-Build Információs és Tanácsadó Kft. a Fővárosi Önkormányzat számára készített elemzés megállapításainál pesszimistábban nyilatkozott Liskáné Polya Lenke, az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet szakértője az MTI-nek. Míg a korábbi tanulmány szerint idén még nő a befejezett lakások száma, addig a kutatóintézet szerint 2004 óta folyamatos a csökkenés: 2004-ben 44 ezer lakás, 2006-ban 34 ezer lakás épült, az idén pedig 32 ezer otthon fölé kerülhet tető. (A jelentősebb eltérés oka lehet, hogy a korábbi tanulmány csak a legalább 50 lakásos beruházások vizsgálta).
Liskáné szerint ez a mennyiség csupán a meglévő 4,2 millió lakás szám szinten tartásához, a lebontásra ítéltek pótlására elegendő. A budapesti és az agglomerációs övezet ingatlanárairól elmondta, hogy a növekedés mérséklődött, az idén alig éri el a 3-4 százalékot. Ezen belül viszont nagy a szóródás. A Várban, a Gellért-hegyen és például az Andrássy úton a négyzetméterenkénti 1-1,5 millió forintos áron kínált lakások is elkelnek (lásd a Figyelő rejtett kincsek listáját), ezzel szemben a lakótelepi panellakásokat gyakran 10 millió forint körül is nehéz eladni. Pedig a magas közös költségek miatt sokan szabadulnának az ilyen lakhelyüktől - jegyezte meg a szakember.
Néhány, korábban jellemzően olcsó lakások hírében álló helyen viszont hírtelen megindultak felfelé az árak. A leendő kormányzati negyed közelében például a Nyugati pályaudvar környékén lévő otthonok rövid időn belül akár 50 százalékkal is többet érhetnek Liskáné Polya Lenke szerint. Hasonló a helyzet az M0-ás körgyűrű épülő északi szakasza mentén.
Az elemző elmondta azt is, hogy a nagy építési telek túlkínálat miatt az agglomeráció nagy részében megtorpant az ilyen ingatlanok értékének növekedése, de például Vecsés, Maglód, Gyömrő, Pécel felkapott településnek számít. Több ipari létesítmény, logisztikai központ épül ezeken a helyeken, új munkahelyek is létesülnek, így a telekárak is 5-7 százalékkal emelkednek ebben a régióban és 10 ezer forint körül kínálják őket.
Ez az ár még mindig jóval elmarad a budai oldal agglomerációs telekáraitól, ahol viszont alig emelkednek az árak. Például Biatorbágyon, Törökbálinton vagy Érden 15-20 ezer forint négyzetméteráron lehet közműves építési telekhez jutni.
Az ingatlanpiaci mozgásban új jelenség, hogy a főváros környéki lakótelep építési láz erősen csillapodik. Éveken át Budapestről ezrével költöztek ki a családok a jobb levegőjű, több zöldet kínáló lakóparkokba. Ma már sokan visszatérnek a fővárosba, mert jobb az egészségügyi ellátás, közelebb a kórház, a gyereknek az iskola. Egyes, az agglomerációban lévő, nemrég még drága lakóparkok lassan kiürülnek, a lakók összetétele megváltozik és a szlömösödés, a lepusztulás jelei tapasztalhatók - mondta Liskáné Polya Lenke.