Elég kevés a futballrészvény az európai tőzsdéken és értékelésük felettébb nehéz. Azért vannak olyanok közöttük, amelyek tőzsdés szemmel vonzók lehetnek.
Magunk mögött tudhatjuk a Bajnokok Ligája csoportköreit, elkészültek a párosítások. A talpon maradt csapatok részvényei közül kevés forog az európai tőzsdéken, az Európa-ligás csapatokkal együtt már némileg bővül a kör, azonban így is kijelenthetjük, hogy a focicsapatok, kevés kivétellel, ritkán szerepelnek a vezető tőzsdehírek között. Intézményi befektetők alig érdeklődnek irántuk, a magánszemélyek között pedig inkább a kalandvágyók és az elvakult drukkerek fordulnak elő. A csapatok értékelése, főleg a kisebbek esetében felettébb problematikus, ugyanitt az árfolyammozgások nem mentesek a csapat elért eredményeit követő túlreagálásoktól, amire csak részben magyarázat az elenyésző likviditás. A kuriózumokat kedvelő befektetők azonban, kellő utánajárás után, ebben a szektorban is találhatnak kedvükre való befektetési célpontot.
A tőzsdén jegyzett csapatok közül a legnagyobb tőkeértékű és egyben az egyik legnépszerűbb európai csapat, az Arsenal irányításának megszerzéséért egyfajta hidegháború dúl a denveri illetőségű sportmogul, Stanley Kroenke és az orosz oligarcha, Aliser Uszmanov között.
Utóbbinak 26 százaléknyi részesedése van, és a befektetés sokkal inkább presztízsértékkel bír. Az amerikai Denver és környéke összes valamirevaló profi sportklubjának büszke tulajdonosa (Denver Nuggets, Colorado Avalanche, Colorado Rapido) apránként tovább vásárolja a papírokat, óvatosan ügyelve arra, hogy ne lépje túl a harminc százalékot, amelynél vételi ajánlatot kellene tennie az elmúlt év legmagasabb kötési árfolyamán, ami némileg meghaladja a 9250 fontos piaci árat. A nem éppen háziasszonybarát árfolyam (hiszen egy részvény 2,87 millió forintot ér) a Bloomberg adatai szerint 280 százalékos könyvértéknek felel meg, 16 körüli P/E mellett, azonban a csapatban az utolsó nagy, még megszerezhető patinás angol klubot tisztelhetjük, így a piaci átlag feletti prémium indokolt lehet. Nagyban csökkentheti a befektetői kedvet, hogy naponta mindössze 5-10 darab részvény cserél gazdát.
A Juventus árfolyama a csapat gyenge szereplésével párhuzamosan csúszik lefelé, immár harmadik hónapja. A BL-ből való távozás a hazai pályán összeszedett, Bayern elleni 4:1-es zakónak betudhatóan jelentős árfolyamesést eredményezett, a jelenlegi részvényár 0,89 euró, ami 188 százalékos P/BV-t és 20 körüli P/E-t jelent. Az egyetlen fellelhető elemzői célár ezt a szintet mintegy tíz százalékkal haladja meg.
A török Galatasaray részvényei a remek Európa-ligás szereplés ellenére inkább lefelé mozogtak az elmúlt hónapokban, azonban némelyek szerint erősen túlértékeltek még a jelenlegi szinten is. Az árfolyamot inkább csak a Futbol A. S.-szel történő fúzió reménye tartja. Figyelemre méltó a Lyon csapatának részvénye, az OL Group esetében egy kiválóan menedzselt tőzsdei cégről beszélhetünk, árfolyama 8,1 euró, ami mindössze 0,6-os P/BV-nek és 13-as, 2010-re kalkulált P/E-nek felel meg. Ezek az értékek a szektortársakkal összevetve kedvezőnek tűnnek, emiatt vételre ajánlottak, akár az árfolyam duplázódása is elképzelhető a tőzsdén szereplő egyetlen francia focicsapattól.
A végletekig eladósodott FC Porto részvényei jelenleg 1,39 euróért cserélnek gazdát, sajnos nem túl nagy számban, míg a török Besiktas saját tőkéje egyenesen negatív, árfolyama azonban elképesztő mozgásokat tud produkálni. Május közepén a török ligában az élre ugrott, részvényének árfolyama megnégyszereződött, a szurkolók tömegével vették a papírt, hogy néhány héttel később, amikor a bajnokságot ténylegesen megnyerte, már kijózanodva visszaadják az eredeti szintre.
A Borussia Dortmund részvényei december elején ismét magukra találtak, esetükben egy jó szerepléssel minden esély megvan arra, hogy a jelenlegi 1,07 eurós szintről akár 10-20 százalékot emelkedjenek. Az A. S. Roma részvényeseit jelenleg leginkább az foglalkoztatja, hogy a fő tulajdonos Sensi család hogyan lesz képes az adósságát rendezni anélkül, hogy meg kelljen válnia a csapattól. A Lazio körül áll a bál, állítólag a camorra már régen szemet vetett rá, nyáron letartóztatások is történtek az ügyben, és olasz lapértesülések szerint a dolognak van magyar vonatkozása is.
Említésre méltó az FC Kobenhavent birtokló Parken részvénye, esetében is megfigyelhető a pályán elért eredmény azonnali tőzsdei hatása. A társaság komoly adóssággal küszködik, amire megoldás csak egy jó nemzetközi szereplés lehetne. Ha folytatja a remek Európa-ligás menetelést, az árfolyam is visszatérhet a szeptember eleji 600 koronás szintre, ami a jelenleginek duplája.
A Tottenham árfolyama 74 penny, ez valamivel meghaladja a könyvértéket, és tisztességes nyereséget is fel tud mutatni, főként játékoseladásból. Sajnos részvényei - a holland Ajaxhoz hasonlóan - nem túl likvidek. A Bröndby részvényeit nyáron még kivásárlási spekulációk mozgatták, azóta elcsendesült a dolog, míg a Celtic és a Rangers papírjai esetében csak egészen elvétve történik kötés. (Napi Gazdaság)