A pénzügyi piacok ugyan megszilárdultak az elmúlt hónapokban a gazdaság javulása közepette, de a pénzügyi piaci szereplők talán túlértékelik a javulás fokát, így vélekedett a nemzetközi Pénzügyi Stabilitási Tanács elnöke, az olasz Mario Draghi a hét végén. Arra is figyelmeztetett, hogy a megnövekedett államháztartási hiányok elszívhatják a tőkét a gazdaság elől.
Draghi szerint "az általános helyzet sokkal jobb, mintsem egy éve remélhettük, de nem olyan jó, mint a piac hiszi". A Pénzügyi Stabilitási Tanácsot - a Pénzügyi Stabilitási Fórum utódjaként - tavaly áprilisban hozták létre a Húszak (G-20). A testület a nemzetközi pénzintézetek, a nemzetközi gazdasági szervezetek, az EU és huszonnégy ország központi bankja és felügyeleti intézményei képviselőiből áll. Feladata földeríteni a nemzetközi pénzügyi rendszer gyengeségeit, és keresni a megoldásokat.
Bázeli sajtóértekezletén Draghi - egyszersmind az olasz központi bank kormányzója - azt mondta, hogy "a bankok ismét túl nagy kockázatokat vállalnak".
Külön figyelmeztetett arra is, hogy "a kormányok finanszírozási szükségletei rendkívüli méreteket öltenek a következő években, és ez, együtt azzal, ahogyan a piac változóan fogja megítélni a szuverén adóskockázatokat, már önmagában jelentős sérülékenységi tényező lesz, végeredményben némileg kiszoríthatja a magángazdaság finanszírozását".
Előzőleg a Pénzügyi Stabilitási Tanács megtartotta harmadik plenáris értekezletét a megalapítása óta. A résztvevők egyetértettek, hogy növelni kell a bankrendszerekben a tartalékok szintjét és minőségét, és munkamódszert dolgoztak ki a nemzetközi pénzügyi szabványokhoz való alkalmazkodás elősegítésére. (MTI)