Egyelőre nehéz megmondani, meddig tarthat a csütörtökön kezdődött eladói nyomás a Budapesti Értéktőzsdén, azonban az egészet felfoghatjuk úgy is, hogy elkezdődött a régóta várt korrekció - vélekedik az Equilor mfor.hu által megkérdezett elemzője. Szegner Balázs szerint szerencse, hogy most nem minket bántanak első körben a magas államadósság miatt, azonban később még könnyen eljöhet ez az idő is. Mfor.hu-háttér.
Csütörtökön kezdődött a meredek esés a hazai piacon, a nap végére az OTP 6,3, a Mol pedig 5,1 százalékkal lett olcsóbb. Az eladói nyomás folytatódott péntek reggel is, az árfolyamok tovább estek a negatív nemzetközi hangulatban. Egyelőre nem mi vagyunk a szégyenpadon, most inkább a görög-spanyol-portugál triumvirátusra koncentrálnak a befektetők. A második körben azonban könnyen lehet, hogy nekünk is komolyabban odacsapnak a magas államadósság miatt.
Ott folytatták péntek reggel, ahol abbahagyták
Péntek délelőttre 20 516 pontig esett vissza a BUX index, ez 1,44 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. A forgalom kimondottan magas volt, az első órákban már majdnem 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények folytatták szenvedésüket: az OTP 3,33 százalékos gyengülést követően 5220 forintba került délelőtt 111 óra körül. A Mol 1,14 százalékos lecsorgás után 17 400 forintot ért, a Magyar Telekom pedig 0,86 százalékos esés után 695 forinton állt. Vegyesen kezdtek a gyógyszergyártók: a Richtert 0,17 százalékos emelkedést követően 39 390 forinton adták, az Egis pedig 17 800 forinton állt, ami 1,11 százalékos esést jelentett.
Nehéz megmondani, meddig tarthat az esés a hazai piacon, de az egyértelműen látszik, hogy egy erőteljes lefelé menet indult meg - válaszolta az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője. A szakember szerint a következő napokban is lefelé hullámzás jöhet a piacokon. "Valószínűleg lesznek komoly eladási hullámok, mint mondjuk csütörtök délután vagy péntek reggel, illetve lesznek olyan időszakok, amikor megnyugszanak a piacok" - teszi hozzá az elemző.
"Az OTP számára az 5000-es szint lehet fontos a következő napokban, a lefelé hullámzással ezt el is érheti" - vélekedik Szegner Balázs. A szakember szerint a Mol esetében a 17 000 lehet a kulcsszint, mivel annak áttörése felfelé is fontos volt. A defenzív részvények közül a Magyar Telekomban lát fantáziát az elemző a magas osztalékhozam miatt, a Richter esetében szerinte a termékfejlesztés és az exportpiacok jelenthetnek kockázatokat.
Egyelőre nem minket bántanak
Szegner Balázs nem ért egyet a piac mostani optimizmusával Magyarországot illetően, hiszen a magas államadósság problémája továbbra is fennáll. "A fegyelmezett költségvetési politikának köszönhetjük, hogy most nem minket bántanak. Első körben azokat az országokat vették elő, amelyekben magas a hiány és az államadósság is. Ha lesz második kör, akkor viszont könnyen lehet, hogy hazánkat is sorra kerül" - magyarázta az elemző.
A közelgő választásokkal kapcsolatban az Equilor szakembere úgy vélekedik: a külföldi elemzők többsége nem vár jelentős változást azok után sem, azonban a kampányban könnyen elhangozhatnak olyan mondatok, melyekre a piac is reagálni fog.
Az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch szakembere a Bloomberg kérdésére a közelgő parlamenti választások miatti bizonytalanságot nevezte az egyik legkomolyabb kockázatnak hazánkkal szemben. David Heslam hozzátette: eddig azért nem javítottak Magyarország negatív kilátásain, mert egyelőre bizonytalan a Fidesz leendő gazdaságpolitikája.
A szakember szerint akkor módosíthatják a jelenlegi negatív kilátást, ha az új kormány továbbra is együttműködik a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és kidolgoz egy középtávú gazdaságpolitikai programot.