4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre nehéz megmondani, meddig tarthat a csütörtökön kezdődött eladói nyomás a Budapesti Értéktőzsdén, azonban az egészet felfoghatjuk úgy is, hogy elkezdődött a régóta várt korrekció - vélekedik az Equilor mfor.hu által megkérdezett elemzője. Szegner Balázs szerint szerencse, hogy most nem minket bántanak első körben a magas államadósság miatt, azonban később még könnyen eljöhet ez az idő is. Mfor.hu-háttér.

Egyelőre nehéz megmondani, meddig tarthat a csütörtökön kezdődött eladói nyomás a Budapesti Értéktőzsdén, azonban az egészet felfoghatjuk úgy is, hogy elkezdődött a régóta várt korrekció - vélekedik az Equilor mfor.hu által megkérdezett elemzője. Szegner Balázs szerint szerencse, hogy most nem minket bántanak első körben a magas államadósság miatt, azonban később még könnyen eljöhet ez az idő is. Mfor.hu-háttér.

Csütörtökön kezdődött a meredek esés a hazai piacon, a nap végére az OTP 6,3, a Mol pedig 5,1 százalékkal lett olcsóbb. Az eladói nyomás folytatódott péntek reggel is, az árfolyamok tovább estek a negatív nemzetközi hangulatban. Egyelőre nem mi vagyunk a szégyenpadon, most inkább a görög-spanyol-portugál triumvirátusra koncentrálnak a befektetők. A második körben azonban könnyen lehet, hogy nekünk is komolyabban odacsapnak a magas államadósság miatt.


Ott folytatták péntek reggel, ahol abbahagyták

Péntek délelőttre 20 516 pontig esett vissza a BUX index, ez 1,44 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. A forgalom kimondottan magas volt, az első órákban már majdnem 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

A vezető részvények folytatták szenvedésüket: az OTP 3,33 százalékos gyengülést követően 5220 forintba került délelőtt 111 óra körül. A Mol 1,14 százalékos lecsorgás után 17 400 forintot ért, a Magyar Telekom pedig 0,86 százalékos esés után 695 forinton állt. Vegyesen kezdtek a gyógyszergyártók: a Richtert 0,17 százalékos emelkedést követően 39 390 forinton adták, az Egis pedig 17 800 forinton állt, ami 1,11 százalékos esést jelentett.

Nehéz megmondani, meddig tarthat az esés a hazai piacon, de az egyértelműen látszik, hogy egy erőteljes lefelé menet indult meg - válaszolta az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője. A szakember szerint a következő napokban is lefelé hullámzás jöhet a piacokon. "Valószínűleg lesznek komoly eladási hullámok, mint mondjuk csütörtök délután vagy péntek reggel, illetve lesznek olyan időszakok, amikor megnyugszanak a piacok" - teszi hozzá az elemző.

"Az OTP számára az 5000-es szint lehet fontos a következő napokban, a lefelé hullámzással ezt el is érheti" - vélekedik Szegner Balázs. A szakember szerint a Mol esetében a 17 000 lehet a kulcsszint, mivel annak áttörése felfelé is fontos volt. A defenzív részvények közül a Magyar Telekomban lát fantáziát az elemző a magas osztalékhozam miatt, a Richter esetében szerinte a termékfejlesztés és az exportpiacok jelenthetnek kockázatokat.

Egyelőre nem minket bántanak

Szegner Balázs nem ért egyet a piac mostani optimizmusával Magyarországot illetően, hiszen a magas államadósság problémája továbbra is fennáll. "A fegyelmezett költségvetési politikának köszönhetjük, hogy most nem minket bántanak. Első körben azokat az országokat vették elő, amelyekben magas a hiány és az államadósság is. Ha lesz második kör, akkor viszont könnyen lehet, hogy hazánkat is sorra kerül" - magyarázta az elemző.

A közelgő választásokkal kapcsolatban az Equilor szakembere úgy vélekedik: a külföldi elemzők többsége nem vár jelentős változást azok után sem, azonban a kampányban könnyen elhangozhatnak olyan mondatok, melyekre a piac is reagálni fog.

Az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch szakembere a Bloomberg kérdésére a közelgő parlamenti választások miatti bizonytalanságot nevezte az egyik legkomolyabb kockázatnak hazánkkal szemben. David Heslam hozzátette: eddig azért nem javítottak Magyarország negatív kilátásain, mert egyelőre bizonytalan a Fidesz leendő gazdaságpolitikája.

A szakember szerint akkor módosíthatják a jelenlegi negatív kilátást, ha az új kormány továbbra is együttműködik a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és kidolgoz egy középtávú gazdaságpolitikai programot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!