8p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Sörművek Kft. is megérezte a járványt, de fejleszteni akarnak.

Egy évek óta veszteséges vállalkozásban látta meg az invesztíciós lehetőséget a Magyar Fejlesztési Bank (MFB), de a cégnél nem a profit nélküli gazdálkodásra helyezik a hangsúlyt, hanem arra, hogy start up vállalkozásként kiemelkedő forgalmat tudnak produkálni. Az MFB csoport tagja tavaly az év legvégén került be egy tőkealap által a forráshiánnyal küzdő cég tulajdonosi körébe a cégnyilvántartási adatok szerint.

A vállalkozás, amiről szó van, a Sörműves Kft., de amitől igazán érdekessé válik a történet, hogy a cég a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal egyik feltaláló társának érdekkörébe tartozik.

Csik Balázs neve onnan lehet ismerős, hogy  Mobilsign nevű cége biztosít évi, bőven százmillió forint feletti eseti jövedelmet a miniszternek. Rogán legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint tavaly 157,8 millió forint körüli összeget utaltak számára szabadalmuk hasznosítási díjaként, két éve 197,3 milliót.

Ha megnézzük a Mobilsign éves beszámolóit, azt találjuk, hogy az elektronikus aláírás területén elért szabadalommal híressé vált cégben a bérekkel, személyi jellegű ráfordításokkal kapcsolatos pénzmozgások teszik ki az üzleti aktivitás jelentős részét. A legutolsó elérhető beszámolójuk szerint 2019-ben 440 millió forintos értékesítési árbevételük volt, miközben bérekre, személyi jellegű ráfordításokra 350 millió forintot költöttek. Alapvetően tehát ez határozza meg a vállalkozás mozgásterét.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának dokumentumai szerint egyébként oda 2015-ben érkezett bejelentés a szabadalmaztatni kívánt eljárásról. A 2018-ig tartó intézkedési naplóban a többszöri határidőhosszabbítások után az utolsó bejegyzés a következő: ideiglenes oltalom megszűnése (lemondottnak tekintés).

Megvetették a lábukat a sörpiacon

Mint jeleztük, Csik Balázsnak vannak más céges érdekeltségei, köztük a Sörműves Kft. Mint a neve is elárulja, sörfőzéssel foglalkoznak, a Horizont termékcsalád név alatt forgalmazzák termékeiket, amelyekkel nemzetközi és hazai díjakat is bezsebeltek.

A nem túl régi múltra visszatekintő vállalkozás a számai alapján nehéz időszakot tud maga mögött: öt évre visszamenőleg mindig veszteséggel zártak. A cég szerint azonban nem kell itt nagy sztorit keresni, magukat start up kategóriába tartozónak tartják, ahol a gyors növekedés szinte velejárója a veszteség a kezdeti években

A cég történetéhez tartozik, hogy több darabban, de egyazon napon jegyeztek be rá a jelzálogjogot, melyek gazdája a Szegvár és Vidéke Takarékszövetkezet, majd ennek beolvadása után az 3A Takarékszövetkezet volt, amelyet időközben a Takarékbank Zrt. nyelt el.

A nyereség nélküli évek ellenére a társaságban úgy látják, hogy szépen ívelnek felfelé, amit forgalmuk alakulása is alátámaszt. Sőt, komoly fejlesztési terveik vannak (amire még visszatérünk).

Színre lép az MFB tőkealapja

Mindezek megvalósításához viszont kellett az MFB segítsége. A fejlesztési bank a Növekedési Tőkealapján keresztül szállt be múlt év vége felé a cégbe. A beszállás melletti érvekről az alábbi tájékoztatást kaptuk az érintettektől, pontosabban az állami alapokat kezelő Hiventures Zrt.-től:.

"A Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. állami intézményi tőkebefektetőként négy évvel ezelőtt azért jött létre, hogy a piacon egyedüliként valamennyi vállalkozói életszakaszban, így már ötletfázistól egészen a nemzetközi terjeszkedésig biztosítson egymásra épülő tőkefinanszírozási programokat a hazai cégek számára. Korábban is rendelkezésre álló befektetési programjain felül 2020 áprilisától 3 dedikált mentőprogrammal nyújt gyors és hatékony segítséget a válság miatt bajba jutott hazai startupoknak, mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, továbbá a tőkeigényesebb nagyvállalatoknak egyaránt. A fent említett mentőprogramok keretében fordult a Hiventures Zrt-hez a hazai piacon az egyik leginnovatívabbnak és az egyik legstabilabb minőséget produkáló főzdének tartott Sörműves Kft is. A járvány megfékezése érdekében hozott intézkedések direkt és indirekt hatással voltak a hazai piacra, illetve exportra prémium és szuperprémium kisüzemi söröket gyártó cég működésére. Árbevétele a 2017-es 115 millió forint, 2018-as 159 millió forint, 2019-es 191 millió forint után a tavalyi év első 3 negyedévében visszaesést mutatott. A megtorpanás elsősorban az úgynevezett HoReCa csatornákon volt tapasztalható, ahonnan korábbi árbevételének egy jelentős része származott. A Hiventures Zrt. a hiánytalanul beadott jelentkezési dokumentáció megvizsgálását követően tőkefinanszírozást biztosított a Sörműves Kft. részére, ezzel kisebbségi tulajdonrészt szerezve benne. A Hiventures által eszközölt befektetési konstrukció rövid távon a COVID-19 okozta hatásokat ellensúlyozza, működési és marketing költségeket finanszíroz, ezáltal munkahelyeket óv meg, hosszabb távon üzletfejlesztési célokat segít elő."

Ebből tehát azt is megtudtuk, amit fentebb csak feltételeztünk, hogy a Sörműves Kft. is megszenvedte a járványt, ebben az időszakban visszaesett az árbevételük.

Képünk illusztráció
Képünk illusztráció

Azt is közölték továbbá, hogy a Hiventures a startup mentőprogramjában ügyletenként 1 százalék belépési tulajdonrészért cserébe tőke és tagi kölcsön formájában finanszírozza a vállalkozásokat. "A visszavásárlási lehetőség adott és javasolt az alapítóknak és céltársaságoknak, egy kedvező évi 5,1 százalékos hozam mellett, ugyanis a Hiventures célja, hogy magyar kézben maradjanak a cégek" - írták lapunknak.

Végül azt közölték velünk, hogy az ügylet további paraméterei üzleti titkot képeznek. A folyósított összegek felhasználását a kockázati tőkealap-kezelő folyamatosan monitorozza és bízik abban, hogy a Sörműves Kft. hamarosan ismét dinamikus növekedési pályára kerül.

Tényleg megszenvedték a járványt

A Sörműves Kft.-nél pedig arra hívták fel a figyelmünket, hogy Csik Balázs nem vett részt a cég 2013-as alapításában, utóbb csatlakozott kisebbségi tulajdonosként, a tőkebevonáshoz pedig nem volt köze, azt más vezényelte le. Tulajdonrésze jelenleg 7,81 százalék a cégben, és ugyanekkora szavazati joggal rendelkezik.

Mint írták, a hazai kézműves sörpiacon a becslések szerint 90-100 kisüzemi főzde osztozkodik. A Sörműves Kft. által gyártott Horizont a piac prémium szegmensében foglal helyet és az egyik piacvezető márkának számít, de a 2020-as járvány miatti krízis, a vírus miatt szükségessé vált intézkedések bevezetése a Sörműves Kft-t is negatívan érintette. A HoReCa szektor kiesését a webshopuk elindításával és az exporttal tudták nagy részben pótolni.

"Annak érdekében, hogy sikeresen átvészeljük a válságidőszakot és felkészüljünk az újranyitásra, jelentkezzünk a Hiventures által meghirdetett Startup Mentőprogramra" - közölték. A befektetési folyamat sikeresen zárult, végeredményeként egy átmeneti, 2 éves tőkefinanszírozás keretében, 1 százalékos tulajdonrészt átengedve a tőkealap-kezelőnek, kaptak forrást - erősítették meg a Hiventures tájékoztatását. 

A forrást az átmeneti nehézségek kiküszöbölésére, továbbá beruházásra, termékfejlesztésre, értékesítésre, marketingre fordítják. Jelezték, hogy "sokat várnak a kereskedelmi törvény nyáron hatályba lépő módosításától is, és több módon készülnek a piacnyitásra".

Így kapcsolódik össze a Honvéd és a sörműves cég 

A Sörműves Kft. egyébként nem akármilyen tulajdonosi körrel rendelkezik. A mostanában évi 100 és 200 millió forint közötti forgalmat bonyolító cég mögött magánszemélyek – mint Csik Balázs – mellett mérnöki, továbbá befektetéssel, innovációval foglalkozó társaságok is állnak, mint a Vision Ventures Pénzügyi és Üzleti tanácsadó kft. vagy a BAM Investor Befektetéskezelő és Kereskedelmi Kft., illetve a NABRA Mérnöki és Innovációs Kft. 

A BAM-ról érdemes külön szólni. A cég azé a Bozó Zoltáné, aki a Fidesz-KDNP színeiben indult polgármesterjelöltkén 2014-ben Szentesen az önkormányzati választáson. De a futball világában sem ismeretlen a neve: a BAM és másik cége, a MetalCom Zrt.tulajdonában álló vállalkozás vette meg nem is oly rég a Honvéd futballcsapatát. Nem mellékesen Bozó is közreműködött a már említett 3A Takarékszövetkezet munkájában, igazgatósági tagként (ebben a cikkünkben térképeztük fel Bozó Zoltán aktivitását).

Ki fog itt sört inni?

Ami a piaci kilátásokat illeti, a Sörműves Kft.-nél úgy látják, hogy lassan tér majd magához a vendéglátó piac, "talán néhány partnerünk ki sem fog újra nyitni". A nemzetközi idegenforgalom is fokozatosan fog visszatérni a fővárosba - írták megkeresésünkre. A bevételük jelentős része a budapesti és azon belül is a belvárosi egységekből jött, nagy arányban a turisták költéseire alapozva. "Így nem számítunk arra, hogy ezen értékesítési csatorna gyorsan újjá fog éledni" - közölték.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!