A hazai inflációs adatok kapcsán mi is rendre jelezzük, hogy nem példa nélküli az árak megugrása, sőt globális inflációról beszélhetünk, más kérdés, hogy annak szerkezete a magyar fogyasztókat a rekordmértékű élelmiszerdrágulás miatt különösen fájdalmasan érinti. Mondhatnánk, hogy öröm az ürömben, hogy máshol is komoly gondok vannak, ám ez a hazai helyzeten aligha segít.
A csütörtökön publikált adatok szerint az Egyesült Államok inflációja szeptemberben enyhén, 8,2 százalékra mérséklődött, de az energiát és élelmiszert kiszűrő maginflációs mutató négy évtizedes rekordot döntött, ami szíven ütötte a piaci szereplőket.
A részleteket megnézve az is kiderül, hogy az infláció a benzinárak mérséklődésével esett vissza a júniusi csúcsáról. A lakhatás, az orvosi ellátás, a rezsi és egyéb termékek ára azonban tovább emelkedett, ami azzal fenyeget, hogy az infláció hosszabb ideig magasabb marad.
A piacok számára kulcskérdés, hogy az amerikai jegybank, a Fed az eddig látott agresszivitással emeli tovább a kamatokat, vagy némileg lassít. A legutóbbi, szeptemberi monetáris tanácsi ülésen résztvevő tagok aggodalmukat fejezték ki a továbbra is magas infláció miatt, derült ki a héten közzétett jegyzőkönyvből, így félő, hogy a következő ülésen is hasonló emelés jöhet.
Mindez pedig előrevetíti a dollár további erősödését, emellett a tőzsdék és a feltörekvő piaci eszközök (így például a forint) további esését. Sőt, az adat publikálását követően a déli órában a 430 felé mozgó kurzus ismét kilőtt, így a forint új történelmi mélypontja az euróval szemben 434,17.