3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ami más, mint a pénzügyi tranzakciós illeték, mert csak a befektetéseket sújtaná.

Az európai parlamenti választásokra készülve az LMP programba fűzte össze az unióval kapcsolatos terveit. Ezek sorában szerepel, hogy a párt szerint be kellene vezetni a pénzügyi tranzakciós adót.

Elővették a régi ötletet
Elővették a régi ötletet

A Tobin-aó nem azonos a pénzügyi tranzakciós illetékkel - hívja fel a figyelmet az LMP. Míg a Tobin-adó a részvény-, valuta- és egyéb pénzpiaci műveleteket terheli, fékezve a spekulációt, a magyar tranzakciós illeték a gazdaság mindennapi működéséhez szükséges forgalmat csapolja meg - írják a programjukban.

A tranzakciós adó bevezetését azzal indokolják, hogy az Európai Unió hatékonyabb és igazságosabb működéséhez elengedhetetlen egy saját bevételi forrás a közösség számára, amely független a tagállamok befizetéseitől (amit a forgalmi adóból utalnak át Brüsszelnek).

A párt szerint a Financial Transaction Tax (FTT) egyfelől a spekulációs tőkemozgások tompítását szolgálná, másfelől közös alapba gyűjtve uniós fejlesztési programokhoz biztosíthatna forrást. A honlapjukon közzétett dokumentumból nem derül ki, hogy konkrétan mekkor adóalanyi körre és milyen mértékre terjedne ki az adó. A névadó James Tobin közgazdász szerint valahol 0,01 és 0,25 százalék között érdemes meghatározni a spekulációs célú befektetések adóterhelését.

Mindenesetre a gondolat nem új, az LMP már 2012 táján szorgalmazta a pénzügyi tranzakciós adó bevezetését, nem függetlenül attól, hogy az Európai Unióban is napirenden volt akkor a téma. A bevezetés ellen azonban több érv szólt, mint mellette. A tagállamok nem tudtak például megegyezni arról, hogy mely ügyletekre vessék ki az adót. Volt, aki csak a részvény után fizettette volna meg a közterhet, mások a nyugdíjalapokat mentesítették volna. Az egész dolog rákfenéje, hogy ha nem globálisan vezetik be ezt az adót, akkor az érintett befektetők egyszerűen máshol üzletelnek tovább, megkerülve az uniós pénz- és tőkepiacokat.

Az LMP nem állna meg itt, a pénzügyi tranzakciós adó mellett más intézkedésekkel is megpróbálná kordában tartani a piacokat. Felvennék a kesztyűt az adóparadicsomok,off-shore központok ellen, és nagyobb hangsúly fektetnének a lokális gazdaságok megerősítésére. Az euró bevezetésével még várnának: szerintük a közös pénz bevezetése óta eltelt majdnem két évtizedben beigazolódott, hogy az euróövezet nem felel meg az ideális valutaövezet alapkritériumainak. Álláspontjuk szerint a túl nagy gazdasági és szociális különbségek, valamint az eurótagországok eltérő gazdasági ciklusai miatt az euró nem segíti elő a periféria integrációját, és gazdasági stabilitást sem jelent automatikusan, ami a görög válságból egyértelműen kiderült. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!