A német vegyipari óriás biztos, hogy alaposan átvilágította a Monsantót a felvásárlás előtt, arra azonban talán ők sem számítottak, hogy az amerikai cég által gyártott szerek miatt milyen mennyiségű jogi üggyel kell szembenézniük.
A vállalat által közzétett adatok szerint augusztus 27-ével bezárólag 8700 pert kezdeményeztek a Monsanto termékeivel kapcsolatban, míg július végén ez a szám még 8 ezer alatt volt. Az újabb jogi beadványok megszületéséhez biztosan hozzájárult az is, hogy augusztus közepén egy amerikai bírósági döntés értelmében Monsantót 289 millió dollár kártérítés kifizetésére ítélték. Az ítélet felelősnek mondta ki a céget abban, hogy miközben tudott a Roundup nevű gyomirtója rákkeltő hatásáról, nem tájékoztatta vásárlóit a szer használatának lehetséges következményeiről.Az ítélet egyébként azért volt nagyon jelentős, mert miközben a glifozát veszélyeiről korábban is jelent már meg kutatási eredmény, azt a környezetvédők szerint "elbagatelizálták". Az EU például tavaly hosszabbította meg az ilyen alapanyagot tartalmazó gyomírtók használati engedélyét.
Így az augusztusi amerikai ítélet volt az első, amikor bíróságon mondták ki, hogy a glifozátot tartalmazó Roundup gyomirtó rákkeltő, és először nyert pert ez ügyben az egyik áldozat. Már akkor előrevetítették az elemzők, hogy a döntés után további áldozatok ezrei adhatnak be perkeresetet a Monsanto ellen. Igaz az ítélet még csak elsőfokú volt, és annak kihirdetése után a Monsanto jelezte, hogy megfellebbezi azt.
A vaskos kártérítési döntés és a folyamatban lévő ügyek miatt a befektetők augusztus közepén pánikszerűen próbáltak a Bayer részvényektől megszabadulni. Egyetlen nap alatt 10 százalék felett zuhant a részvény árfolyama.