4p

Ilyen volt 2018 a bankok szerint és megvan, mire számíthatunk idén.

Nagyon optimisták a hazai pénzintézetek a lakossági hitelállománnyal kapcsolatban - derül ki a Bank360 lapunk számára készített összesítéséből. Ha bejön a pénzintézetek előrejelzése, 2019-ben is hitelt hitelre halmoz majd a lakosság.

A legnépszerűbb kölcsönök 2018-ban

A bankok egyöntetűen arról számoltak be, hogy az évek óta növekvő lakossági hitelfelvételi kedv 2018-ban sem enyhült, sőt! Több pénzintézet is rekord évet tudhat maga mögött a kihelyezett hitelek volumenét tekintve. A CIB Bank szerint végül összesen a bankok 460 milliárd forintnyi személyi kölcsönt helyezhettek ki Magyarországon 2018-ban, de a K&H Bank és az OTP Bank is kicsivel 450 milliárd forint feletti összvolumenre számít.

A fenti rekord közeli összeg alapján is egyértelmű, hogy a  fedezetlen hitelek között a személyi kölcsön volt a legnépszerűbb termék 2018-ban, ezen belül is a szabad felhasználású változat, de egyre többen kerestek hitelkiváltáshoz is kölcsönt a bankok tájékoztatása szerint. Jellemzően 1-2 millió forintnyi személyi hitelt vettünk fel, ám a válaszokból kiderült, hogy az átlagos hitelösszeg az előző évekhez képest több banknál növekedett, meghaladva az 1 600 000 forintot, ami annak köszönhető, hogy a 3 és 4 millió forintos hitelek aránya is emelkedett. 

Már a biztonságot keressük

Pozitív változásként több bank is kiemelte a Bank360 kérdésre - és ez már jegybank jelentéseiben is szerepel - , hogy tavaly újdonságként túlsúlyba kerültek a fix kamatozású lakáshitelek a változó kamatozásúakkal szemben. 

Ez a pénzintézetek szerint fontos előrelépés, hiszen azt jelenti, hogy a túlnyomó többség inkább a biztonságosabb, kiszámíthatóbb jelzáloghiteleket keresi, és igen nagy az érdeklődés a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek iránt. A legtöbb banknál kereken 10 millió forint a leggyakrabban felvett jelzálog-hitelösszeg, amelyet 15-16 éves futamidővel vettek fel.

Veszélyben vannak a magyarok? 

A pénzintézetek szerint bár hatalmas volt a növekedés az előző évhez képest, a 2018-as hitelfelvételek alapján nem beszélhetünk túlzott eladósodottságról: forinthitelekről lévén szó, kikerült a rendszerből az árfolyamkockázat, és egyre csökken a kamatkockázat is a rögzített kamatozású termékek népszerűségének növekedésével, nem csak a jelzáloghitelek, de a személyi kölcsönök piacán is. Az UniCredit Bank válaszában azt is kiemelte, hogy egyre tudatosabbak a hitelfelvevők is, ami még biztonságosabb hitelfelvételt eredményez. Ehhez illeszkedik a Bank360 tapasztalata:  a jól megalapozott hitelcélokhoz egyre többen választtották ki a legjobban illeszkedő banki ajánlatot hitelkalkulátor segítségével.

Az eladósodottság egyébként nemzetközi és régiós összehasonlításban is alacsony, a jövedelmek javulása alapján pedig még látnak további teret a növekedésre a bankok. Az MKB Bank közlése szerint a háztartási hitelállomány a GDP százalékában Magyarországon mindössze 15%, míg a visegrádi országok jellemzően 20% felett vannak, továbbá a hazai háztartások 32%-ának van csak hitele, ez az EU-ban az egyik legalacsonyabb arány.

“Az egy évtizede kezdődött, és a múltunk részévé vált válság megmutatta a bankoknak és a szabályozó hatóságnak is, hogy mit tud eredményezni a túlzott és nem kiszámítható szerkezetű lakossági eladósodás. Ennek újbóli kialakulása a bankszektornak nem érdeke, de ma már a törvényi és MNB-szabályozás is komoly gátat szab a rossz szerkezetű és túlzott növekedésnek” - jegyezte meg a Bank360 kérdésére Egerszegi Ádám, a Takarékbank alelnöke, utalva arra, hogy tavaly változtak például az adósságfék-szabályok is és a Magyar Nemzeti Bank is a kiszámítható, fix kamatozású hitelek felé terelte a lakosságot.

2019: az enyhülés éve?

A tavalyi ugyan rekordév lehetett, de azt több hitelintézet is kiemelte, hogy 2018-hoz képest kisebb mértékű emelkedésre számítanak 2019-ben. 

Az okok között az emelkedő minimálbért és reálbéreket, az élénk ingatlanpiacot és az ehhez kapcsolódó felújításokat említették. A K&H Bank válasza alapján sok múlik azon is, hogy milyen ütemben adják át  az épülőfélben lévő vagy csak még tervezőasztalon elérhető új lakásokat.

2019-ben további 20-25 százalékos bővülést várnak a bankok a kihelyezett személyi kölcsönök volumenében, lakáshitelekkel együtt pedig 1300 milliárd forintos hitelfelvételi volumen is elérhető lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!