4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Pénteken is újabb történelmi mélypontot ért el a forint árfolyama az euróval szemben. A kérdés most az, hogy a 330-as szintet mikor lépi át.

Nincs jó bőrben a forint, úgy tűnik, hogy pénteken a lélektani 330-as szintet is átlépi a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Értelemszerűen ez új negatív történelmi rekord a magyar fizetőeszköz kurzusában. (Update: a forint felszúrt a 330-as szint fölé, a rekord immár 330,179)

Vélhetőleg nem tett jót az árfolyamnak, hogy a folyamatok kapcsán a kormány és az MNB sincs egy hullámhosszon. Csütörtök délelőtt Kovács Zoltán kormányszóvivő még azt mondta, hogy akár spekulatív folyamatok is állhatnak a gyengülés mögött. Délután viszont az MNB közleményében már nem állítottak ilyet, persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy mással sem indokolták a folyamatokat.

Csütörtökön egyébként az mfor.hu elemzésében arra jutott, hogy a gyenge forint igazából a nyaralni vágyókat zavarhatja, míg a kormány és az MNB még akár örülhet is neki. Hogy nem a vakvilágba lövöldöztünk, azt jelzi a Sberbank által pénteken publikált kommentár. Az orosz hátterű pénzintézet szakértői azt állítják, a főbb hazai szereplők közül a közeljövőben külföldről rendelőkön és a külföldi utazást tervezőkön kívül senkinek sem áll érdekében az erősebb forint. A jegybank sem áll a gyengülés útjába, noha annak sebessége valószínűleg őket is meglepte. A banki szakértő szerint emögött több dolog állhat, de az egyik leghangsúlyosabb az államadósság régóta emlegetett elinflálása.

A magyar államadósság-állományban történelmi alacsony szintű a deviza aránya. A tartozás kb. ötödét tartják most nyilván valutában, míg négyötöde forintalapú. A gyengébb forint és az infláció miatt könnyebben fizeti vissza Magyarország a forintban számított tartozását. Noha a befektetők a negatív reálhozam miatt hosszabb távon nem járnak túl jól, hazánk könnyebben kinövi, úgymond elinflálja adósságát.

Persze a másik oldalon ez okoz némi inflációs nyomást, hiszen a drágábban vásárolt importtermékek árába beépül a magasabb beszerzési ár. Klasszikusan ilyen tétel az üzemanyag, ami minden mást is drágíthat, de kisebb mértékű, a gazdaságnak is jót tevő áremelkedést be fog vállalni a hazai fiskális és monetáris politika – véli Horváth István, a Sberbank Treasury vezetője.



Nemzetközi összevetésben a forint még mindig jól áll, a kamatszinteket tekintve egyenesen alulteljesít például Csehországhoz képest, de már a jóval népszerűbb USA-kötvények is magasabb megtérülést biztosítanak a befektetőknek, mint a forintkötvények. Hazai szemmel nézve azonban amíg sikerül a reálhozamokat a negatív tartományban tartani, az államnak kedvező marad a helyzet, hiszen olcsón finanszírozhatja a működését. Mindezek miatt nem vár egyelőre MNB kamatemelést a Sberbank szakértője.

A mozgás hátterét magyarázva Holger Zschäpitz német tőkepiaci és közgazdasági szakértő arra a következtetésre jutott, hogy nem a spekulánsok, hanem a világpolitikában bekövetkezett fordulat miatt gyengül a forint. A magyar gazdaság jelen állapotában nem sebezhető spekulánsok szemszögéből, annál is kevésbé, merthogy a magyar gazdaság az EU védőernyőjét élvezi, meghatározóan az EU gazdasági helyzetétől függ. Viszont a legfontosabb magyarországi GDP-t kreáló gazdasági szektorok, mint például az autógyári kapacitások olyannyira ki vannak szolgáltatva az összeurópai, mindenekelőtt a német gazdasági helyzetnek, hogy egy ilyen kicsi gazdaság esetében a tőkepiaci befektetők jobban aggódnak a kialakuló amerikai–német kereskedelmi háború negatív következményei miatt, mint a nagyobb gazdaságok esetében. Holger Zschäpitz szerint a tőkepiacok főszereplői már látják az esélyét annak, hogy Magyarország relatíve többet fog veszíteni a nagy kereskedelmi háborúban, mint a nagyobbak.

Ha a fundamentumok mellett a forint grafikonját is megnézzük, akkor egyébként kifejezetten elkeserítő a kép. Nem igazán látni, hogy rövid távon mely szint lehetne az, ami komoly ellenállást jelentene az árfolyamban. Nagyobb időhorizonton viszont a 400 forintos szint az ami megfoghatja az eurót, ezt a szintet viszont már csak az elszálló energiaárak miatt sem lenne jó megtapasztalni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!