4p

Ezentúl nem közvetlenül, hanem közvetve, befektetési alapokon keresztül invesztálják ingatlanokba a 275 milliárd forintos vagyonuk egy részét – ennek jegyében, valamint a változó piaci árak és hozamok miatt váltak meg 2019 nyarától több ingatlanuktól is. Az azokért kapott közel 50 milliárd háromnegyedét már ingatlanalapokba tették.

A jegybank Pallas Athéné-alapítványai (amelyek – mint arról lapunk elsőként beszámolt – ez év elején eggyé olvadtak) alá tartozó ingatlanos cégek eladták két, a budapesti Millenárison található irodaházukat – közölte a hvg.hu-val az alapítvány(ok) vagyonát kezelő Optima Zrt.

Az Ybl Vízház épülete. Fotó: Pallas Alapítványok
Az Ybl Vízház épülete. Fotó: Pallas Alapítványok

A szóban forgó Millenáris Classic és Avantgarde mellett további négy irodaházban meglévő teljes, vagy résztulajdonuktól is megváltak: a Debreceni Innovációs Tudásparkban működő háromszintes épülettől, a Várkert Bazár tőszomszédságában álló Ybl Vízháztól, a Váci úton lévő Váci Greenstől, valamint az ugyancsak annak közelében található Reno Udvartól.

Mi szükség volt az eladásokra? – kérdeztük az alapítványok vagyonát kezelő Optima Zrt. vezérigazgatójától. Fekete Zoltán elmondta, hogy a hazai ingatlanpiac elsősorban számukra érdekes szegmense, az irodapiac az utóbbi pár évben jelentős értéknövekedésen ment keresztül. Az értékelések növekedtek, az ingatlanpiaci hozamok csökkentek. Míg 2016 környékén, amikor a befektetéseiket kezdték, körülbelül 6,7-7 százalékon voltak az ingatlanpiaci hozamok a budapesti prémiumiroda-szegmensben, addig azok mostanra – ahogy Fekete Zoltán fogalmazott – történelmileg alacsony, a leginkább keresett helyeken (Bel-Buda, Bel-Pest, Váci út bizonyos részein) 5-5,5 százalék körüli szintre csökkentek.

„Ez a jelentős értéknövekedés lehetővé teszi a számunkra, hogy jó hozammal értékesítsük a korábban megvásárolt ingatlanjainkat” – közölte az Optima Zrt. vezérigazgatója. Emlékeztetve, hogy az általa irányított cég elsődleges célja az alapítványi vagyon biztonságos befektetése, minél magasabb hozam mellett. Ezért a jelenlegi piaci helyzetet kihasználva, abban az esetben, ha komoly érdeklődést látnak befektetői oldalról, szívesen értékesítenek.

Arra a kérdésre, hogy az értékesített irodaházakért kapott, összességében mintegy 50 milliárd forintra rúgó pénzt mibe fektetik, Fekete Zoltán azt válaszolta, hogy természetesen gondolkodnak új vásárlásokon is, továbbra is ebben a kereskedelmi iroda szegmensben maradva. Ám a 2016-os üzleti koncepciójukhoz képest változás, hogy ezentúl nem konkrét ingatlanokba teszik a kezelt vagyonukat, hanem ingatlanalapokon keresztül igyekeznek befektetni, mondván, ez egy szabályozott, az MNB, mint felügyelet által ellenőrzött befektetési forma. „Az ilyen befektetéseknél, mivel portfólióba fektetünk, a befektetési kockázat is alacsonyabb” – hangsúlyozta Fekete Zoltán.

Tájékoztatása szerint már az új módi szellemében tettek a tavaly nyár óta végrehajtott ingatlaneladásokból befolyt 48,8 milliárd forintból eddig már mintegy 32 milliárdot ingatlanalapokba. S ezt tervezik a Reno Udvarért a napokban befolyt közel 13,8 milliárddal – ennyi jutott a tranzakcióig 60,4 százalékban tulajdonos alapítványokra a 22,8 milliárdos vételárból –, amely 3 milliárddal haladja meg azt az összeget, amelyet az Optima 2016-ban belé invesztált.

Külföldi ingatlanlapokba is tesznek pénzt, lapunk értesülései szerint például abba, amelyet a szlovén-német közös tulajdonú KGAL kezel.

Ugyanakkor a mostani értékesítések után is maradt közvetlenül ingatlan a Pallas-alapítványoknál, a mai állapot szerint mintegy 50 milliárd forint összértékben. Felújításra – méghozzá jelentősre – szorul a Magyar Tudományos Akadémia rózsadombi volt kémiai kutatóintézete, e munkába Fekete Zoltán tájékoztatása szerint még nem fogtak bele.

Az alapítványok vagyonából további 175 milliárd fial befektetési alapokban, 27 milliárd vállalati kötvényekben. Míg 9 milliárd bankbetétekben, döntően az MKB Banknál, de mintegy 200 milliójuk a tavaly felszámolás alá került NHB Bankban ragadt be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!