A Brent nyersolaj visszatért a 60 dollár/hordó árszint fölé, a WTI pedig az 50 dollár/hordót is meghaladta, minden bizonnyal az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi tárgyalásairól érkező reményt keltő hírek miatt. A geopolitikai helyzetelemzésekből lassan már kihagyhatatlanok Trump elnök tweetjei, ezért mi is megemlítjük, hogy a tárgyalásokról ő is lelkesen számolt be a twitter oldalán. Ráadásul a tegnapi napon további, napirenden kívüli megbeszélések is voltak a két gazdasági szuperhatalom között, véli a Saxo Bank elemzője, Ole Sloth Hansen.
A kereskedelmi feszültség enyhülése a részvényárakra is pozitívan hat, ami rá is fér a részvénypiacokra a borzalmas december után. Az olajárak növekedését és az olajpiaci bikahangulatot a gyengülő dollár és az olajtermelő országok további termeléscsökkentése is támogatja.
Ugyanakkor a kereskedelmi tárgyalások kedvező alakulása még ha enyhíti is, de visszafordítani minden bizonnyal nem fogja a gazdasági kilátások romlását az Egyesült Államoktól kezdve Európán át Kínáig. Ha ezt figyelembe vesszük, akkor az olaj árának növekedési lehetőségei mindjárt korlátozottabbnak tűnnek, int óvatosságra a Saxo szakértője.
Egy másik ok, ami türelemre inti a bikákat, a Brent és a WTI határidős ügyleteinek és nyitott pozícióinak alakulásából tűnik ki. Egy fundamentális okokra visszavezethető rali esetén a friss long pozíciók növekedése miatt a határidős görbe folyamatosan laposodik – de ez most nem figyelhető meg. A februári és az augusztusi határidős ügyletek közti hathónapos szpred alig mozdult el december óta, és a WTI nyitott pozíciói is alig növekedtek a december végi mélypontot követően. Ezekből arra lehet következtetni, hogy a mostani raliban a short pozíciók zárása lényegesen nagyobb súllyal szerepel, mint a friss long pozíciók felvétele.
Ha már a pozíciók elemzésénél tartunk, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy az Egyesült Államok kormányának részleges leállása miatt a kormány független ügynökségeként működő Amerikai Határidős Árutőzsde Felügyelet (CFTC) december 18 óta nem adja ki a Commitment of Traders (COT) riportot, amely normál esetben hetente jön ki, és tartalmazza a hedge fund-ok és vagyonkezelők devizapiaci és árupiaci pozícióit, amelyeket az Egyesült Államok különböző határidős piacain vettek fel, tette hozzá Ole Sloth Hansen. A COT-riport az említett piaci szereplők pozícióira, azok méretére és irányára ad rálátást, így a COT-riportok különösen fontos támpontot adnak a kereskedőknek és befektetőknek a meghatározó határidős piacokról, legyen szó devizáról, kötvényekről vagy árupiacról.