Robbanásszerű növekedés az alapokban
Tavaly december végén 17 890 milliárd forintnyi vagyont kezeltek a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) tagjai befektetési alapokban, ami nem tartalmazza a pénztárakban, biztosítói és egyéb portfóliókban levő vagyont. Ez pedig 27,7 százalékos ugrást jelentett, a grafikon szinte exponenciális növekedésről árulkodik. Különösen, mivel előző évben, 2023-ban pedig 50,8 százalékos ugrást mértek, és a korábbi évek mérlege is rendre pozitív volt.
A befektetési alapok szerepe a magyarországi megtakarítások között tehát egyre fontosabbá válik, tőkéjük a Bamosz adatai szerint az újabb és újabb válságok, tőkepiaci turbulenciák ellenére is tovább nőtt az utóbbi években, évtizedben. Ennek a hatalmas vagyontömegnek az MNB statisztikái szerint jellemzően nagy része a lakosságnál van.
Ez az óriási tőkemennyiség az ágazatnak makrogazdasági szempontból is kiemelt jelentőséget ad, és fontossá teszi, hogy az alapokat és kezelőiket szakmailag is értékeljék, díjazzák. A díjakat már a tizenkettedik egymást követő évben osztotta ki a Privátbankár.hu április 15-én egy ünnepélyes rendezvény keretében.
Díjak a legkiválóbbaknak
Az Év Alapkezelője 2024-ben a HOLD Alapkezelő lett.
Az Év Portfóliómenedzserének pedig Szőcs Gábort (HOLD Alapkezelő) választották.
Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere címet Czakó Ágnes (OTP Alapkezelő) nyerte el a szakmai és közönségszavazás eredményeinek összesítése alapján. Ez utóbbi kategóriában a 40 év alatti jelöltek között dőlt el a verseny.
Ezt a három díjat a szakma és a nagyközönség szavazatai alapján osztották ki.
Ki nyerte a legtöbb díjat?
Objektív számítások, az elért hozam és a kockázat alapján 16 további alapkategóriában osztottak ki díjat konkrét befektetési alapok számára, a legtöbb esetben első, második és harmadik helyezéssel. Ezek közül az az OTP Alapkezelő 11, a HOLD Alapkezelő kilenc, az MBH Alapkezelő hét, az Accorde és az Erste alapkezelők pedig hat-hat dobogós helyezést értek el 2025-ben. A nyertes alapok teljes listája a Klasszis.hu oldalon látható.
Tizenkét év alatt több mint 650 díjat és dobogós helyezést osztottak ki az alapkezelőknek, a legtöbbet az évek során az OTP, a Hold és az Erste alapkezelők kapták. De a legkisebb cégeknek is sikerült sikereket elérni egy-egy kategóriában, így nehéz olyan alapkezelőt találni, amely sohasem nyert volna.
A Privátbankár.hu Klasszis díj egyfajta megkülönböztető jelzés, amely segíthet a befektetőknek kiválasztani a rendkívül széles befektetésialap-palettáról a legkiválóbb termékeket. Különösen fontos ez azon befektetők esetében, akiknek nincsen idejük, tudásuk a teljes piacot felölelő elemzésekhez.
A hozam és a kockázat alapján érdemes összehasonlítani
Az alapok teljesítményének objektív értékelésénél pusztán a hozam figyelembevétele nem elegendő, hiszen nem mindegy az sem, milyen kockázat mellett érték el az eredményt. A Privátbankár.hu ezért összetett, a hozamot és a kockázatot (a hozamszórást) is figyelembe vevő mutatókat dolgozott ki a szakma által is elfogadott és elismert módszertani elemek alapján.
Díjazták az innovatív megoldásokat is
Az idén először kiosztották az Év Innovációja díjakat is, amellyel olyan pénzügyi újításokat ismernek el, amelyek elsősorban a befektetők, másodsorban a pénzügyi és vagyonkezelői szakma, illetve a hazai tőkepiac fejlődését szolgálják. Erre pályázhattak a Bamosz-tag alapkezelőkön kívül privátbanki szolgáltatók, prémium szolgáltatást nyújtó pénzintézetek valamint befektetési szolgáltatók is. Négy kategóriában hirdettek győztest:
- Legjobb Befektetési Termékinnováció: K&H Rendszeres ETF Befektetési Program – K&H Értékpapír
- Shiwaforce – Legjobb Digitális Innováció: 100%-ban digitálisan elérhető vagyonkezelési szolgáltatás – Concorde Értékpapír
- Legjobb Kommunikációs Innováció: Webkommunikációs-edukációs Projekt – Amundi Alapkezelő
- Legjobb Privátbanki Innováció:MBH Holisztikus Vagyonkezelési Szolgáltatás – MBH Bank Private Banking
További részletek, szabályzatok, a nyertesek listája: klasszis.hu