4p

Nem voltak profitgyárak a helyi sportklubok.

Eszközértéken 2,85 milliárd forint vagyont bocsát ingyenesen Szolnok városa rendelkezésére számításaink szerint Nyerges Zsolt, aki a minap jelentette be, hogy nemes gesztusként felajánlja a Tisza-parti városnak a helyi sportélet vezető klubjait. Emlékezhetünk, tavaly év végén ugyanilyen gáláns módon adták át kiadóikat a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak a tulajdonosok, köztük Schmidt Mária.

Nyerges Zsolt
Nyerges Zsolt

Nyerges Zsolt sokáig Simicska Lajos kegyvesztett oligarcha üzlettársa volt, de a Simicska-birodalom „átalakításában” is vezető szerepet játszott. E folyamat végén került át a portfolió meghatározó része az új kegyelt, Mészáros Lőrinc érdekeltégébe.

Nyerges ezzel párhuzamosan szülővárosa, Szolnok közéletében is fontos szereplővé vált. A sport iránt rajongó lokálpatrióta megkerülhetetlen szereplője lett a helyi sportéletnek. Ténykedése alatt magas színvonalat ért el a vízilabda és a kosárlabda, amelyben közrejátszott, hogy komoly támogatók – mint például a MOL - is odaálltak a klubok mellé.

Most azonban elérkezettnek látta az időt Nyerges, hogy ezt a sportbirodalmat átengedje Szolnok önkormányzata számára. A szoljon.hu honlapnak adott nyilatkozatában otthonról hozott értékekre hivatkozva magyarázta lépését, mely szerint a közösségnek vissza kell adni valamit abból, amit az ember onnan kap.

Az adomány az interjú szerint a labdarúgó, a vízilabda és a kosárlabda klubokat érinti, illetve a mögöttük álló társaságokat, alapítványokat. Átnézve a vonatkozó céges dokumentumokat, alapítványi beszámolókat, azt találtuk, hogy eszközértéken közel 3 milliárd forint vagyon kerül át a városhoz. Mivel egyelőre csak a 2017-es évről szóló beszámolók érhetők el, a vagyon becslésekor is csak ezekre tudtunk hagyatkozni. Azóta vélhetően emelkedett a klubok vagyonának értéke, Nyerges például az említett interjúban beszél arról, hogy

„hétévnyi előkészítés és megvalósítás után 2018-ra mindent felépítettünk, amit elterveztünk. A Vízilabda Arénára, a Tiszaligeti Stadionra, az utánpótlás pályáira és főépületeire és az egyéb létesítményekre akkori beruházási értéken mintegy 5 milliárd forintot költöttünk.”

 

Az majd a 2018-as évről szóló beszámolókból derül ki, hogy időközben mekkora értékű beruházást aktiváltak, vagyis mennyivel nőtt azóta a klubok vagyona. Az mindenesetre látszik, hogy alapvetően a vízilabda klub eszközei adják a vagyon legjavát: 1,39 milliárd forint volt az eszközértéke az üzemeltető cégnek 2017-ben.

A számokból az is kiderül, hogy önmagukban a klubok működtetése nem minden esetben hozott profitot. A labdarúgást üzemeltető Szolnoki MÁV FC Kft. például 2017-ben és 2016-ban is negatív eredménnyel (-7,1 millió forinttal, illetve egy évvel korábban -39,3 millióval) zárt. A Szolnoki Dózsa, vagyis a vízilabda csapat 2017-ben ugyan szemmel alig észrevehető 7 milliós pluszt ért el, de egy évvel korábban 57,5 milliós veszteségük volt. Egyedül a kosárcsapatot működtető Szolnoki Olaj Kosárlabda Klub Kft. mutatott fel érdemi eredményt: 61,7 millió forintot, előtte pedig 55,2 milliót.

Viszont azt sem lehet állítani, hogy nyakig eladósodott klubokról lenne szó, a kötelezettségállomány nem vészes, a vízilabda esetében 130,8 millió forint jut a mintegy 1,4 milliárdos eszközértékre.

A klubok egyébként egymásban is tulajdonosok, a Szolnoki MÁV FC Kft. mögött ugyanis a Szolnoki MÁV Utánpótlás Kft. áll, amelyben pedig Nyerges Zsolt és az ügyvezető Földi Sándor mellett a Szolnoki Olaj Kosárlabda Klub Kft. is tulajdonosként van feltüntetve. E cég mögött pedig a Szolnoki Kosárlabda Jövőjéért Alapítvány áll.

Ugyanígy egy alapítvány, a Szolnoki Vízilabda Jövőjéért Alapítvány áll a helyi vízilabda klubot, a Szolnoki Dózsát üzemeltető Szolnoki Vízilabda Sport Club Kft. mögött. Az alapítvány elnöke Kovács István, aki korábban a Honvéd edzőjeként ért el nagy sikereket (több bajnokságot, kupát nyert irányítása alatt a csapat, valamint az Euroligában is győztek), valamint az alapítvány tagja Nyerges Attila, Nyerges Zsolt testvére. A szolnoki klubok mögött álló alapítványokban egyébként közös, hogy érdemi pénzmozgást nem tüntetnek fel a beszámolóikban.

Akad még egy klub, amely szolnoki, Nyerges érdekeltségébe tartozik, de az interjúban nem esik erről szó. Ez a Szolnoki Tenisz Club, amely Nyerges Zsolt és Nyergesné Farkas Gabriella tulajdona, illetve itt is feltűnik a Szolnoki Olaj Kosárlaba Klub Kft. A tenisz klub árbevétele az elmúlt években pár tízmillió forint körül mozgott, erre két éve 1,3 millió forint adózás előtti eredmény jutott, egy évvel korábban pedig -3,2 millió.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!