A Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent tájékoztatás szerint a Pannonia Bio Zrt. 30 és 50 milliárd forint közötti összegű, hosszú távú kötvények kibocsátását vette fontolóra, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által tavaly júliusban elindított növekedési kötvényprogram keretében. Amely során az MNB azzal segíti a hazai vállalatokat a forráshoz jutásban, hogy a piacra dobott papírok egy sorozatának legfeljebb 70 százalékát lejegyzi, úgy, hogy az egy vállalatcsoporttal szembeni kitettsége nem haladhatja meg az 50 milliárd forintot.
Ezt a küszöböt azért lényeges megemlíteni a Pannonia Bio kapcsán, mert a többféle terméket előállító biofinomítót Magyarországon üzemeltető társaság 2019-ben már 15 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényeket, 10 éves futamidőre, a jegybanki program keretében elsőként.
Ennél a most kilátásba helyezett kibocsátás során értékesítendő papírok futamideje várhatóan hosszabb lesz - közölte a cég. Hogy mennyi, azt nem, de az akár 20 év is lehet, miután az MNB ez évtől ennyire emelte az addigi, 10 éves futamidő-maximumot.
A kötvényekből származó bevételeket a Pannonia Bio a következőképp használná fel:
- tőkebefektetésre (különösen ahhoz, hogy elegendő likviditást biztosítsanak a korábban bejelentett három évig tartó, 150 millió eurós tőkebefektetési-program végrehajtásához),
- az osztalékfizetés folytatásához a tőkebefektetési-program végrehajtása alatt,
- és egyes meglévő, rövidebb futamidejű adósságok részbeni előtörlesztéséhez.
A cég kötvénykibocsátást elősegítő piaci tapogatózással összefüggésben elkészített előrejelzései a Covid-19 krízis ellenére is 70 millió eurót meghaladó adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredményt (EBITDA) prognosztizálnak. Ugyanakkor a közlemény figyelmeztet arra, hogy "bár e prognózis jóhiszeműen készül, és összhangban áll a naptári évben eddig elért eredményekkel, a tényleges eredmények attól függenek majd, hogy a válság milyen mértékben befolyásolja az árupiacokat és az általános üzleti környezetet az Európai Unióban".