6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cégbíróság bejegyezte a Bizalmi Befektető Kft.-t, amelynek elnevezése arra utal, hogy a társaság bizalmi vagyonkezeléssel foglalkozik majd. E bizniszben jelenleg idehaza másfél tucat társaság utazik. Közülük a leghíresebb a TV2-őt birtokló Abraham Goldman, amely a Takarék-vezér Vida József tulajdona, de van ilyen cége jó barátja, s a Takarék-MKB fúzió kapcsán üzlettársa, Mészáros Lőrinc tiszakécskei partnerének, Szíjj Lászlónak is.

A Fővárosi Törvényszék Cégbírósága bejegyezte a Bizalmi Befektető Kft.-t, amelyet május 8-án gründolt, 3 millió forintos törzstőkével, budapesti székhellyel a Magyar Gazdasági Tanácsadó és Szolgáltató Kft. Az alapítóról annyit lehet tudni az Opten céginformációs adatbázisból, hogy 2001 februárjától működik, egy budapesti és egy egri illetőségű magánszemély a tulajdonosa, a 2018-as évét nulla árbevétel mellett közel 5,8 millió forintos veszteséggel zárta, ezért is érdekes, hogy a saját tőkéje csaknem 958 millióra rúgott. Aminek az a magyarázata, hogy mintegy 744 millió forintnyi készpénzen ül. 

Meglehet, e cash forgatására hozott létre most egy másik kft-t. Amelynek elnevezése arra utal, hogy bizalmi vagyonkezeléssel fog foglalkozni. Bár fő tevékenységeként nem a vagyonkezelést jelölte meg, hanem az üzletviteli és egyéb vezetési tanácsadást, ez még nem zárja ki, hogy előbb-utóbb abba is belevág. Hiszen a Magyarországon bejegyzett bizalmi vagyonkezelők közül van olyan, aki például saját tulajdonú ingatlan adásvételét jelölte meg a fő profilnak. 

Ez a Fibona Trust Bizalmi Vagyonkezelő Kft., amelyet 2017 októberében jött létre, 3 milliós törzstőkével, s tavaly februárjától a Rátky és Társa Ügyvédi Iroda az egyedüli tulajdonosa. Amely korántsem ismeretlen a hazai belpolitikai körökben. A harmadik Orbán-kormány idején, 2014-2018 között ugyanis az akkori Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (és a tárca alá rendelt vállalatok) egyik legfontosabb jogi beszállítója volt. Nem véletlenül: az ügyvédi iroda névadója Rátky Miklós az ELTE jogi karán és a Bibó István Szakkollégiumban Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter hallgatótársa volt. Emellett, amikor a Balatontourist Kft.-t megvásárolta Mészáros Lőrinc cégcsoportja, a fonyódi kempinget az FND Kemping Kft.-nek adta át, amelynek budapesti, II. kerületi székhelyén van bejegyezve a Rátky és Társa Ügyvédi Iroda és a Fibona is.

Ez mondjuk még nem olyan furcsa, hiszen az ominózus cím egy többszintes rózsadombi irodaházat takar, a Jellinek Dániel ingatlan nagyvállalkozó cége, az Indotek Group tulajdonában lévő Panorama Office-t, amelyben számtalan cég székel. Így meglehet, csak véletlen egybeesés, hogy egy másik bizalmi vagyonkezelő, a 2014-ben alapított FHT-First Hungarian Trust Zrt. főhadiszállása is itt volt tavaly november végéig, amely céget az Átlátszó 2018 októberi összesítése Mészáros Lőrinc közvetett érdekeltségébe sorolta. A cég egyébként 2019 november végén elköltözött, már egy budapesti, XI. kerületi cím alatt tevékenykedik, a nevét pedig Alfa-Trustra változtatta. Közvetlen tulajdonosának személye, a nanotechnológiával foglalkozó, székesfehérvári Wood and Mallard Zrt. azonban ugyanaz.

Az viszont biztos, hogy a Minerva Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. egy ideig Mészáros Lőrinc vállalatbirodalmába tartozott. E céget az a Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. indította útnak, amely az MKB Bankban 2016-ban 45 százalékos részesedést szerzett Metis Magántőkealapot kezelte. Ezt vette át 2017 júniusában a Mészáros Lőrinc érdekeltségei közé tartozó Konzum Befektetési Alapkezelő, majd tavaly márciusban a Minerva-társaságok Mészáros tiszakécskei üzleti partnere, Szíjj László befolyása alá kerültek.

A Szíjj érdekeltségébe tartozó Duna Aszfalt Kft. jogásza, Czira Szabolcs Sándor és Polyák József, Tiszakécske fideszes alpolgármestere pedig 2018 májusában alapította meg a DH Holding Bizalmi Vagyonkezelő Zrt.-t.

A legnevesebb kétségtelenül a 2017 májusában létrehozott Abraham Goldmann Bizalmi Vagyonkezelő Zrt., ezen keresztül vette meg ugyanis  Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója tavaly nyáron a TV2-csoportot. 

Azóta, hogy a Polgári Törvénykönyv 2014. március 15-ei módosítása Magyarországon is lehetővé tette az addig csak külföldön meghonosodott bizalmi vagyonkezelők létrehozását, több mint másfél tucat cég jött létre e tevékenységre. Persze ennél többen kezelhetik bizalmi jogviszony keretében mások vagyonát, csak azt nem cégszerűen teszik. Ilyennek az számít, ha egy vagyonkezelőnek egy évben két, egymástól független megbízója van. Ez esetben köteles a tevékenységéhez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélyét kérni, valamint teljesíteni az üzleti jellegű bizalmi vagyonkezeléshez szükséges, meglehetősen komoly tárgyi és személyi feltételeket. Egyebek mellett azt, hogy a bizalmi vagyonkezelőnek legalább háromféle szakemberrel – közgazdásszal, jogásszal, könyvvizsgálóval –, minimum 70-70 millió forint saját tőkével és pénzügyi biztosítékkal kell rendelkeznie. Mindezeken túl vannak elvárások az informatikai és nyilvántartási rendszerre vonatkozóan is, a kezelt vagyonelemekről pedig auditált nyilvántartást kell vezetni. A bizalmi vagyonkezelő lehet kft, zártkörű részvénytársaság, külföldi cég fióktelepe vagy ügyvédi iroda. 

Sokszor — mint azt láttuk Rátky Miklós esetében — ügyvédek, illetve az ő cégei a bizalmi vagyonkezelők, akik tehetős ügyfeleik megbízásából cselekednek. A bizalmi vagyonkezelés lényege, hogy a tulajdonos – akár cég, akár magánszemély – a vagyonát  egy vagyonkezelőre bízza, aki azt az általa meghatározott feltételek teljesülésekor adja csak tovább a megjelölt kedvezményezettnek, az esetek többségében az utódainak.

Az MNB legfrissebb kimutatása kilenc bizalmi vagyonkezelőt tart nyilván. Nem szerepel köztük az AS International Bizalmi Vagyonkezelő Zrt., noha e cég a honlapján azt írja, hogy az MNB által kibocsátott engedély alapján végzi a tevékenységét. A tavaly szeptemberben bejegyzett céget két hónappal korábban alapította az Asholpa Holding Zrt., amely egyedüli részvényeseként a montenegrói Podgoricában élő, 78 éves Maurizio Ferrari van bejegyezve.

Vannak cégek, amelyeknek megvan a jegybanki licenchez szükséges 70 milliója, mégsem vágtak bele e bizniszbe. A Bergman Kft-nek például évek óta 200 milliót meghaladó a saját tőkéje (2018 végén például 228,6 millió), míg a tavaly karácsony előtt néhány nappal alakult Asset Treuhand Zrt. 75 milliós vagyonnal indult.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!