3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már az emberi légutakban is ott vannak az apró mikroműanyagok, a kutatások szerint ezek a darabkák komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A légzőszervi megbetegedések megelőzése és kezelése érdekében most azt vizsgálják, hogyan utaznak a műanyagok a légzőrendszerben.

A mikroműanyagok egyre nagyobb problémát jelentenek: megtalálhatók az óceánokban és a légkörben, a palackozott vízben, a méhlepényben, az emberi fekáliában, és a légutakban is.

Egy 2019-es tanulmányban megjelent becslés szerint óránként 16,2 darab mikroműanyag kerül a légutakba, ebből egy hét alatt egy hitelkártya is kijönne. A kutatók most arra is rájöttek, hogy ezek az apró műanyagdarabkák hogyan mozognak, és hova kerülnek az emberi szervezetben. A mikroműanyagok alatt egyébként az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration) meghatározása szerint az egészen apró, 5 milliméternél kisebb darabokat értik – írja a livescience.com

Légzőszervi kockázatot jelenthet

Egyelőre kevés tanulmány készült viszont arról, hogy a mikroműanyagok hogyan hatnak az egészségre, különösen a légzőszervekre. A legújabb vizsgálatok szerint azonban ezek az apró részecskék komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. Mohammad S. Islam, a University of New South Wales, Sydney kutatója elmondta, hogy először 2022-ben találtak az emberi légutakban mikroműanyagokat, ez pedig felveti a súlyos légzőszervi kockázatok aggodalmát.

 Ijesztő eredmény jött, bankkártyás példával
Ijesztő eredmény jött, bankkártyás példával
A kép illusztráció - Forrás: Pexels

A kutatók egy számítógépes modell segítségével találták meg a légutaknak azokat a részeit, amelyekre a mikroműanyagok belélegzése a legnagyobb hatással van. A vizsgálat során kiderült, hogy a legnagyobb méretű mikroműanyag-darabkáknak van a legnagyobb esélye arra, hogy lerakódjanak, ezek leginkább a felső légutakba, például az orrüregbe és a torok hátsó részébe kerültek. A kutatók szerint a következő lépés annak meghatározása lesz, hogyan rakódnak le a műanyagok az emberi tüdőben, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a páratartalom és a hőmérséklet.

Több millió tonnányi részecske

Bár a mikroműanyagok emberi szervezetre gyakorolt teljes egészségügyi hatása még nem ismert, azonban ez az anyag egyre több helyen jelen van.

Mohammad S. Islam szerint több millió tonnányi mikroműanyag-részecskét találtak a vízben, a levegőben és a talajban. A globális mikroműanyag-termelés pedig növekszik, és a levegőben lévő mikroműanyagok sűrűsége is jelentősen nő.

Az eddigi vizsgálatok alapján a mikroműanyagok elpusztíthatják az emberi sejteket, egereknél pedig bélgyulladást és a termékenység csökkenését okozzák. A mikroműanyagok felületén ráadásul vírusok, baktériumok és más veszélyes vegyi anyagok is „utazhatnak”.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!