A Politico cikke szerint kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy legutóbbi, 2022-23-as globális mpox-járvány kitörésekor használt gyógyszer nem hatékony az Afrikában gyorsan terjedő súlyosabb variáns ellen.
A tecovirimat nem csökkentette az elváltozások lefolyási idejét a Kongói Demokratikus Köztársaságban végzett kutatásban az I. kládba tartozó mpoxban szenvedő gyermekek és felnőttek körében.
Az I. klád az mpox - korábbi nevén majomhimlő - veszélyesebb típusa, mint a II. klád, amely 2022-ben globális járványt okozott, és súlyosabb megbetegedéssel és magasabb halálozási aránnyal jár, ráadásul aránytalanul nagy arányban érinti a gyermekeket.
Már figyelmeztettek
A majomhimlős fertőzöttek száma az elkövetkező hónapokban várhatóan növekedni fog, minden európai uniós tagállamnak is fel kell készülnie a betegség terjedésére - hívta fel a figyelmet az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) pénteken.
Jelentésében a stockholmi székhelyű ügynökség azt írta, hogy az EU-ban a lakosságra vonatkozó általános kockázat egyelőre alacsony, ugyanakkor azt ajánlotta, hogy a tagállamok közegészségügyi hatóságai továbbra is folytassanak olyan tervezést, amely magas szintű felkészültséget tesz lehetővé, és indítsanak figyelemfelkeltő kampányokat a betegség terjedésének gyors észlelése és az arra való reagálás érdekében.