4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány arról döntött, hogy az Egészséges Budapestért Program (EBP) keretében közel 5 milliárd forintot utal a fővárosnak. Igaz, az önkormányzatok alig kapnak belőle, nagy részét az állami kórházak viszik el.

Még 2019-ben egyezett meg a kormány és a főváros, hogy a kormány az EBP keretében 2020-2024 között évi 10 milliárd forinttal, tehát összesen 50 milliárddal támogatja a budapesti kerületek egészségügyi fejlesztéseit, cserébe a főváros hozzájárul az atlétikai stadion megépüléséhez.

Sajnálatos módon az első két év után akadozni kezdtek a kifizetések. Az átláthatatlan struktúrájú EBP-ből a kormány eddig összesen 23,4 milliárdot adott oda az ígért 50 milliárdból, holott időarányosan 2022 végén már 30 milliárdnál kellett volna tartania. 2023-ban pedig szintén híre-hamva sem volt a kifizetéseknek.

Budafok-Tétény a ritka kivételek egyike, idén kezdődhetnek a háziorvosi rendelők felújítása. Fotó: Facebook
Budafok-Tétény a ritka kivételek egyike, idén kezdődhetnek a háziorvosi rendelők felújítása. Fotó: Facebook

Mivel a korábban megítélt, lassan csordogáló támogatások felhasználását egy 2022-es kormányhatározattal 2024. december 31-ig meghosszabbították, minden bizonnyal ennek köszönhető a most feltüntetett közel 5 milliárd forintos kifizetés. Ugyanakkor Havasi Gábornak, a fővárosi önkormányzat egészségügyi tanácsnokának lett igaza, aki tavaly nyáron azt mondta, nem elég, hogy a 2024-es évi költségvetés tervezetében mindössze 8,7 milliárd forintot szánnak a programra, de ha utalnak is, várhatóan a pénzek jó részét majd nem a fővárosra vagy a kerületekre, hanem a Budapesten található állami intézményekre költik el.

S valóban, a legfrissebb Egészségügyi Közlönyből az derül ki, hogy a közel 5 milliárd forintot a kormány mindössze négy kerületre, viszont ennél jóval több, folyamatosan adósságokkal küzdő kórházra költi el.

Nos, a következő támogatásokra jut az Egészséges Budapestért Program idei (első?) csomagjából:

  • X. kerület, Kőbánya: Kőbányai úti gyermekfogászati rendelő felújítása - 100 millió forint
  • XVII. kerület, Rákosmente: Egészségház utcai háziorvosi rendelő felújítása - 80 millió forint
  • XX. kerület, Pesterzsébet: Vas Gereben úti Gyermek Egészségház fejlesztése, Pacsirta utcai gyermekorvosi rendelők felújítása, Szabadka utcai és Zamárdi utcai háziorvosi rendelők felújítása - 381,2 millió forint
  • XXII. kerület, Budafok-Tétény: háziorvosi rendelők felújítása - 305 millió forint
  • Budapesti Szent Ferenc Kórház: rehabilitációs kert, oktatáshoz eszközök beszerzése, tetőszerkezet beázás miatti cseréje - 400 millió forint
  • Észak-budai Szent János Centrumkórház: az 5. számú épület felújítása, átalakítása, energetikai korszerűsítése - 1 milliárd forint
  • Budapesti és egyes Pest vármegyei kórházakban aggregátorok beépítése, beüzemelése: Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet (2 darab), Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet - Országos Klinikai Idegtudományi Intézet (1 darab), Kistarcsai Flór Ferenc Kórház (2 darab), Szent Margit Kórház (2 darab), Uzsoki Utcai Kórház (2 darab) - 501,65 millió forint
  • Budapesti kórházak Wifi hálózatának kiépítése: Dél-Pesti Centrum (ezen belül a Szent László és a Szent István kórházban, valamint a Hematológiai Intézetben), Észak Pesti Centrum kórház (Honvéd Kórházban), Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház részére, Országos Korányi és Pulmonológiai Intézet részére, Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet részére - 2,2 millió forint.

Emlékeztetőül: hiába állapodott meg a főváros és a kormány arról, hogy az atlétikai stadion jóváhagyásáért és a Diákváros tervének meghagyásáért 50 milliárdot adnak budapesti egészségügyi fejlesztésekre, a kormány többszörösen megszegte a megállapodást. Egyrészt a Diákváros helyét az azóta ideiglenesen felfüggesztett kínai Fudan Egyetem építésére adta át, másrészt elapadt az egészségügyi beruházások állami forrása is. 2021-ben még jól működött az EBP, a kerületek megkapták az extra fejlesztési pénzt, de ez volt az utolsó alkalom, attól fogva állandó tologatások, átprogramozások, és visszamondások jellemzik a projektet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!