5p

2023. február 1-jén új ügyeleti rendszert indítottak el Magyarországon. Addig is óriási ütemben fogytak a háziorvosok, ám a friss decemberi adatok szerint megdöbbentő számban hagyták ott a pályát az elmúlt két év alatt.

A Hajdú-Bihar vármegyei másfél éves pilotprogramot követően az új ügyeleti rendszert 2023 februárjától Hajdú-Biharban, márciustól Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében vezették be. Ez volt az indulás, és azóta már az egész országban, sőt, októbertől már Budapesten is a sokat kritizált új ügyeleti rendszer van érvényben.

Az Országos Mentőszolgálat alá került új ügyeleti rendszert hétköznap 16.00–22.00, hétvégén és ünnepnapokon 8.00–14.00 óra között a körzetekben dolgozó háziorvosok látják el. Este 10 után, hétvégén délutántól pedig a mentőszolgálat munkatársai: orvosok, mentőtisztek, mentőápolók, okleveles kiterjesztett hatáskörű ápolók.

A mentőszolgálat a projektre évi 26 milliárd forintot kap az új rendszer felállítására, amit az éves működési költségre fordítanak. És emellett van egy 9 milliárd forintos egyszeri beruházási költség, amelyből a defibrillátorokat, a gépjárműveket, az ágyakat, a telemedicina-eszközöket vásárolták meg. Úgy tűnik azonban, hogy a szakemberek megtartásához ez nem elég.

Brutális mértékű a háziorvosok kilépése a rendszerből. Képünk illusztráció
Brutális mértékű a háziorvosok kilépése a rendszerből. Képünk illusztráció
Fotó: Depositphotos

2023-ról 2024-re ugyanis drámai csökkenés történt a háziorvosi praxisok számában, ami 2024-ben csak folytatódott. Az ügyeleti reform bevezetése után ugyanis az addigi átlagos éves 20-40 megszűnő praxis helyett közel 200 praxissal lett kevesebb.

És a folyamat nem áll(t) meg. Míg 2023 januárjában, az új háziorvosi ügyeleti rendszer bevezetése előtti hónapban 681 betöltetlen háziorvosi praxis volt az országban, addig 2024 januárjában már 826 helyen hiányzott a háziorvos Magyarországon. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nyilvános adatai szerint 2024 december 1-jéig pedig már 937 betöltetlen háziorvosi praxis áll árván. 

Azaz két év alatt, az új ügyeleti rendszer fennállása óta 256 alapellátásban dolgozó orvos lépett ki a rendszerből (és még nem tudjuk, decemberben hányan hagyják ott praxisukat).

A friss, 2024. decemberi NEAK-adatok szerint vármegyénként a következőképpen alakulnak a betöltetlen háziorvosi praxisok száma (zárójelben a 2023-ban és 2024-ben, azaz az új ügyeleti rendszer alatt megüresedett praxisok számaival):

  • Baranyában 27 (ebből 11 az utolsó két évben vált üressé)
  • Bács-Kiskunban 47 (24)
  • Békésben 61 (25)
  • Borsod-Abaúj-Zemplénben 102 (35)
  • Csongrád-Csanádban 18 (4)
  • Fejérben 54 (28)
  • Győr-Moson-Sopronban 34 (23)
  • Hajdú-Biharban 30 (13)
  • Hevesben 42 (10)
  • Komárom-Esztergomban 31 (15)
  • Nógrádban 31 (11)
  • Pest megyében 81 (44)
  • Somogyban 45 (20)
  • Szabolcs-Szatmár-Beregben 32 (8)
  • Jász-Nagykun-Szolnokban 61 (19)
  • Tolnában 41 (19)
  • Vasban 35 (13)
  • Veszprémben 38 (16)
  • Zalában 26 (12)
  • Budapesten 94 (55) háziorvosi praxisban nincs szakember.

Lapunkban korábban mi is írtunk olyan háziorvosokról, akik kifejezetten az új ügyeleti rendszer anomáliái miatt hagyták ott a praxisukat, amelyen sokan huzamos ideje képtelenek túladni. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) saját álláskereső portálján jelenleg is 321 praxishirdetés található, melyek többsége háziorvosoké.

2023-ban hagyta ott praxisát a IX. kerület egyik legkedveltebb háziorvosa, Dr. Eörsi Dániel is, aki rendhagyó módon, a közösségi oldalán búcsúzott pácienseitől. Egy hónapig naponta posztolt az ott töltött éveiről, tapasztalatairól, és az igazi reformra szoruló alapellátás helyzetéről. Erről itt írtunk, az egykori háziorvos gondolatai mai napig érvényesek:

Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint a jövőben az ellátásszervezéssel foglalkozó OKFŐ praxiskezelőként fellépve racionalizálni fogja az alapellátásban a körzeteket. A gyakorlatban az jelenti, hogy a betöltetlen háziorvosi praxisok és az 1200 fő alatti körzetek beolvadnak majd egy másikba. 2028. január 1-jéig pedig a gazdaságtalan, 300-400 fős, de racionálisan fenn nem tartható praxisokat is kivezetik. A kormány terve, hogy öt év múlva nem lehet olyan körzet a gyermek-alapellátásban, ahol a 600 főt, a felnőtt alapellátás esetében pedig az 1200 főt nem éri el a betegszám.

A Magyar Orvosi Kamara utoljára novemberben került összetűzésbe az új ügyeleti rendszer miatt az Országos Mentőszolgálattal, és cáfolta meg Csató Gábor főigazgató állításait egy lapinterjúra reagálva. Ebben hozzáteszik: „A tény az, hogy az ügyeleti rendszer indulása utáni egyetlen év alatt annyian hagytak fel a praktizálással, mint az azt megelőző 5 évben összesen. Így jelenleg Magyarországon 1,2 millió embernek nincs állandó háziorvosa, ez az ország egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémája”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!