A vuhani virológiai intézet tudósai nemrég számoltak be egy újabb, denevérekben található koronavírus, a HKU5-CoV-2 felfedezéséről. A vírus képes az emberi ACE2 receptoron keresztül a sejtekbe jutni – ugyanazon a receptoron át, amely kulcsszerepet játszott a Covid-19 járvány terjedésében.
Bár emberi megbetegedéseket még nem jelentettek, a hír hatására emelkedtek a vakcinagyártó cégek részvényei, jelezve a globális aggodalmakat az állati eredetű, potenciálisan járványokat okozó betegségekkel kapcsolatban – írja a Pénzcentrum a Bloomberg-re hivatkozva.
Fotó: Depositphotos
A kutatók a HKU5-CoV-2 törzset Kína öt tartományában – Guangdong, Fujian, Zhejiang, Anhui és Guangxi területén – gyűjtött több száz Pipistrellus denevér mintáiból izolálták. Az elemzések szerint a vírus a koronavírusok egy olyan különálló ágához tartozik, amely magában foglalja a közel-keleti légzőszervi szindrómát (MERS) okozó vírust is, és csak távoli rokonságban áll a SARS-CoV-2-vel.
Figyelemre méltó, hogy a HKU5-CoV-2 törzs az ACE2 receptorhoz kötődve képes behatolni az emberi sejtekbe, hasonlóan a SARS-CoV-2 működési mechanizmusához.
A laboratóriumi kísérletek azt mutatják, hogy a HKU5-CoV-2 potenciálisan számos emlősfajt megfertőzhet, ami kiemeli a fajok közötti átterjedés kockázatát. A kutatást a denevérvírusok szakértőjeként ismert Si Cseng-li virológus vezette abban az intézetben, amelyet korábban a SARS-CoV-2 eredetével kapcsolatban számos vád ért.
Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez, ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!
Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!
Részletek és jelentkezés >>