Kemenesi Gábor virológus ismét reagált a Corax-Bioner Zrt. szúnyoggyérítő szert gyártó cég vezérigazgatójának azon állítására, amely szerint nem is okoz fejlődési rendellenességet a Magyarországon is használt rovarírtó, a deltametrin hatóanyagú készítmény. Korábban éppen Kemenesi beszélt a vegyszerek káros hatásairól, erre reagálva igyekezett azokat megvédeni a vegyszert gyártó cég vezetője.
Kemenesi keddi közleménye szerint azonban a Corax-Bioner ügyvezetője valótlanságokat mond.
A virológus állítja, hogy a deltametrin több tucat szakirodalmi folyóiratban megjelent kutatási eredmény szerint mérgező a fejlődő idegrendszerre, valamint magzati korban, születés után fejlődő korban és felnőtt korban is befolyásolja az idegrendszer normális működését melegvérű állatokban.
„A melegvérű állatok kísérletei ilyen formán a legközelebbi elérhető vizsgálati eredmények, hogy következtetéseket vonjunk le a lehetséges emberi hatásokról, így megdöbbenéssel olvastam azt a könnyelmű és valótlanságokkal tarkított nyilatkozatot, amellyel próbálják aláásni az aggodalomra okot adó tudományos eredmények jelentőségét” – írja Kemenesi.
Fotó: Friderikusz Podcast/Youtube
Korábban a szúnyogirtó szert gyártó cég vezetője elmondta, hogy kis mennyiségű deltametrint használnak fel, ami a mezőgazdasági alkalmazás kb. egytizede, évente néhány alkalommal egy-egy területen. Szerinte minden EU-s és hazai hatóság paramétereinek és előírásainak megfelelnek, ám Kemenesi most azt állítja, hogy a gyérítésért felelős konzorcium megkapta azokat a tudományos adatokat, amelyek igazolják, hogy az emberi szervezetre potenciálisan káros anyagról van szó, azonban ezt a cég elmulasztotta megtekinteni.
„Ez véleményem szerint súlyos szakmai hiba, hiszen ezek a vállalkozók felelnek a szer kijuttatásáért” – tette hozzá a virológus, aki állítja, hogy az említett szer ugyan engedélyezve van az EU területén, ám az országok döntő többsége szigorúan szabályozza a kijuttathatóságot.
„Magyarországon, virológiai, toxikológiai, ökológiai és egészségügyi gázmester szakemberek is értetlenül állnak a túlhasználat előtt, melynek az elmúlt évtizedben számos szakmai konferencián és fórumon hangot is adtunk” – írta Kemenesi, aki szerint a Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesületének elnöke anyagilag is érdekelt a hazai szúnyoggyérítésben, ezért elképzelhető, hogy problémás az ő szakmai objektivitása ebben a kérdésben.
A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumában is készültek olyan kutatások, amelyben a szakemberek a genetikai mutációt vizsgálták rovarirtó szerek használatakor – ennek eredményeire hivatkozva a virológus állítja, hogy a hazai irányelvek szerint a gyérítést végző vállalkozóknak kötelességük felhagyni az említett szer használatával.
Szerdán délután Fekete Gábor, a Corax-Bioner Zrt. vezérigazgatója reagált Kemenesi nyilatkozatára. Fekete szerint a virológus a Pesticide Action Network közleményére hivatkozik, nem a tényleges tudományos publikációkra – írja a hvg.hu.
„A hazai szúnyoggyérítésben a hatóanyag maximálisan kijuttatható mennyisége 0,1 mg négyzetméterenként. Ekkora mennyiség reálisan nem juthat be a szervezetünkbe, de amennyiben mégis, akkor 1500-szoros dóziseltérésről beszélünk, nem beszélve arról, hogy 3 naponta nem végezhető szúnyoggyérítés. Egy településen egy évben átlagosan 3-4 alkalommal fordul elő védekezés” – írta, és hozzátette, hogy súlyosan félrevezetőnek és pánikkeltőnek gondolja Kemenesi nyilatkozatait, amelyekre alapozva a cégvezető szerint az összes otthoni rovarirtó spray és párologtató készítmény használatát fel kellene függeszteni.
Fekete kiemelte, hogy a Corax-Bioner érdekelt a biológiai szúnyogirtásban, és a kifejlett szúnyogok elleni védekezésben is, és állította, hogy Kemenesi korábban résztulajdonos volt egy – azóta már végelszámolás alatt álló – kártevőirtó cégben (ez a Lokímica Magyarország Kft.).