3p

A Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint a nullához közelít az a feltevés, amiről ma Gulyás Gergely kancelláriaminiszter beszélt a Kormányinfón. 

„Nem zárható ki, hogy mesterségesen előállított vírussal van dolgunk” – mondta a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyarországon több mint ötven év után felbukkanó ragadós száj- és körömfájás kórokozójáról.

A miniszter újságírói kérdésre reagálva azt állította, hogy laboratóriumi információ alapján lehetséges, hogy a száj- és körömfájás mesterségesen, egy kémcsőben jött létre. Arra a felvetésre, hogy biológiai támadás érte-e Magyarországot, Gulyás azt mondta, hogy ezt száz százalékig nem tudja megerősíteni, és a vizsgálatot, amire a kijelentését alapozza, egy külföldi laborban végezték.

„Ez azt jelentené, hogy valaki összerakott egy vírust” – mondta a Qubitnek Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának igazgatója.

„Ennek a lehetősége tendál a nullához” – tette hozzá.

Kemenesi Gábor elmagyarázta, miről van szó valójában
Kemenesi Gábor elmagyarázta, miről van szó valójában
Fotó: PTE

Amikor a rendelkezésre álló genetikai adatok alapján megtörténik a vírus besorolása, az nem a teljes genom alapján történik, így ebből annyi következtetést lehet levonni, hogy az mely országokban terjedő törzsekhez hasonlít a leginkább.

A ragadós száj- és körömfájás kórokozója évszázadok óta fertőzi az állatállományokat, és ez volt az első állati vírus, amit a tudomány még a 19. század végén felfedezett. A vírus, amit Magyarországon eddig négy Győr-Moson-Sopron megyei szarvasmarhatelepen mutattak ki, az európai uniós laboratóriumi vizsgálatok szerint az O-szerotípusba tartozik. Ez a világon kiinduló ragadós száj- és körömfájás járványok több mint kétharmadáért felelős, és évtizedek óta ismert.

A szakember szerint az elérhető hírek alapján a mostani hazai járvány pakisztáni eredetű lehet.

A mesterséges környezetre vonatkozó megjegyzés tudományosan értelmezve azt jelentheti, hogy egy pakisztáni laboratóriumban regisztrált törzshöz hasonlít a legjobban, mondta Kemenesi, de ezt részleges genomadat alapján állapítják meg, és a hasonlóság önmagában kevés. Azt, hogy a vírus onnan miként jutott el hozzánk, és jelen volt-e a kettő között a természetben, járványügyi nyomozásnak kell feltárnia, amihez elengedhetetlenek a megfigyelési (surveillance) adatok.

A virológus szerint a genetikai adatokból esetenként igen téves következtetések vonhatók le, amire egy korábbi ebolajárvány során is volt példa. A Virológia Pécs Facebook-oldalon közzétett magyarázó poszt itt olvasható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!