Csak akkor lenne a statisztikákban nyilvántartott 39 ezer orvos a magyar egyészségügyi rendszer kiszolgálásához, ha valamennyien teljes munkaidejükben, 8 órában az állami intézményekben gyógyítanának – a Népszava tudósítása szerint erről beszélt Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgató-helyettese az IME egészségügyi szaklap konferenciáján, ahol ezt is kijelentette:
„Kimondhatjuk, hogy a jelenlegi struktúrához nincs megfelelő humán erőforrás és ott van még a magánellátás, amelynek nagy része szintén az említett 39 ezres orvos munkaerejére épít.”
A szakmai vezető azt mondta, a fekvőbeteg ellátásban dolgozó orvosok 81 százaléka 32 intézményben, főként klinikai központokban, vármegyei irányító kórházakban, országos intézetekben, fővárosi kórházakban dolgozik, de hasonló a decentralizáltság a járóbetegek esetében is. Mint mondta, a közfinanszírozott ellátások 80 százalékát a 374 szakrendelő 20 százaléka, azaz 70-80 járóbeteg ellátó végzi. Ez utóbbi jelzi az ellátásszervezéssel, a betegirányítással kapcsolatos problémákat is – tette hozzá.
A lap megkeresésére érkezett válaszokból kiderült, az intézményekben 20-30 százalékra becsülték a 4 vagy 6 órában dolgozó orvosok arányát, de nélkülük nem tudnák az intézményük működtetését biztosítani.
A Népszava emlékeztet, Takács Péter egészségügyi államtitkár a nekik adott interjújában még azt mondta, van elég orvos a rendszerben, s az akár jelentősebb túlmunka nélkül is működőképes lehetne, ha nem lennének rosszul elosztva az erőforrások. Vagyis – vélekedett – lakosságarányosan nincsenek kevesen, így e mutatóban nem is állunk rosszabbul, mint bármelyik európai uniós állam.