5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A mozgás mindig jót tesz, de hidegben még inkább. A depresszió egyik fajtáját is meg lehet előzni, ha elszánjuk magunkat egy kis téli kocogásra.

Az emberiség két jól különválasztható csoportra osztható: az egyik tagjai télen, hóban-fagyban is kijárnak a szabadba futni, biciklizni. A másik tagjai pedig teljesen hülyének nézik őket. Nagyon úgy tűnik, hogy a télen szabadban edzőknek van igazuk.

A szakértők ugyanis arra jutottak, hogy a hidegben végzett edzés különösen jó hatásokkal van a szervezetre, még melegben végzett testmozgáshoz képest is – derül ki egy több kutatás eredményét összegző, több szakértők is megszólaltató cikkből.

Külső hűtés, belső fűtés

Ennek egyik oka, hogy hidegben testünk jóval nehezebben melegszik túl, ennek folyományaként pedig lassabban jutunk el a kifulladásig, illetve a pulzusszámot is könnyebben lehet kordában tartani. Ez összességében azt jelenti, hogy hidegben ugyanazt a sebességet kisebb pulzusszám mellett is képes fenntartani a futó. Ennek hátterében az áll, hogy míg melegben az izzadás miatt rengeteg vért irányít a szervezet a bőrbe, addig hidegben több vér jut az izmok működtetésére.

Jobban bírjuk hidegben a futást és jobbat is tesz. Fotó: Depositphotos
Jobban bírjuk hidegben a futást és jobbat is tesz. Fotó: Depositphotos

Ráadásul közben több kalóriát is éget, mivel a szervezet a hőmérséklet fenntartására is „elfűt” a tartalékaiból. Hidegben testünk a ehhez az úgynevezett barna zsírszövetet használja, ami a fehér zsírszövettel szemben jóval hatékonyabb a hőmérséklet fenntartása és emelése tekintetében, illetve számos más pozitív tulajdonsága is van az egyéb zsírszövetekhez képest.

És ezzel még mindig nincs vége a pozitív hatásoknak. A szakértők szerint a hidegben végzett intenzív testmozgás lehet az egyik legjobb megelőzési, illetve kezelési módja az úgynevezett szezonális hangulatzavarnak, (SAD – seasonal affective disorder), amely egy ismétlődő depressziós rendellenesség, kiváltó okaként pedig a természetes fény hiányát, illetve az olyan, a hangulatszabályozásért felelős anyagok, mint például a szerotonin, illetve az endokannabinoid szintjének csökkenését szokták elsősorban megnevezni.

A futásról már egy ideje tudjuk, hogy képes előidézni az angolul runner’s high néven emlegetett, magyarul leginkább „futók gyönyöre” néven emlegetett felfokozott, boldogságérzethez hasonlatos állapotot. Ezt a kutatások pontosan a fent is említett egyik anyag, az endokannabinoid (az elnevezés nem véletlenül hasonlít a kanabiszra, az agyban mindkét anyag hasonló hatásokat vált ki) futás közbeni felszabadulására vezetik vissza.

Ez jellemzően akkor történik meg, ha a futó sokat, egyenletes tempóban, közepes intenzitáson, pulzusszámát az úgynevezett zsírégető zónában tartja, tehát nem fizikai teljesítőképességének határait feszegeti. Mint láthattuk, ezt az állapotot jóval egyszerűbb fenntartani hideg időben – és ezzel nemcsak fizikai, hanem lelki egészségünkért is tenni.

Felkészülten kell nekivágni

A Medical News Today a témával foglalkozó cikkében megszólaltatott szakértők azért óvatosságra is intenek. Annak, aki éppen elkezdené a futást, nem javasolják, hogy rögtön túl nagy terhelésnek tegye ki a szervezetét, hidegben pedig különösen kell vigyázni az alapos bemelegítésre, mivel az ízületek és az izmok még inkább ki vannak téve a sérülések veszélyének. Kezdőknek, újrakezdőknek érdemes lehet egy orvosi kivizsgálással kezdeni, hogy kiszűrjék az esetleges kockázatokat.

„Nagyon fontos a réteges öltözködés, mert az elején fázik az ember, de ahogy egyre inkább felmelegszik a szervezet, le akar fejteni magáról néhány réteget. Egyes ajánlások szerint a kinti valós hőmérsékletnél nagyjából 15-20 fokkal melegebbre kell készülni a legalsó réteggel, ennyit számít ugyanis a kimelegedés”

– mondja Tracy Zaslow, sportorvos specialista, aki többek közt az Los Angeles Galaxy futballcsapat egyik orvosa is.

Érdemes arra is figyelni, hogy a ruhadarabok elpárologtassák a beléjük szívódó nedvességet, ugyanis hidegben a nedves ruha nagyon ki tudja hűteni a testünket, ezért kerülendők a gyapjúból vagy pamutból készült ruhadarabok.

Cipőből fagypont feletti, aszfalton történő futásra megfelelhet a „szokásos”, persze jó minőségű lábbeli, hóban, jégben, fagyban azonban érdemes valami jobban tapadó cipőt felvenni. Amire még figyelni kell, az az kéz- és lábujjak, fülek, illetve az orr védelme, ezek ugyanis nagyon könnyen ki tudnak hűlni.

„A hideg levegő belélegzése meg tudja viselni a tüdőt, és akár egy asztmatikus állapothoz hasonlót is előidézhet, ezért általában azt javaslom az embereknek, hogy viseljenek valamit, ami eltakarja az orrukat és a szájukat, hogy kicsit előmelegített levegőt szívjanak be”

– teszi hozzá Joshua Blomgren, aki chicagói sportorvosként a chicagói maratonon is a futók egészségéért felelős egyik állomást szokta vezetni.

Ha valakinek a futáshoz nem fűlik a foga, annak is különösen érdemes odafigyelni a rendszeres téli mozgásra, illetve arra, hogy minél több időt töltsön a szabadban télen is. A hangulatjavító kémiai anyagok felszabadulását ugyanis már egy lazább séta is segíti, ellensúlyozva a kevesebb természetes fény negatív hatásait.

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!